Egy kortárs magyar írónő borokról szóló ismeretterjesztő szövegét kapták a magyarból középszinten érettségizők hétfőn, a magyar érettségi szövegértési részében. A szövegalkotási feladatban pedig a középszinten vizsgázóknak vagy 120–200 szó terjedelemben a Bringázz a suliba! kampány mellett kell érvelniük, vagy szintén ebben a terjedelemben egy ajánlólevelet írhatnak. Az első feladatsor megoldására 90 perc van; ennyi idő alatt a diákoknak egy szövegértési és egy rövid szövegalkotási feladatsort kell megoldaniuk. A szövegértési feladatok megoldásával összesen 40 pont szerezhető.
Magyar nyelv és irodalomból középszinten 72 569, emelt szinten pedig 1771 tanuló ad számot tudásáról. Az Oktatási Hivatal korábbi tájékoztatása szerint a 2022/2023-as tanév május–júniusi érettségi vizsgaidőszaka múlt hét pénteken a nemzetiségi nyelv és irodalom tárgyak írásbeli vizsgáival kezdődött meg. A következő hetekben 1163 helyszínen várhatóan több mint 111 100-an érettségiznek. A vizsgákat a középiskolák és a kormányhivatalok szervezik, azok lebonyolításában 3171 érettségi vizsgabizottság működik közre.
A műelemzésben két feladat közül választhatnak a diákok: akik jobban kedvelik az epika műfaját, egy Lázár Ervin-novellát elemezhetnek, akik viszont a líra felé húznak, egy Petőfi Sándor- és egy Tóth Árpád-verset elemezhetnek.
A feladatokat látva valószínű, hogy a diákok többsége inkább a novellaelemzést választja, hiszen – bár nem árt tisztában lenni a szerző kilétével – az esetek többségében a novella könnyebben elemezhető, mint a lírai művek, hiszen megtanulható sémák alapján lehet végigmenni a cselekményen. Kedvező lehet ugyanakkor a diákoknak a Petőfi-vers is, az Eduline által megkérdezett magyartanár szerint ugyanis számítani lehetett rá, hogy a tavalyi emelt szintű érettségi után Petőfi Sándor ismét feltűnik az érettségiben, hiszen idén ünnepeljük az ikonikus költő születésének 200. évfordulóját.
Mindenki szurkol a vizsgázóknak
Politikusok, képviselők és miniszterek is sok sikert kívántak az érettségiző diákoknak hétfő délelőtt.
Forrás: Eduline; Fotó: MTI/Varga György
Facebook
Twitter
YouTube
RSS