1999 januárjában több vizsgálatot is indított a Paksi Atomerőmű felügyelőbizottsága, ezek egyike többek között a szakértői, tanácsadói szerződéseket vette górcső alá – írja a Magyar Nemzet. A vizsgálat szerint ezek a szerződések homályosak és ellenőrizhetetlenek voltak, ráadásul feltehetően korábban is ez volt a gyakorlat a tanácsadók alkalmazásánál; a lajstromban Medgyessy és Gyurcsány cége.
A vizsgálat több szerződésről megállapította, hogy a tanácsadók mindegyike korábban az atomerőmű vezető munkatársa volt, tevékenységüknek írásos nyoma nincs vagy alig van, ellenben mindegyik szerződés magas díjazású, és mindegyiknél ugyanazok a személyek – többek között Szabó József vezérigazgató – a megjelölt kapcsolattartók. A vizsgálat kimondja: ha a tanácsadásnál nincs írásbeliség, akkor utólagosan nem állapítható meg, hogy az adott tanácsok mennyire voltak adekvátak vagy hogy a munka mennyire volt eredményes, de még az sem, hogy tanácsadásra egyáltalán sor került-e, és ha igen, a munka arányban állt-e a díjazással. A jelentés szerint a szerződések dátumozása sem volt tiszta, a tanácsadói feladatokra feltehetőleg utólag, egy csomagban, a felügyelőbizottság többszöri kérésére készítették el. – tudta meg az MNO.
A vizsgálat különösen elmarasztalhatónak jelölte meg egyebek között a Pónya Józseffel és a Gyurcsány Ferenc érdekeltségébe tartozó Agóra Marketing Kft.-vel kötött szerződéseket. Pónya József korábban 13 évig, 1978-tól 1991-ig volt az atomerőmű vezérigazgatója, később tanácsadóként tevékenykedett a vállalatnál; mint kiderült, rendkívül magas díjazással. Bár vele kapcsolatban korábban más energiaszektori érdekeltségei miatt az összeférhetetlenség vádja is felmerült, a felügyelőbizottság nem merte vállalni a konfliktusokat, így nem marasztalták el a volt vezérigazgatót. Pónya megbízásából 1992–93-ban szintén szóban adott tanácsokat a cégnek Medgyessy Péter, aminek szintén nem található semmi nyoma. A bizottság vizsgálta a Gyurcsány Ferenc érdekeltségébe tartozó Agóra Marketing Kft.-vel kötött szerződéseket is; az Agóra nem szerepelt a szerződéses partnerek jegyzékében. A céggel 1997-ben kötött, majd 1998-ban meghosszabbított szerződésben a jelentés szerint annyira általános leírásban rögzítették a társaság feladatait, hogy abba szinte bármilyen munka beletartozhatott, holott az ebben a körben magas, havi 8 millió (mai árfolyamon mintegy 20 millió) forintos díjazás indokolná a pontos feladatmegjelölést. Így ennél a szerződésnél sem állapítható meg, hogy ez a kiemelt díjazás arányban állt-e az elvégzett feladatokkal. Gyurcsány az ATV-nek hétfőn elmondta, hogy mint üzletember teljesen természetesnek tartja, hogy ennyi pénzért dolgozott az atomerőműnek.
A teljes cikk a MNO.hu-n olvasható.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS