Aki az utóbbi napokban akár csak felszínesen is követni igyekezett az ellenzéki előválasztás történéseit, úgy érezhette magát, mintha egy közepes tehetségű forgatókönyvíró napi teleregényének aktuális részeit nézné. Aztán a szemlélődésünkből a legváratlanabb pillanatban kiránthat bennünket egy-egy kijelentés, amely bizony komoly kérdéseket juttathat az eszünkbe.
Az ATV közéleti műsorának vendége volt Balázs Péter közgazdász, egykori balliberális külügyér és Bod Péter Ákos közgazdász, a jegybank korábbi elnöke, akik a V21 nevű – papíron független, de valójában balliberális érdekeket szolgáló – szerveződés képviseletében ültek a stúdióban. A beszélgetés nem hordozott volna semmilyen extrát – a szokásos kormányellenes lózunghalmaz és az előválasztás dicshimnusza váltogatta egymást -, ha Bod Péter Ákos nem mondja el monológja elején azt a félmondatot, amely alapvetően kérdőjelezi meg ezt az egész előválasztási teleregényt, és különösen annak most kezdődő második fordulóját, amely a miniszterelnök-jelölt személyéről hivatott dönteni.
Magyarországon nincsen közvetlen miniszterelnök-választás, a miniszterelnököt majd 2022-ben az akkori parlamenti többség fogja megválasztani. Ha ezeknek a pártoknak, amelyek most összeálltak, lesz 110 képviselőjük, és megneveznek egy miniszterelnököt, akkor az lesz a miniszterelnök, és addig lesz miniszterelnök, ameddig ezek a képviselők mögötte állnak.
Több mint érdekes az is, hogy Bod Péter Ákos éppen az ellenzéki miniszterelnök-jelöltek előválasztási versenyének kezdetén tette ezt a kijelentést, amely egyébként teljesen igaz. Ez a kijelentés komoly üzenetértékkel bír arra nézve, hogy mennyire kell komolyan vennünk az előválasztási cirkuszt, egyben pedig arra is jó, hogy emlékeztessen bennünket ebben is a múlt történéseire. Éppen a balliberális oldal igazolta két esetben is, hogy a miniszterelnök személyét simán meg lehet puccsolni, simán oda lehet ültetni egy olyan valakit, akire senki, még az éppen többséggel rendelkező politikai erők szavazói sem voksoltak.
Bevált bolsevik recept Gyurcsányék boszorkánykonyhájából
2004-ben, Medgyessy Péter ellehetetlenítése és elárulása után így ejtőernyőzött a miniszterelnöki székbe Gyurcsány Ferenc, akinek 2006-ig tartó ténykedését nem érdemes nekünk értékelni, megtette ezt ő maga – “hazudtunk reggel éjjel meg este és egyébként nem csináltunk semmit négy évig” – az őszödi beszédében. Amikor a következő ciklusban ugyanez a Gyurcsány a csőd szélére kormányozta az országot, simán lecserélték Bajnai Gordonra.
Sem Gyurcsányt 2004-ben, sem Bajnait 2009-ben nem választotta meg senki, nem kért senki felhatalmazást sem az akkori kormánypárti, sem pedig az ellenzéki szavazóktól a két miniszterelnöki cserére. Vagyis az állítólagos „demokratáknak” csak akkor számít “az emberek” véleménye, amikor nem ők vannak kormányon. Nekünk pedig érdemes ezen a fénytörésen keresztül is nézni az előválasztás második fordulóját, amely az ellenzéki miniszterelnök-jelölt kilétéről dönt. Ugyanis az első forduló után két dolog máris kiderült. Az egyik az, hogy a Demokratikus Koalíció, vagyis Gyurcsány pártja lesz a mostani ellenzék legerősebb pártja a következő parlamentben. Ebből pedig következik a másik: ellenzéki győzelem esetén a DK és rajta keresztül Gyurcsány dönt majd a miniszterelnök személyéről. Ily módon kijelenthető, hogy akárki nyeri is a második fordulót, végül az ülhet majd a miniszterelnöki székbe, akit a DK és annak elnöke, Gyurcsány Ferenc odaenged.
Dobrev megválasztásával újjászületne a Ceauescu-házaspár Gyurcsányék személyében
Ha Dobrev Klára nyer, amire jó esély van, tiszta a kép: győzelme esetén megszületik a Ceaucescu-házaspár magyar megfelelője, hiszen Gyurcsány már korábban jelezte: frakcióvezető szeretne lenni. Dobrev – remélhetően soha be nem következő – miniszterelnöki ámokfutásában maximálisan számíthat majd a férje által vezetett parlamenti frakció támogatására.
Márki-Zay győzelme sem jelentene semmit
De ha Márki-Zay Péter húzná be az előválasztás második körét, és aztán meg is választaná őt a Parlament miniszterelnöknek, az sem jelent semmit. Fogott ember lesz, a DK frakciójának foglya. Ha miniszterelnök akar maradni, azt kell tennie, amit Gyurcsány akar. Ha önállósodna, akkor úgy jár majd, mint Medgyessy 2004-ben. Nem árt tisztában lennie ezzel mindenkinek. Az ellenzéki szavazóknak azért, nehogy azt higgyék, hogy bármiben is számít majd a mostani szavazatuk, nekünk pedig azért, hogy mindenképpen többen legyünk jövő áprilisban, mint Gyurcsány és csatolt részei összesen!
Vezető kép: MTI/Mohai Balázs
Facebook
Twitter
YouTube
RSS