Magyarországnak beruházásokra, munkahelyekre, növekedésre, nagyobb jólétre és több adóbevételre van szüksége – nyilatkozta Bokros Lajos a nyugat.hu-nak Szombathelyen országjárásának legutóbbi helyszínén. A volt szocialista pénzügyminiszter politikai szempontból a jelenlegi diktatúra helyett az alkotmányos jogállam, a demokrácia, a szólás és vallásszabadság helyreállítására szeretné a figyelmet fordítani. Szerinte az Európai Unió nem ellensége Magyarországnak. Sőt, adott esetben sokkal jobban képviselik a magyar nemzet valódi hosszútávú érdekeit mint a magyar kormány.
A Modern Magyarország Mozgalom (MoMa) Felemelkedés programjával „haknizza” végig az országot a Horn-kormány második pénzügyminisztere. Bokros Lajos pártja 9 pontban foglalta össze a céljaikat, amelyet ha megvalósítanak, „akkor a leszakadás helyett végre a felzárkózás lenne osztályrészünk itt Magyarországon.” – nyilatkozta.
A gazdasági ügyeket az első 5-6 pontban foglalták össze. Ennek az a lényege, hogy Magyarországnak beruházásokra, munkahelyekre, növekedésre, ennek alapján nagyobb jólétre és több adóbevételre van szüksége. Sőt, nem szüksége van erre az országnak, de lehetősége is. Ehhez stabil, kiszámítható gazdaságpolitika, adórendszer, közigazgatás kell. Hogy a kormány működése ne rombolja, hanem segítse a gazdaság versenyképességét, járuljon hozzá a bizalom növekedéséhez és termelékenységhez. Mert nem az állam állítja elő a jólétet, hanem a társadalom, a gazdaság, a piac szereplői, a vállalkozók a maguk munkájával. Hogyha ők nem bíznak a jövőben, pláne nem bíznak a kormányban, akkor nem fognak befektetni. – fogalmazott a politikus.
Politikai szempontból a jelenlegi diktatúra helyett az alkotmányos jogállam, a demokrácia, a szólás és vallásszabadság helyreállítására szeretnék a figyelmet fordítani. A szabadságharc helyett vidám és eredményes európai integrációra van szükség, mert az Európai Unió nem ellensége Magyarországnak. Ők adott esetben sokkal jobban képviselik a magyar nemzet valódi hosszútávú érdekeit mint a magyar kormány. A Kárpár-medencében sem harcolni kell, szolidaritásra és megbékélésre van szükség.
Bokros szerint pártja nem egyszemélyes. Mint mondja, nagyon sok tagjuk van, akik munkájuk mellett szívesen áldoznak arra, hogy legyen egy különleges párt, amelyik demokratikus ám de nem baloldali. Magukat jobbközép pártnak definiálja, míg a Fidesz szerinte gazdaságpolitikája alapján egy neokommunista párt, tehát akár baloldalinak is lehetne nevezni.
Utálja a piacot, a kapitalizmust, a befektetőket, a külföldieket. Szereti a monopóliumot, az állami gondoskodást, az állami tulajdont. Hát ez mi? Ez egy szélsőbaloldali program némi demagógiával és túlköltekezéssel megfejelve.
– teszi hozzá.
Szerinte ma is van megszorítás, csak nincs eredménye, mert leszakad az ország – mondja. Ellenben a Bokros csomagnak, volt eredménye. Szavai szerint 1995-96 után, öt évig – amíg a Fidesz meg nem fordította a gazdaságpolitika irányát – volt egy export vezérelt, beruházások által fűtött, pénzügyi egyensúlyt megőrző, magas színvonalú 4-5 százalékos gazdasági növekedés. Az államadósság 90 százalékról öt év alatt lement 54 százalékra. Büszkén gondol vissza arra, amit 21 évvel ezelőtt tett.
Forrás: nyugat.hu
Fotó: Alfahír
Facebook
Twitter
YouTube
RSS