Tagadták bűnösségüket az 1996-ban történt Cinóber-gyilkosság vádlottjai a maffiaper keddi tárgyalásán a Fővárosi Törvényszéken. Mindhárom vádlott nevetségesnek, abszurdnak és megalapozatlannak nevezte az ellenük felhozott vádakat. Portik Tamás és Jozef Rohác ugyan nem tett vallomást, de a negyedrendű vádlott Ferencsik Attila hosszan beszélt a rá valló tanúkról, az olajos időkről, az Energol Rt. pénzügyeiről, illetve arról is, hogy az energolosok 2002-ben az összes leszámolásos aktát kihozatták a rendőrségről.
PÁMER DÁVID – PestiSrácok.hu
A vádlottak meghallgatásával folytatódott az Aranykéz utcai robbantás, a Fenyő- és a Cinóber-gyilkosság tárgyalása kedden a Fővárosi Törvényszéken. Az egykori lányfuttatót 1996. december 18-án a kora esti órákban, Üllői úti lakása előtt végezték ki. A Fővárosi Főügyészség vádiratában azt állítja, hogy a tizenkilenc évvel ezelőtti gyilkosságra egy elszámolási vita miatt az olajos alvilág két egykori vezéralakja, Portik Tamás és Ferencsik Attila adott megbízást a több magyarországi gyilkossággal is kapcsolatba hozott, “Fogász” becenevű Jozef Rohácnak.
Portikot újból meggyanúsíthatják a Seres-gyilkossággal?
Az elsőrendű vádlott Jozef Rohác, illetve Portik Tamás nem kívánt vallomást tenni, utóbbi is csak néhány észrevételt fűzött az ügyészség vádjához. Rohác nyomozati vallomásában is arra tért ki, hogy számára megdöbbentő, hogy minden felderítetlen magyarországi gyilkossággal őt hozzák összefüggésbe, majd elmondta, fogalma sincs arról, ki az a Domák Ferenc és semmi köze ehhez a merénylethez. Portik ugyancsak arról beszélt, hogy nincs köze a bűncselekményhez és hozzátette, „sem akarata, sem érdeke nem fűződött ahhoz, hogy Domák urat megölesse”. Az Energol egykori marketingigazgatója a többi ügyéhez hasonlóan a mai tárgyaláson is azt hangoztatta, hogy vélhetően hamis tanúk vallomása alapján tudott csak ellene vádat emelni a főügyészség. Portik két évvel ezelőtti nyomozati vallomásában is arról beszélt, hogy abszurdnak tartja a hatóságok feltételezését és „száz százalékig ártatlannak vallja magát” – hangzott el a tárgyaláson. Az energolos emellett újra megismételte azt is, hogy tudomása szerint Tanyiék voltak az Aranykéz utcai robbantás elkövetői, valamint megemlítette, úgy tudja, hogy a hatóságok az egyszer már megszüntetett Seres-ügyben tervezik az ismételt meggyanúsítását. Információink szerint, noha a hatóságok nem adták fel a Seres-ügyben a vizsgálódást, hivatalosan egyelőre nem rendelték el újra a nyomozást.
Brazil is tagadta bűnösségét
Vádlott-társaival ellentétben hosszan beszélt a bíróság előtt a tizenkilenc évvel ezelőtti gyilkosság miatt tavaly nyáron meggyanúsított negyedrendű vádlott, a Brazil néven is ismert Ferencsik Attila. Portik egykori energolos cégtársa elmondta, ezt a bűncselekményt már csak azért sem követhette el, mivel a vád tárgyát képező időszakban családjával együtt külföldön, Ausztriában, majd Szingapúrban és Thaiföldön tartózkodott. Hozzátette: bízik abban, hogy az osztrák légitársaság közreműködésével percre pontosan meg lehet állapítani, hogy mikor utazott el. Ferencsik egyébként még arra is emlékezett, hogy a repülőről hívta és köszöntötte fel az Energol Rt. másik igazgatóját, Drobilich Gábort. Mindezek miatt teljesen alaptalan az a feltételezés, hogy ő bármilyen módon is segédkezett „ebben a sajnálatos eseményben” – tette hozzá. Brazil beszélt arról is, hogy az áldozatot nem is ismerte, meggyilkolásáról csak 2000-ben, az egykori Conti-Car-főnöktől, a Portik-ügyek egyik koronatanújától, Radnai Lászlótól hallott.
Ferencsik Zsóvárt hibáztatja letartóztatásáért
Ferencsik ezután hosszan beszélt azokról a tanúkról, akik ebben az eljárásban ellene terhelő vallomásokat tettek. Az egyik ilyen személy az a Zsóvár Imre, aki korábban még gyanúsítottja volt az ügynek, ám miután terhelő vallomást tett társaira, nem emelt ellene vádat a Fővárosi Főügyészség. Az egykori olajos katonáról a negyedrendű vádlott hangsúlyozta, részben ő volt az , aki a velük szembeni eljárásokat generálta. A férfit Ferencsik „klasszikus szélhámosnak” nevezte, aki állítása szerint azt is meg merte tenni, hogy cégtársa, Drobilich Gábor ékszereivel megszökött. Elmondta, ő ettől az embertől “soha nem kért olyan dolgot, ami bármilyen bűncselekményhez köthető lett volna”. Ráadásul Zsóvár egyszer már 1999-ben is rá vallott, ám végül a férfi „sírva kért tőle bocsánatot”, amiért hazugságokat mondott róla a szlovák és a magyar rendőröknek – állította Ferencsik, majd kijelentette, azt is visszahallotta, hogy Zsóvár ki akarta raboltatni és meg akarta öletni őt 1996 tavaszán. Erről egyébként Jozef Rohác is említést tett a tárgyaláson, aki – állítása szerint – nem vállalta el a megbízást. Hasonlóan Zsóvárhoz, Portik egykori titkárnőjéről is azt állította a vádlott, hogy hazugságokat mondott el róla a nyomozó hatóságnak. Hangsúlyozta, 1996-ban, a gyilkosság idején még nem, csak 2000-ben ismerte meg ezt az „úrihölgyet”, így nem igaz, hogy részt vett volna olyan találkozón a Művészinasban, amelyen ott volt a későbbi sértett, a védett tanú, Portik Tamás, illetve Jozef Rohác. A nőről Ferencsik elmondta még, később derült ki számára, hogy „ingatlanpanamás történetekkel foglalkozik”. Nyomozati vallomásában egyébként a hölggyel kapcsolatban kitért arra is, hogy „betegesnek” tartja a vallomásaiban elhangzottakat. Ferencsik egyébként a tárgyaláson beszélt még arról is, hogy az Energol-vezetői 1994-re már nagyon tehetős emberekké váltak, kihasználták a joghézagokat, amivel rengeteg pénzt tudtak keresni. Elmondta még, hogy óriási vagyonokat tároltak a bécsi bankszámláikon és naponta tízmilliókat tettek zsebre. Szerinte éppen emiatt is nevetséges és abszurd a vád, hogy ők bárkit is néhány millió forintért megölettek volna.
Kihozták a leszámolásos aktákat a rendőrségről
A Brazil becenevű férfi kitért a hírhedt Conti-Car autókereskedés egykori vezetőjéhez, Radnai Lászlóhoz fűződő viszonyára is, majd elmesélte ugyanazt a történetet, amit már egyszer tanúként a Prisztás-gyilkosság tárgyalásán is előadott: akkor azt állította, hogy az ügy koronatanúja 780 ezer dollárt és 30 millió forintot kapott tőlük azért, hogy az orosz keresztapa, a Szevaként is ismert Szemjon Mogiljevics felé fennálló tartozását rendezni tudja. Ferencsik szerint Radnainak egy balul sikerült olajos üzletben ragadt a Szevától kapott pénze, amelynek többek között autókereskedő cége, a Conti Car Kft. volt a fedezete. De Ferencsik beszélt Radnai kiváló rendőrségi kapcsolatairól is. Példaként említette, hogy 2002-ben a Conti-Car-főnök és Drobilich Gábor együtt olvasták a leszámolásos merényletek nyomozásában keletkezett rendőrségi aktákat, amit állítása szerint Radnai szerzett meg. Elmondta még, hogy Radnai már a kecskeméti maffiaper alatt – amelyben a vádlott jogerősen hat évet kapott – rá akarta beszélni, hogy kössenek nyomozati alkut, ám Ferencsik nem állt kötélnek. A negyedrendű vádlott olyan – hihetetlennek tűnő – állításokat is megfogalmazott, hogy tudomására jutott, Radnai Tanyi segítségével el akarta raboltatni gyermekeit, hogy ezzel kényszerítse arra, tegyen terhelő vallomást Portik Tamás ellen. A tárgyalás végén Cserni János tanácsvezető bíró közölte, hogy a vád és védelem képviselői a Prisztás-ügyhöz hasonlóan a Cinóber-gyilkosság ügyében is kérdéseket tehetnek fel a brazíliai börtönben ülő Kisbandihoz, melyekre az alvilág pénztárosa írásban fog válaszolni. A per november 12-én iratismertetéssel és tanúmeghallgatásokkal folytatódik.
A címlapon Domák Ferenc, azaz Cinóber holttesténél helyszínelnek a rendőrök. Fotó: MTI/Mihádák Zoltán
Facebook
Twitter
YouTube
RSS