Óriási az elnyomás, fojtogató a közeg, gyilkos posvány a levegő a fehér-fasisztoid Európában: a napokban szavazott az Európai Parlament egy új jogszabályról, amelynek értelmében gyakorlatilag teljesen szabad kezet kapnak a különböző “jogvédők” és NGO-k. Elég csak annyit mondaniuk, hogy sérül a közéleti részvételük, és máris mentesülnek mindenféle felelősségre vonás alól. A tagállamok tehetetlenek, a gyakran külföldi érdekeket képviselő álcivil szervezetek ellen ugyanis minden eszközt elvenne Brüsszel. Schaller-Baross Ernő, a Fidesz EP-képviselője a Mandinernek arról beszélt, hogy a civil szervezetekkel, aktivistákkal szemben indított per egy külön kategória lett, ahol gyakorlatilag azt mondják ki, hogy az NGO-k közéleti részvételhez való joga erősebb, mint a társadalom bármely tagjának ahhoz fűződő joga, hogy beperelje őket.
A társadalom fölé helyezte az NGO-kat Brüsszel azzal a javaslattal, miszerint gyakorlatilag lehetetlen lesz számon kérni azokat az álcivil szervezeteket, akik visszaélésszerűen tevékenykednek az egyes tagállamokban. Schaller-Baross Ernő, a Fidesz EP-képviselője a Mandinernek adott interjújában a javaslat kapcsán kifejtette:
ez a jogállamiság durva megsértése, hiszen alapelv, hogy a jog előtt mindenki egyenlő.
A képviselő ismertette: az állami szervek által indított perek is ebbe a kategóriába tartozhatnak, vagyis saját tagállamaitól, a tagországok bíróságaitól akarja megvédeni Brüsszel a “civileket”. Schaller-Baross szerint ez gyakorlatilag
a törvénytelenségek utólagos eltussolásához vezet, ha ezeket az NGO-kat, önjelölt jogvédőket, egyes komoly gazdasági károkat okozó klímaaktivistákat és az illegális migráció szervezőit a velük szemben kezdeményezett perek alól csak azért felmentik, mert a per sérti a közügyekben való részvételüket.
A képviselő szerint amíg a nemzeti bíróságok a jogállamiság elvei szerint működtek eddig, ez az új szabály leépíti a demokráciát. Hozzátette: ma Európában a bíróságok az EU-normákkal konform nemzeti szabályok alapján, mindenki számára egyenlő elbírálást biztosítva hozzák meg ítéleteiket, függetlenül attól, hogy a peres fél magánszemély, cég, állami szerv vagy éppen civil szervezet. Schaller-Baross Ernő szerint
egy NGO eddig annyi kockázatot vállalt egy perrel kapcsolatban, mint bárki más: ha nincs igaza, elveszíti a pert, eleget kell tennie a bíróság előírásainak, ki kell fizetnie a bírságot, be kell fejezni a jogsértő magatartást, hogy csak néhány példával éljünk. Most a brüsszeli szabály érdekében ezt mind elkerülheti, ha arra hivatkozik, hogy ez sérti azt a jogát, hogy a közéletben működjön.
Emlékezetes: Magyarországon óriási felzúdulást váltott ki a baloldali sajtóban, amikor az Országgyűlés elfogadta azt a jogszabályt, amelynek portálunk is egyik hangos szószólója volt, és amelynek lényege, hogy a jövőben nem lehet újságírókat köztörvényes bűnözőként megbélyegezni, csak mert munkájukat végzik. A jogszabály azonban a polgári peres eljárás körében foganatosítható felelősségre vonás lehetőségét, vagyis a perelhetőséget nem vetette el. Ezzel szemben a brüsszeli javaslat magát a perelhetőséget szünteti meg, ezzel gyakorlatilag a jog felé emelve az NGO-kat és aktivistáikat.
Forrás: Mandiner; Fotó: Hatlaczki Balázs/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS