A PS egy 2009-ben készült dokumentumfilmmel tiszteleg az egyik legnagyobb magyar újságíró előtt. Chrudinák Alajos már életében legendává vált. Az MTV külpolitikai főszerkesztősége és az általa irányított Panoráma hatalmas szerepet vállalt a magyarság talpra állásában. A film Dézsy Zoltán (friss Balázs Béla-díjas) rendező archívumából került elő.
Chrudinák Alajos, a Magyar Rádió, majd a televízió bátorságáról ismert riportere a közel-keleti háborús tudósításaival írta bele nevét kitörölhetetlenül a magyar médiatörténelembe, de legfontosabb döntését akkor hozta meg, amikor a rendszerváltozás hajnalán a kibontakozó médiaháborúban a nemzet oldalára állt, örökre emlékezetes, a határon túli magyarság elnyomásáról és terrorizálásáról, Trianonról és a magyarság sorskérdéseiről készített tudósításaival, amelyek a Panorámában láttak napvilágot – amíg a Horn-kormányzat korifeusai el nem távolították posztjáról. A Panoráma egykori főszerkesztője március 11-én hunyt el, de egykori munkáltatója csak múlt vasárnap, Chrudinák Alajos születésének 83. évfordulóján tudatta a gyászhírt. A PestiSrácok.hu-n újra közreadott portréfilm rendezője, Dézsy Zoltán portálunknak így méltatta a televíziós ikont:
CHRUDINÁK – így, nagybetűvel tisztelte mindenki Magyarországon és a nagyvilágban. A szűkebb szakmában csak Aliként emlegették, de tisztelet nélkül soha. Hosszas rábeszélés után – 2009-ben – egy rövid látogatás erejéig beengedte stábunkat otthonába. Kicsit szégyelltem magam, mert megtörtük mátrai visszavonultságát, de láthatóan jólesett neki, hogy egykori munkatársai is velünk tartottak, így többek között Gombos Tamás operatőr, Szaniszló Ferenc, Janovitz Attila rendező, Szellő István.
Ali ekkor egy kis időre ismét FŐSZERKESZTŐVÉ változott, tűélesen fogalmazta meg a világ és Magyarország akkori helyzetét, és a válságból kivezető utat. Ittuk szavait, briliáns fejtegetéseit. Rendhagyó, ahogy a film megszületett és rendhagyó lett a sorsa is. A forgatás idején még javában tartott a poszt-Gyurcsány-Bajnai korszak, esély sem volt arra, hogy az MTV adásba tűzzön egy Chrudinák-filmet. Taktikai okokból előbb a 2010-es Magyar Filmszemlére neveztem, csakhogy a szervezők nem fogadták be a filmet, csupán információs vetítésen szerepelhetett. Egyszerűen féltek Chrudinák Alajos nevétől – így nem kellett szerepeltetni a közönségszavazáson. Mert azon biztos, hogy nyert volna, annyira hiányzott már akkor is és ma is Ali. A filmben felidézzük azt a régi, bátor szellem-óriást, aki a magyarságért mindig felemelte szavát. Ha élne, ma ő is pesti srác lenne. DZ

Chrudinák Alajos, a Magyar Televízió tudósítója 1979. március 2-án, az iráni forradalom idején egy teheráni laktanya előtt beszélget katonákkal, akik így állítottak “emléket” a frissen elüldözött Mohammad Reza Pahlavi iráni sahnak. Fotó: MTI/Jászai Csaba
Meeszaaros
2021-11-15 at 21:33
A 70. születésnapján a Fidesz még ünnepséget rendezett a tiszteletére. Néhány évvel később viszont már eltartotta magától, mint a véres rongyot, amiért nem volt hajlandó vele együtt 180 fokos fordulatra – ellentétben például Bayer Zsolttal. Egyenes ember volt, sajnos a mai korban nem ez a típus tud érvényesülni.
Szőnyi LASZLÓ
2020-04-04 at 20:45
Ismertem. Több volt mint tudósító,hatalmas tudásanyaggalrendelkezett. Rendkivűli ember volt. Isten adjon Neki örök nyugodalmat.
Guth János
2020-04-03 at 19:25
Előbb is lehetett volna!
Janos Szabo
2020-04-03 at 15:18
MIÉRT NEM LEHET HALLANI A CHRUDINÁK FILMET TISZTELT GOOGLE ???!!! CSÍPŐS?
Vajda Miklós
2020-04-03 at 15:14
Az volt vele a baj, hogy megmutatta a különbséget. Ezért részben nem szerették, részben féltek tőle. Azt a különbséget, amely csak akkor látszik, amikor valaki szimplán az elhivatottsága miatt fölébe nő az átlagnak. Az összes nemzetellenes, raccsoló, lúdtalpas belpseti senki ott lesz a temetésén, verve a mellét, hogy ők már életében is elismerték. Miközben majd annak örülnek, hogy végre megszűnt az a különbség köztük és Chrudinák Alajos között.
Hans Landa
2020-04-03 at 18:44
Vajda Miklós.10/10.Tökéletes látlelet.
Dobos Róbert
2020-04-03 at 13:54
Szaniszlót is sikerült kicsinálni.
Paulik
2020-04-03 at 12:07
Méltánytalanul nélkülözte őt a sajtó és a politika is utolsó 25 évében. Nem most kell dicsérni, hanem életében foglalkoztatni, tanulni tőle a politikusoknak is és az újságíróknak is. Tény, hogy ő volt az egyik legnagyobb szaktekintély Lovas Istvánnal együtt. Ez a film miért lapult dobozban?
Nehéz őket nélkülözni és még nehezebb pótolni őket.
Nyugodjanak békében.
Kiss Szilvia
2020-04-03 at 11:43
53 évesen emlékszem rá, hogy családommal mindig néztük a Panoráma c. műsort, benne a bátor, hazafias érzelmű, művelt, jóképű, igazi haditudósítót, műsorvezetőt. Szomorú, hogy csak nemrég szóltak a halálhíréről, mert nem ezt érdemelte volna!
Csak azt tartom furcsának, hogy mások sokkal hamarabb elbúcsúztak tőle. Hol voltak akkor a jobboldali médiák, kérdem én, mint jobboldali szavazó. Mellékletként a megemlékezés:
http://stoffangyorgy.blogspot.com/2020/03/isten-veled-ali.html
Vidar
2020-04-03 at 11:09
Jól emlékszem, mikor a Spinoza házban a Rangos Katalinnal együtérzők, s az ő vendégei azon röhögtek, hogy hogyan néz ki már Chrudinák Alajos… Azon túl, hogy elképzelésem nincsen róla hogy Chrudinák Alajosnak hogyan kellett volna kinéznie -meg egyáltalán, mi ez, mi volt ez? Miért és mivégre?. A baloldalnak ilyen “értelmisége” van. Valami olyan mélyre süllyedt az a banda, hogy arra szavak sincsenek.
R.K.-nak mindenki jegyezze meg a nevét! Az már persze csak hab a tortán, hogy Vona boldogan vendégszerepelt ebben a méregkútban.
Hans Landa
2020-04-03 at 12:48
Rangos Katalin fiatalabb korában igen örült volna,ha Chrudinák Alajos szóba áll vele,ez valószínű nem történt meg.
Chrudinák a korához és betegségéhez képest igen jól tartotta magát,83-évével javította a siralmas magyar statisztikát.
S ha már a személyeskedésbél tartunk, r.k. műsorait színvonaltalanság,unalom,tartalmatlanság jellemzi.Ajánlom neki a továbbiakban is a Spinoza házat,és a Heti tv-t.
Farkas Tamás
2020-04-03 at 14:53
Rangos mire olyan büszke? Talán az Index-es Totalcar-os fiára és annak kretén társára.
ViAM
2020-04-03 at 10:37
Sajnálatos, de az élet “rendje” szerint gyarapodik a Kiváló Magyarok Arcképcsarnoka. Chrudinák Alajos nyugodjék békében, mert megérdemelné!
Remek összeállítás volt a film, köszönet a készítőinek és azoknak is, akik ezen az oldalon megjelentették. A szomorú hír ellenére öröm volt nézni, hallgatni.
Altera
2020-04-03 at 10:26
Övezze rendkívüli tisztelet! Egész Magyarország hálás munkásságáért!
Köszönjük Chrudinák Alakos!
Netta
2020-04-03 at 10:02
“Közéleti tevékenysége is rendkívül hatékony volt, hiszen 1989-ben és 1990-ben a Minisztertanács Nemzetiségi Kollégiumának tagja volt, 1992-től a Magyar Újságírók (MÚK) Közösségének tagja, 2000-től elnökségi tagja volt, 1993-ban tagja lett az Erdélyi Világszövetségnek, 1996 és 2000 között a Magyarok Világszövetségének elnökségi tagjaként tevékenykedett, 1998-99-ben pedig a Diplomatic Magazin főszerkesztője volt. 1990 elején – négy hónapig – a Magyar Televízió elnökhelyettese volt, 1996-97-ben az MTV regionális elnökhelyettese, illetve 1998 és 2004 között az MTV főmunkatársaként dolgozott. A kilencvenes években előadásaival járta a Kárpát-medence magyarok által lakott vidékeit (legtöbbet a Felvidéken volt), több könyvbemutatón és egyéb rendezvényen tartott érdekfeszítő előadást, minden esetben teltházas közönség előtt.
Forrás: https://korkep.sk/cikkek/mindennapjaink/2020/03/29/chrudinak-alajos-emlekezete/ KÖRKÉP.SK
Netta
2020-04-03 at 10:01
Chrudinák volt “A riporter”, “A szakember”, “A haditudóstó”, “A külügyi szakértő”.
Ő nem a szót fosta, mint a köpködő, vaccsoló, selypegő fotelszakértők.
Ő mindannyiszor ott volt a háborúk kellős közepében és megszólaltatta
az egymással háborúzó autentikus feleket a saját szempontjaikról és az okokról, a katonáktól az fővezérig, az államfőig, elnökig.
Nem volt hozzá hasonló a Magyar Rádiónál és Magyar Televíziónál.
Na, persze, most a liberális tévések, filmesek “tisztelegnek” az emléke előtt.
De amikor a tévében, rádióban vesszőfutást rendeztek ellene, akkor kussoltak.
Aha… Most az “Ali”, szomorú és síró ikonokkal, amikor már nem tud védekezni, hogy lerázza a “válláról” a kezüket. Hányinger. Levadászom, félretolom, aztán
“sajnálom”…
Szokásuk, hogy a náluk kimagaslóan, sokkal tehetségesebbet életében gáncsolják, főleg, ha nem áll be a soraikba magyar gyűlölni, de haláluk után minden dicsőségében osztozni akarnak, mintha bármi közük is lehetne az életművéhez, a személyiségéhez.
“1992-ben ismét rágalomhadjárat indult Chrudinák ellen, az MTV elnöke leváltotta posztjáról, majd egy munkaügyi bírósági határozattal visszakerült a főszerkesztői székbe. A csatát megnyerte ugyan, hiszen a bíróság Chrudináknak adott igazat, de igazságérzete, könyörtelen őszintesége és szókimondása miatt 1994-ben az akkori kormány Jordániába száműzte, s csak időszakosan kapott operatőrt. Ennek ellenére kitűnőbbnél kitűnőbb dokumentumfilmeket készített a Magyar Televízió számára. Chrudinák 1994 és 1998 között tehát az MTV közel-keleti tudósítója volt, de ez sem ment gondok nélkül, hiszen 1997-ben forgatás közben meghalt az operatőre, Kazinczki László (a sivatagban az autójukat lelökték az útról, az operatőr kirepült az autóból, és fejsérülésébe belehalt.)
Forrás: https://korkep.sk/cikkek/mindennapjaink/2020/03/29/chrudinak-alajos-emlekezete/ KÖRKÉP.SK
Violet
2020-04-03 at 09:56
Nagyon szerettem a Panorámát,és őt magát is.,Nagy kàr hogy nem læthattuk az elmúlt 30 év alatt!Részvétem a hozzátartozóinak!!Szellő István csak nem a RTL híradós?!!
Gáspár Anette
2020-04-03 at 10:03
De.