A jelek szerint nem csupán a baloldali pártok keveredtek cicaharcba egymással, hanem a balliberális média két zászlóshajója is egymásnak esett, ha máshol nem is, de a színfalak mögött. A Telex és a 444 az utóbbi időben éles versenybe keveredett egymással, aminek a jelei már a felszínen is kezdenek megmutatkozni. Mi már csak egy kávét kérünk.
Egyre látványosabban alakul az eddig csak a háttérben zajló verseny a baloldal két legnagyobb propagandalapja, a 444 és a Telex között. A cicaharc első jelei akkor kerültek a nyilvánosságra, amikor tavaly “megszűnt” az Index. Miután Dull Szabolcs, az Index akkori főszerkesztője 2020-ban távozni kényszerült, valóságos bomba robbant a baloldali lapnál. Bár Dull sokak szerint örülhet, hogy miután szembement a saját kiadójával, és azok megkérdezése nélkül egyeztetett ellenzéki politikusokkal (a függetlenség jegyében), egyszerűen menesztették és nem indítottak pert ellene, az ellenzéki média viszont azonnal vállára emelte a távozó főszerkesztőt. Ez azonban a későbbiekben meglehetős belső feszültségeket eredményezett. Emlékezetes ugyanis, hogy Uj Péter, aki annak idején szintén az Index főszerkesztője volt, akkor “evidenciának” tartotta, hogy az Indextől távozó újságírók nála, a 444-nél folytatják a munkát. Erre azonban nem került sor, hiszen hirtelen lett másik.
Mikroadományok a Telexnél, a 444 hoppon marad
Az Opten céginformációs rendszere szerint a tavaly októberben induló Telex kiadásáért felelős Van Másik Kft. törtéves beszámolójában kicsit több mint 70 millió forint nettó árbevételt számoltak el. Ez egy frissen induló közéleti portál esetében szép számnak mondható, de a portál idén nyáron közzétett átláthatósági jelentése még ennél is nagyobb anyagi fejlődésről számol be. Ebből kiderült, hogy a Telex alig 10 hónap alatt közel 823 millió forintot értékben kapott támogatásokat. A támogatások nagy része nem azonosítható be, nagyjából 50 ezer támogató magánszemélyektől származó, úgynevezett “mikroadományból” tevődik össze, de ebbe a bevételi kategóriába tartozik a sajtóban nagy visszhangot kapó Zdeněk Bakala cseh milliárdos nevéhez köthető kiadóvállalat, az Economia által még tavaly felajánlott 200 ezer euró, azaz hozzávetőlegesen 70 millió forint támogatási összeg is. A támogatások mellett a Telex közel 150 millió forintos árbevételre is szert tett, fizetett hirdetésekből és előfizetési díjakból.
A Transzparens Újságírásért Alapítvány ezt az árbevételt teszi meg a 444-gyel kialakult verseny fő okaként, hiszen az ellenzéki portálnak sokáig nem ment ilyen jól a szekér: az oldal kiadásáért felelős Magyar Jeti Zrt.-nek a 2013-as alapítása után 2019 volt az első olyan éve, amelyet nem negatív eredménnyel zárt. Uj ráadásul azt is elismerte a Média1 tavaly augusztusi műsorában, hogy a koronavírus gazdasági következményeként a 444-nél átlagosan 20 százalékos fizetéscsökkentést kellett végrehajtaniuk idén tavasszal, illetve negyedével csökkenteni a költségeiket. Azt nehéz megmondani, hogy ezek a támogatások pontosan kitől/kiktől érkeztek, és hogy a Telex helyett a 444 is megkaphatta-e volna őket.
Régi ellentétek
Érdemes megemlíteni, hogy a 444 főszerkesztője és a korábbi indexesek közötti ellentét sokkal korábbra is visszavezethető. Uj szerint ugyanis Dudás Gergő, az Index egyik korábbi főszerkesztője annak idején “hátbaszúrta őt”, amikor 2011-ben távozott a laptól.
Volt egy csapat, amellyel az volt a megállapodás, hogy én kiugrom, mint főszerkesztő, megpróbálok valamit előkészíteni, és aztán jönnek a többiek. Távozásom után a pánikban az Index tulajdonosa négy embernek is felajánlotta a főszerkesztőséget, de ők visszautasították. Dudás volt az ötödik, akit a tulajdonos megkérdezett, és ő elfogadta. Ezek után ő megjelenik, mint a független sajtó, hát tényleg a bicska kinyílik a zsebemben. Nyilván én azt is hátbatámadásnak éreztem akkor, hogy az Index egyáltalán életben maradt
– fogalmazott ezzel kapcsolatban a 444 főszerkesztője. Felmerül tehát a kérdés, hogy Uj esetleg már azóta tervezhette, hogy egyfajta bosszúként veszi el korábbi munkahelyének stábját, és bár Uj az Index kettéválásánál arról is beszélt, hogy ez az ő olvasottságukat egyáltalán nem fogja befolyásolni, a tények egészen mást mutatnak.
Az világosan látszik, hogy a folyamatosan megszűnő magyar sajtószabadságban továbbra is szépen eléldegélő két ellenzéki portál között nő a feszültség, azonban kérdés, hogy fenntartóiknak meddig éri meg üzemeltetni két, egymással azonos hangvételű és formájú médiumot. Lehetséges, hogy a 444 lassú hanyatlásba kezdett, amelynek egyetlen nyertese a “van másik” portál? A válaszok még váratnak magukra, mi addig kérünk szépen egy kávét!
Forrás: Transzparens Újságírásért Alapítvány; Fotó: PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS