Prisztás József egykori üzlettársa, az éjszakai életben egykor ismert figura, Csobolya Attila is tanúvallomást tett szerdán a vállalkozó elleni merénylet elkövetésével vádolt Portik Tamás és társai ügyében a Fővárosi Törvényszéken. Mivel a PestiSrácok.hu nem tudott ott lenni, Csobolya nyomozati vallomását adjuk most közre. A férfi azonban más miatt is érdekes: egyik, éppen a Tahitótfaluban meggyilkolt Seres Zoltánnal közös cége összeért Gyurcsány Ferenc anyósának, Apró Piroskának titkosszolgálati részvénytársaságával, az S-Komplex Rt-vel.
SZENVEDI ZOLTÁN – PestiSrácok.hu
Csobolya Attila nyomozati vallomásában elmondta, hogy az 1980-as években ismerte meg Prisztás Józsefet kártyás körökből. Később összehaverkodtak, és együtt adtak kölcsön pénzt a zsugásoknak. Emiatt lett is egy közös büntetőügyük, innentől kezdve együtt mozogtak az éjszakában. Ügyüket segítette az a 1993-as törvénymódosítás, amely kivette a büntetendő cselekmények közül az uzsorázást, így szabadon adhattak hitelt boldog-boldogtalannak. Csobolya állítja, miután kiszállt ebből az üzletből – állítólag Tanyi György egy szamurájkarddal majdnem kettévágta a fejét -, Prisztás társa Hoffman István lett. Rengeteg embernek kölcsönzött Prisztás halála előtt. Csobolya szerint nem csak az éjszakai élet ismert alakjai fordultak hozzá, hanem sportolók, vállalkozók is. “Józsi mindenbe beszállt, amibe pénzt látott, nagyon szeretett kereskedni, ez a vérében volt és amúgy nagyon jó híre volt ebből a tekintetből.” – mondta Csobolya a nyomozóknak. Egyszóval, Prisztás József “amiben ő nyereséggel kecsegtető üzleti lehetőséget látott, azzal foglalkozott, oda mehetett bárki segített neki, ha abban ő látott pénzt” – jellemezte egykori barátját Csobolya, aki arról is beszámolt, hogy sokan tartoztak Prisztásnak. A férfi csak hallomásból tudott arról, hogy Prisztásnak volt valamilyen üzleti kapcsolata Kis Bandival. Portikról pedig azt mondta, hogy nem egy szinten állt néhai barátjával. “Szerintem Józsi semmilyen viszonyban nem volt Portikkal, nem is egy társaságba tartoztak.” – vélte Csobolya. Arra a kérdésre, hogy tudott-e Portik és Prisztás konfliktusáról, Csobolya azt válaszolta: “Hallomásból tudok egy ingatlanügyről, talán egy Kondor utcai ingatlan (…)” Csobolya szerdán bírói kérdésre cáfolta Portik állítását, miszerint nem ismerte, és soha sem találkozott Prisztással: szavai szerint Portik és Prisztás többször is találkozott különböző fővárosi szórakozóhelyeken, amikor ő is jelen volt. Aztán arról is beszámolt a férfi, hogy Prisztás József halála előtt 2-3 nappal felhívta őt, mert egy orosz akcentussal beszélő férfi megfenyegetett. “Egy szlávos nevet kérdezett tőlem, de a névre sajnos már nem emlékszem, hogy ismerem-e. (…) Én hallomásból ismertem azt a személyt, akinek a nevét említette, elmondtam neki, hogy az egy nehéz alvilági figura, legalább is az a hír járja róla. Azt nem említette, hogy miért fenyegették meg.” Prisztás József barátjának elképzelése sincs, miért ölhették meg egykori üzlettársát, hiszen – mint mondta – sok embernek segített.
A váci hetekből a titkosszolgálati cégbe
Csobolya Attila a kora kilencvenes években az úgynevezett “váci hetek” nevezetű, rendkívül erőszakos bűnszervezet tagjaként állt a bíróság előtt, többek között Döcher Györggyel, Prisztás Józseffel, Pekár Istvánnal, Haris Sándorral, Lovas Péterrel. A Hvg szerint valamennyien az Almási téri szórakozóhely, a Rózsaszín Cicák törzsvendégei voltak, és szoros kapcsolat fűzte őket a Conti Car Kft. tulajdonosaihoz, Radnai Lászlóhoz és Csüllög Zsigmondhoz. De még jóval a “váci hetekkel” szemben 1996-ban befejeződött büntetőper előtt, 1991-ben Csobolya Attila és az 1999-ben, Tahitótfaluban meggyilkolt Seres Zoltán együtt alapították meg a Fantom Személy- és Vagyonvédelmi Kft-t, ahol mások mellett Barabás Gábor is alapító résztulajdonos volt – írja a Hvg. Barabás 1995-ben napra azonos ideig birtokolt tulajdonrészt a Poliscope Információ-ellenőrzési és Adatszolgáltató Kft-ben azzal a Nagy Sándorral, aki az S-Komplex Nemzetközi Biztonságvédelmi Rt. igazgatótanácsi tagja. Az S-Komplex Rt. pedig nem hétköznapi vagyonvédelmi cég volt: elnök- vezérigazgatója, a Nemzetbiztonsági Hivatal első vezetője, Nagy Lajos volt, felügyelőbizottsági tagja pedig Gyurcsány Ferenc anyósa, dr. Apró Piroska. Tehát elmondható, hogy a népköztársaság titkosszolgálata már közvetlenül a rendszerváltás után a magyar szervezett bűnözéssel egyesült, később pedig jól kimutathatóan ott is maradt. Ez különösen az Egymásért alapítvány ügyeinél érhető tetten, hiszen annak az alapítója szintén Nagy Lajos volt, így az ex-kommunista titkosszolgák bűnszervezete egészen napjainkig működni tudtak. A kémügyként elhíresült Szilvásy György és társai elleni eljárást pedig még meg sem említettük.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS