Válsághelyzetben nem tud megfelelően fellépni az Európai Unió; a 2008-as gazdasági válságból, a 2015-ös migrációs válságból és a koronavírus-járványból is látszik, hogy csak nemzetállami szinten lehet sikeresen kezelni a krízishelyzeteket – közölte a XXI. Század Intézet vezető elemzője pénteken, az M1 aktuális csatornán.
Deák Dániel szerint míg az Egyesült Államok a 2008-as gazdasági válságból gyorsan kilábalt, az EU – a rossz reakciója miatt – csak 2014-re tudta megszünteti a visszaesést.
A migrációs válság is az uniós intézmények működésképtelenségét mutatja, hiszen a mai napig nincs az EU-nak egységes válasza, a koronavírus-járványra pedig nem reagált időben, nem adott útmutatást a tagállamoknak, és jelenleg sincs megállapodás az uniós szintű gazdaságélénkítő programokról, valamint a következő hétéves költségvetési ciklus keretösszegeiről
– mondta. Az elemző úgy vélekedett, az EU-nak ugyan megvannak az eszközei a válságkezeléshez, de azokat nem jól használja.
Kutatások alapján az látszik, hogy az említettek miatt az elmúlt évtizedben folyamatosan csökkent az állampolgárok uniós intézményekbe vetett bizalma; ez azt jelenti, hogy a járvány után az európai egyesült államokat támogató politikai erők gyengülni fognak, a nemzetállamok pedig erősödni
– jelentette ki Deák Dániel.
Forrás: MTI; Fotó: hirado.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS