A mesterséges intelligencia már nem a jövő, hanem a jelen – hangzott el pénteken az V. Budapesti Demográfiai Csúcs azon panelbeszélgetésén, ami a Chat GPT családra gyakorolt hatásáról szólt. Mint a résztvevők kifejtették, az AI-nak nemcsak pozitív, hanem számos negatív oldala is van.
Egy dolog tagadhatatlan, a mesterséges intelligencia már nem a jövő, hanem itt van velünk-emelte ki a Aczél Petra, a Moholy-Nagy Művészeti egyetem professzora pénteken az V. Budapesti Demográfiai Csúcs panelbeszélgetésében a Szépművészeti Múzeumban. A professzor felhívta a figyelmet, hogy ez egy öntanuló program, ami folyamatosan fejlődik.
Akár ki is válthat egy családtagot, vagyis inkább könnyebben kérem a Chat GPT tanácsát, mint a nagymamáét
-vetette fel Aczél Petra.
Amir Mosavi, az Óbudai Egyetem professzora a panelbeszélgetés másik résztvevője ezt a témát kifejtve, úgy fogalmazott, hogy ma már szinte a családunk tagjává vált a mesterséges intelligencia. Példaként említette a Google Assitstant alkalmazást, ami szerinte már egy barátként jelenik az embereknél. A professzor úgy látja, hogy a mesterséges intelligencia nem igazán veszélyes, ugyanis számos előnye van, amit többek között a tartalomellenőrzésnél tudunk hasznosítani. Ugyanakkor nem tagadhatjuk le a sötét oldalát sem, nevezetesen, hogy például hamis tartalmakat képes gyártani, ami elősegítheti a fake news és a kiberbűncselekmények elterjedését.
Tilesch György, a PHI Institute for Augmented Intelligence alapító elnöke a panelbeszélgetésen kifejtette: a jövő berobbant a jelenbe. Szerinte ettől nem félni kell, mivel ez a legnagyobb lehetőség, ami az emberiség előtt áll. Mint fogalmazott, az egészben az a lényeg, hogyan használjuk ezt a lehetőséget.
Társként való használata egy bűn, ami ellen fel kell emelni a szavunkat
-vélekedett Tilesch György. Elmondta, hogy a mesterséges intelligencia használata ellen számos etikai kifogás létezik, például a nagy platformok olyan technikákat dolgoztak ki, amik ők szolgálják és nem a családokat. Hangsúlyozta, hogy a felnövő generációk mentálisan restté vállalhatnak, amire a szülőknek figyelni kell.
Vezető kép: Aczél Petra, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kutatásvezetője, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) egyetemi tanára előadást tart az NMHH, a CineFest Miskolci Nemzetközi Filmfesztivál és a Miskolci Egyetem közös, Film, web 2.0, web 3.0, avagy az audiovizuális innováció és a metaverzum kapcsolata címmel szervezett konferenciáján a Miskolci Egyetemen 2023. szeptember 7-én. Fotó: MTI/Vajda János
Facebook
Twitter
YouTube
RSS