Azért nincs konszenzus az EU vezetői között a migránsválság kezeléséről, mert a kontinens jelenéről, jövőjéről sincs egységes álláspont – mondta el az Európa furcsa halála c. könyv szerzője, brit újságíró és politikai elemző, Douglas Murray az Origónak adott interjújában. Az Európa jövője című konferencia előadója az interjúban arról is beszél, hogy kommunikációs tekintetben Orbán Viktor volt az, aki győztesen került ki az Angela Merkellel folytatott vitából.
Azért vitatkozunk, mert kevesen fogadják el az európai vezetők közül, hogy valójában mi is a mi történelmünk. Másodszor: még a közelmúltunkról sincs egyetértés. Harmadszor pedig azért, mert a jövőnkről sincs egységes, egészséges elképzelés az unión belül.
– mondta Douglas Murray az Origónak. Arra a kérdésre, hogy valóban meglepődtek-e Európa vezetői a 2015-ös migránsválságon, vagy szimplán csak hazudták, hogy meg vannak lepve, a brit újságíró a portálnak így reagált:
A legnagyobb gond a tagadásban rejlik. Teljesen természetes jelenség, hogy ha az ember elkövet egy szörnyű hibát, legtöbb esetben nem hajlandó végiggondolni a tettét a logikus végkövetkeztetésig. Inkább tagad, vagy az elkövetett hibás döntés annyira beleivódik a személyiségébe, hogy már azt látja elfogadhatónak. Németország és Franciaország például feltette az egész jövőjét arra, hogy a tömeges migráció sikeres lesz, integrálják a migránsokat, és létrejön a multikulturalizmus és ehhez hasonlók. Még ha évtizedek óta látják is a jeleit annak, hogy ez nem igaz, nem hajlandók beismerni a kudarcukat. Úgy tűnik, mintha azt állítanák: mi annyira szeretjük a sokszínűséget, annyira szeretjük a bevándorlást, hogy még azt is hajlandóak vagyunk megengedni, hogy bizonyos számú nőt évente megerőszakolnak. Annyira szeretjük, amit az iszlám behoz az országba, a szokásokba, hogy még azt is elfogadjuk, hogy néhanapján egy-egy újságírót is megölnek. Ez legitim. Egy olyan fajta „költség”, amit megfizetünk. Úgy tűnik, ez az alku. Csak nem mondják ki. Ez pedig nagyon fájdalmas.
Murray a portálnak beszélt arról is, hogy
ha a közép-kelet-európai országoknak megmondják, hogy mit kell tenniük, azt nehezen fogadják el. Ennek történelmi okai is vannak. Fényes példa erre a magyar választás április 8-án. Az unió rá akarta erőltetni Magyarországra a kvótát – ennek ellenzője Orbán Viktor volt. Jött a választás, és Orbán továbbra is csak azt hangoztatta, nem enged a kvótának. Az emberek pedig azt választották, hogy nekik ne az unió parancsoljon, ne mondja meg nekik, hogy kit engednek be, és kit nem. Óriási többség döntött úgy, hogy Orbán Viktor védje meg a határokat. Az unió vezető hatalmai mindig azt hiszik, hogy ha sokáig mondogatnak valamit, akkor abba a tagországokban élő emberek beletörődnek. Majd ők jól megtörik a közvéleményt. Ez nem jött be sem Nagy Britanniában – lásd: Brexit -, és nem jött be Magyarországon sem. Azt gondolom, hogy jobb lenne, ha meghallgatnák és megértenék a közvéleményt – főleg, ha a többségről van szó.
A teljes interjút itt olvashatják el.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS