Legkésőbb a KGST határországaként megtanulhattuk, hogy soha nem tesz jót egy ország gazdaságának, ha kizárólag egy irányban mozog. Éppen ezért van szükség a gazdasági semlegesség elvére, a világ ugyanis változóban van, és a fő geopolitikai pólusokat összekötő nemzetek mindig profitálnak abból, ha náluk boltolnak a nagyhatalmak.
A gazdasági semlegesség lényege az, hogy hazánk ne legyen kiszolgáltatva egyik nagyhatalomnak sem. A kereskedelem ugyanis egy jó dolog, ahhoz viszont, hogy minden potenciálunkat ki tudjuk használni, nyitottnak kell lennünk minden oldal felé, egy olyan világban pedig, ami egyre inkább egy új hidegháború felé sodródik, és ahol a geopolitika nagy játékosai egyre bizalmatlanabbul figyelik egymást, külön előny, ha mi lehetünk azok, akiknél tárgyalóasztalhoz ülhetnek.
Magyarország ugyanis biztonságos terepet ad, és a jövőben is biztonságos terepet fog adni a kelet-nyugati gazdasági együttműködés számára. Amint Szijjártó Péter a második Kínai Nemzetközi Ellátási Lánc Kiállítás (CISCE) megnyitóján mondott beszédében Pekingben kijelentette ebből a semlegességből már eddig is sokat profitáltunk, ezentúl pedig még nagyobb lehetőségek nyílhatnak meg előttünk.
Abban bízunk, hogy Kelet és Nyugat a jövőben civilizáltan, a kölcsönös tisztelet és a kölcsönös előnyök alapján tud majd együttműködni. Ezt nevezzük a gazdasági semlegesség stratégiájának
– emelte ki. Szijjártó Péter rámutatott, hogy ezen stratégia mögött történelmi, gazdasági és földrajzi okok is állnak. Mindenekelőtt megemlítette, hogy Magyarországnak múltbeli tapasztalata, hogy mindig rajtaveszített Kelet és Nyugat szembenállásán. Kitért arra is, hogy hazánk közepes méretű ország, tengerpart és energiahordozók nélkül, a stratégiánk így a képzett munkaerőre, a befektetések vonzására és a mély világgazdasági integrációra alapul.
Ezért a világkereskedelem megzavarása igen jelentős korlátokat szabna a magyar gazdasági növekedés elé. Ennek pedig földrajzi oka is van, a távolság Budapest és Washington között 7335 kilométer, Budapest és Peking között pedig 7340 kilométer. Tehát középen vagyunk, félúton vagyunk
– jegyezte meg. Ezt követően leszögezte, hogy a magyar gazdasági semlegességi stratégia egybeesik a kínai Egy övezet, egy út nevű kezdeményezéssel, s az ennek jegyében folytatott együttműködés stabil alapot ad a bruttó nemzeti termék (GDP) növekedéséhez a jövőben.
Magyarország már eddig is sokat profitált a Kínával való gazdasági együttműködésből. Magyarország mára Európában a kínai befektetések első számú célpontja lett. Kína európai beruházásainak nagyjából 44 százaléka Magyarországra irányult tavaly
– hangsúlyozta. A miniszter külön is érintett néhányat ezen gigaberuházások közül, például azt, hogy a CATL a kontinens legnagyobb elektromosakkumulátor-gyárát építi fel Magyarországon, amely jövőre kezdheti majd meg a termelését. Illetve emlékeztetett arra is, hogy a BYD hazánkban hozza létre első európai üzemét, ahol több százezer autót fognak előállítani. De tájékoztatása szerint további beruházások is tervben vannak.
Ezen kínai befektetések segítik Magyarországon a gazdasági növekedést. És a legújabb technológiákat hozzák be, amelyek fejlesztik a nemzetgazdaságunkat, emelik a hozzáadott érték, a kutatás-fejlesztés, az innováció szintjét. Ezen beruházások emellett stabil munkahelyeket teremtenek, stabil jövőt kínálva családjainknak. És valóban lerövidítik az ellátási láncokat is, ezáltal biztonságot és stabilitást adva a mai veszélyes körülmények közepette is. Ezek a beruházások többnyire azért jönnek Magyarországra, mivel Magyarország a legbiztonságosabb helyszínt biztosítja Európában a kelet-nyugati együttműködés számára. Mi lettünk a német és kínai befektetők első számú találkozási pontja Európában (…) Ez jól mutatja azt, hogy a gazdasági semlegességi stratégiánk helyes. Sőt, ez az egyetlen helyes stratégia. És ez a stratégia fogja a jövő évet a magyar gazdaság egy fantasztikus esztendőjévé tenni a Kína és Magyarország közötti megerősített együttműködés révén
– összegzett a miniszter.
Forrás: MTI; Fotó: Facebook
Facebook
Twitter
YouTube
RSS