Néhány hónap alatt megszüntették azokat a költségvetési csalás gyanúja miatt indított nyomozásokat, amiket Konti Csilla, Boldvai László volt MSZP-pénztárnok felesége és Horváth Zsolt volt fideszes országgyűlési képviselő offshore-ügyében indított a Nemzeti Adó –és Vámhivatal. Az adóhatóság a nyomozást megszüntető határozatában azzal indokolta az eljárások befejezését, hogy szerintük – az egyébként nevetségesen rövid ideig – tartó nyomozás során beszerzett adatokból arra lehet következtetni, hogy az érintettek sem adócsalást, sem más bűncselekményt nem követtek el.
Az még április elején derült ki, hogy az 1994 és 1996 között a szocialisták pártpénztárnoki pozícióját is betöltő Boldvai László, az MSZP nógrádi szervezetét vezető politikus is érintett a felesége révén a panamai offshore-botrányban. A Boldvait és számos külföldi potentátot bedöntő offshore-iratokat a német Süddeutsche Zeitung szerezte meg, amiket a nemzetközi oknyomozó újságírókat tömörítő International Consortium of Investigative Journalists szervezettel közösen dolgozott fel 76 ország 320 újságírója. Boldvai feleségének, Konti Csillának 2012 novemberében került a tulajdonába egy Szamoa szigetére bejegyzett offshore cég, amivel a gimnáziumi tanárnő egy bankszámlához is hozzájutott az egyik svájci banknál. A cégvásárlás napján ugyanakkor más is történt: az új cég számlájára egyből egy 80 millió forintos összeget akartak utalni.
Nem ez az első botránya
Bár Boldvaiék nem válaszoltak a bankszámlával és a céggel kapcsolatos kérdésekre, a céges iratokból kiderül, hogy az offshore cégen több százmillió forint ment keresztül. Boldvai parlamenti képviselő volt akkoriban, amikor a felesége hozzájutott az offshore céghez. Boldvai Lászlónál azért érdemes megjegyezni, hogy nem ez az ügy volt az első hozzá köthető botrány, hiszen a 90-es évek közepén a gyakorlatilag a Horn-kormány bukásához vezetett Tocsik-ügybe is belekeveredett. A politikus 2009-ben is reflektorfénybe került, amikor kiderült, hatalmas haciendát építtetett magának és családjának Salgótarjánban. A luxusvilla hasznos alapterülete az ezer négyzetmétert is meghaladja. A nemzetközi botrány fideszes száláról is a Direkt36 írt először: a Kecskemétet 16 éven keresztül képviselő Horváth Zsolt cége megtalálható a Mossack Fonseca nevű panamai ügyvédi iroda belső iratanyagában. Horváthnak hivatalos bevallása szerint nem volt megtakarítása, sem komoly üzleti tevékenysége, mégis 2013-ban tulajdonosa lett a Seychelles-szigeteken egy cégnek. Nem sokkal később, mikor 2014-ben befejezte képviselői tevékenységét, majd egy újabb cég tulajdonosa lett a szigeteken. A kiszivárgott iratok szerint egy játékfejlesztéssel foglalkozó vállalkozáshoz lehet köze.
Mindössze egy hónapot nyomoztak Boldvaiék ügyében
A Nemzeti Adó – és Vámhivatal május 12-én – Tényi István feljelentése alapján – költségvetési csalás gyanúja miatt mindkét ügyben nyomozást indított, ismeretlen tettesek ellen. Azonban, ahogy azt már – bonyolultabb, vagy politikusokat érinthető ügyeknél néhány kivételtől eltekintve – megszokhattuk, villámsebességgel (Konti Csilla esetében június 13-án, míg Horváth Zsolt ügyében augusztus elsején ) megszüntették az eljárásokat. A hatóság a nyomozást megszüntető határozatában arra hivatkozott, hogy a feljelentésekben foglalt „cselekmény nem bűncselekmény”. Ezt az alig néhány hónapos „nyomozások” során beszerzett adatokra hivatkozva állítja az adóhatóság. Az indoklás szerint olyan körülmény, amely a költségvetési csalás vagy más bűncselekmények gyanúját felvetné, nem merült fel.
Megjegyzendő, hogy szintén az adóhatóság nyomozott Demszky Gábor volt főtanácsadója, Mesterházy Ernő Bali szigetén található luxusingatlanjai ügyében. A 2013. március 12-én költségvetési csalás és más bűncselekmények miatt elrendelt nyomozást végül három év után, idén februárban vette el indoklás nélkül a Legfőbb Ügyészség a NAV-tól. Az akták már a Központi Nyomozó főügyészségen vannak, de érdemi előrelépés az eljárásban azóta sem történt. A volt főtanácsadó villaparkjáról elsőként a Privát kopó bűnügyi portál számolt be. Az „ékszerdobozt” Mesterházy egy olasz üzletembertől vásárolta, még 2009-ben. A bűnügyi portál úgy értesült, hogy a szabaddemokraták egykori „érdekharmonizációs menedzsere” földterületeket is vásárolt a gyönyörű szigeten, azzal a céllal, hogy azokon idegenforgalmi beruházásokat hajtson végre. A Seminyak üdülőparadicsomban lévő villák egyenként 3-4 szobásak, mindegyikhez úszómedence tartozik. A villapark része egy úgynevezett kiszolgáló főépület, amelyben étterem és bár üzemel, valamint egy szórakoztató ház, billiárdasztalokkal és moziszobával.
Címlapfotó: atv.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS