Sajtóértesülések szerint a nagy ételkiszállító cégek berkeiben már kidolgoztak egy jogi konstrukciót arra, hogy futáraik a jogszabály szeptemberi változása után is katázhassanak. Az információ több kérdést is felvet, például azt, hogy ha a kiszállítók ezután is katázhatnak, akkor miért tüntetnek? A megélhetésüket féltő futárok egyébként hétfőre is demonstrációt hirdettek, csakhogy az a megélhetés nem is olyan rossz. Szintén szakmai körökből származó információk szerint nyolcszázezertől másfél millió forintig terjedhet a teljes állásban dolgozó futárok havi bevétele.
Meglepő információkhoz jutott adószakértőktől a Mediaworks Hírcentruma: értesüléseik szerint a nagy ételkiszállító cégek egyike vagy több is közülük már kidolgozott egy jogi formulát ahhoz, hogy futáraik szeptember után is a kisadózó vállalkozások tételes adója, vagyis a kata szabályai szerint adózzanak. Az értesülés némi magyarázatot igényel a Hírcentrum szerint, hiszen, mint írták, önmagában nem lenne hírértéke annak, hogy egy-egy vállalkozás milyen keretek között szerződik beosztottjaival, üzletfeleivel. Azonban mint, ahogy arról a portálunk is beszámolt, az elmúlt napokban az ételfutárok, elsősorban a Wolt és a Foodpanda emberei álltak a kormányellenes tüntetések élére. Az érintettek amiatt vonultak az utóbbi időben többször is az utcára, amiatt hirdettek hétfőre is – bizonyára a fővárosi forgalom megbénításának szándékával – újabb megmozdulást, mert szerintük ellehetetleníti őket a kata szabályainak megváltoztatása.
Mint ismert, a napokban megszavazott új szabályok értelmében szeptembertől – a taxisok kivételével – csak azok a kisvállalkozások katázhatnak, amelyek a lakosságnak nyújtanak szolgáltatást, adnak el árut. Vagyis a katások nem számlázhatnak vállalkozásnak. A Mediaworks Hírcentrum úgy tudja, a nagy ételkiszállító cégek jogi megoldása révén futáraik ezentúl kizárólag az ételt megrendelő magánszemélyekkel állnak majd szerződéses kapcsolatban, a kiszállító céggel magával nem.
A futárok így szeptembertől is katázhatnának
– mutattak rá. A Hírcentrum mindemellett hatósági és piaci berkekből igyekezett arról is tájékozódni, milyen bevételt garantál manapság az ételkiszállítás. Értesüléseik szerint ha valaki teljes munkaidőben, biciklivel szállít ki ételt a nagy futárcégek kötelékében, és igyekszik ezalatt minél több megrendelést teljesíteni, akár havi nyolcszázezer forinthoz is juthat. Autós futárként ez az összeg megközelítheti a másfél milliót is – derült ki a cikkből.
Forrás: Magyar Nemzet; Fotó: PestiSrácok
Facebook
Twitter
YouTube
RSS