Az idei március 15. kicsit olyan, mint az iskolák, amelyek nem zárnak be, csak a koronavírus idején máshogy működnek, mint szoktak. A szabadságharc idei évfordulóját a szívünkben mindannyian érezzük, de ezúttal mégsem megyünk utcára, mégsem énekeljük együtt a nemzeti himnuszt, és nem ülünk be egy hideg sörre a miniszterelnök lelkesítő beszéde után az egyik zsúfolt belvárosi vendéglőbe, amely ma üresen kong, talán a csődtől retteg. 2020-ban sajnos lengyel barátainkat is nélkülöznünk kell, akikkel már közel egy évtizede emlékezünk meg együtt az 1848-as eseményekről.
Ezekben a nehéz időkben érdemes visszaemlékezni az elmúlt évek eseményeire, például minden idők legnagyobb Békemenetére 2018-ban, amikor már délelőtt 10 órától gyülekeztek a résztvevők a Bem téren, ahol beszédet mondott a lengyel vendégek nevében Tomasz Sakiewicz, a Gazeta Polska főszerkesztője, valamint az ötletgazdák, Csizmadia László és Bayer Zsolt. A publicista akkor kifejtette:
Mi, és csak mi képviseljük azokat az eszméket, értékeket, amelyektől Európa Európa lett. Mi még tudjuk, mit jelent az Isten, tudjuk, mit jelent a nemzet és a haza, tudjuk, mit jelent a család és a gyerek, és mi még tudjuk, mit jelent a férfi és az asszony.
Aznap soha nem látott tömeg vonult Budapest utcáin: a Kossuth tér már csaknem megtelt, amikor még mindig két kilométer hosszan kígyózott tömött sorokban a menet az Alkotmány utcában, a Bajcsy-Zsilinszky úton, és a Szent István körúton, a vége pedig még a Margit-híd közepén ballagott. Egyes becslések szerint 350-400 ezer ember lehetett ott, miközben az ellenzék a Pa-Dö-Dö zenekarral próbálta “meghittebbé” tenni az ünnepet.
Orbán Viktor beszédében azon a napon elmondta:
ez az a nap, amely minden magyar ember szívét fölemeli. Az a nap, amikor magyar nyelven írták be a világtörténelem nagykönyvébe a szót: szabadság.
De nemcsak a hangzatos beszédek fognak idén hiányozni, hanem az ellenzéki hőbörgés is. Emlékezzünk vissza, mennyire komolytalanná tette magát a haladó sajtó a Békemenet után, amikor nem tudott mit kezdeni az ott összegyűlt tömeggel, ezért inkább több tízezres tömegről írtak.
No gallery template found!Természetesen hiányoznak lengyel barátaink is, akik lassan 10 esztendeje minden évben velünk emlékeznek a szabadságra, a forradalomra és a hősökre. Orbán Viktor 2018-ban a következőt mondta róluk ünnepi beszédében:
Összetartozásunk természetes, összekapaszkodásunk erőforrás. Kossuth apánk idejében azt írták: Magyarország és Lengyelország két örökéletű tölgy, melyek külön törzset növesztettek, de gyökereik egybefonódtak. Ezért egyiknek léte és ereje a másik életének és egészségének feltétele.
Rétvári Bence tavalyi beszédében akkor arról beszélt, hogy
a lengyelek és a magyarok nem birodalmi alattvalók, hanem szabad polgárok.
Sajnálatos, hogy ennek ellenére a nemzeti ünnepünk áldozatul esik egy határok nélküli világbirodalomnak, ahol nemcsak a kártékony eszmék, vagy a hazánkra szemet vető bevándorlók kószálhatnak szabadon, de egy járvány is, amely néhány nap alatt felforgatja a mindennapjainkat.
No gallery template found!Petőfiék annak idején világosan megmondták: rabok legyünk vagy szabadok? Ez a nap idén csak korlátozottan tartalmaz szabadságot, bár szerencsére ezúttal csak egy járványtól való félelem, és nem fegyverek, diktatúrák nem engedik az utcára a megemlékezni vágyókat.
Bár a miniszterelnök beszédét – oly sok felemelő dolog mellett – idén sajnos szintén nélkülöznünk kell, a 2018-as és 2019-es üzenetek ma is aktuálisak, és nem kérdéses, hogy a magyaroknak a négy fal közül is ugyanannyira fontos ez a nap.
PS; Fotó: Horváth Péter Gyula/PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS