A Kárpát-medencében is egyedülálló XVI. századi kályhát építettek újjá nemrégiben a gombaszögi Andrássy-Poltz kúriában, amelynek eredetije a gombaszögi pálos monostorban állt. A kályha, amely mellett a pálos szerzetesek melegedtek évszázadokig ezer darabra törve várta, hogy a Sine Metu Polgári Társulás értékmentőinek segítségével a kályhacsempéket újraalkossák. Az építésben résztvevő Géber Zoltán kályhaépítő-mester portálunknak adott interjújában elmondta, szakemberként is elsősorban lelkileg volt felemelő a feladat. Mint kifejtette: “kályhásként, ahogy mondani szoktam, álmokat váltunk valóra, amikor egy-egy kályhát megépítünk egy család nappalijában. Lényegében bevisszük az egyik szentséget a családok otthonába, és megtanítjuk vele bánni az ottlakókat. Hozzátette, “itt talán egy kicsit egy nagyobbat léptünk, és talán egy nemzet álmához járulhattunk hozzá”.
Egyszer-volt, hol nem volt egy gombaszögi pálos monostor, ahol szerzetesek élték mindennapjaikat, ápolták és erősítették a környék kultúráját, iparát mindamellett, hogy a helyiek lelki gondozását is ellátták. A hidegebb napokon, amikor étkezni és közben a tudásban is gazdagodni összegyűltek, egy kedves kályha szolgáltatta a meleget számukra. Amikor a monostor elpusztult, vele pusztult a kályha is, de ezer darabra törve mégis évszázadokon át várta, hogy végül a Sine Metu Polgári Társulás értékmentő önkéntesei megtalálják. A beazonosítható kályhacsempéket aztán elkülönítették, összeragasztották. Az idei Gombaszögi Nyári Tábor megnyitónapján végül bemutatásra is került az újraalkotott kályha, amely némileg idegen testként kapott helyet a monostor melletti, szintén a megnyitón átadott Andrássy-Poltz kúria egyik szobájában, amelynek különleges ékességévé vált, mintha mindig is ott állt volna. A kályha újraalkotásának folyamatáról interjúnkban Géber Zoltán kályhaépítő-mestert kérdeztük.
Magyar szenteket is ábrázoltak a kályhacsempék
A kályha eredetije az Andrássy-Poltz kúriától mintegy ötven méterre, a pálos monostorban állt, máig beazonosítható helyen – mondta el portálunknak Géber Zoltán, aki felidézte, az ezer darabra hullott kályha csempéit lelkes régészek, önkéntesek és szakmai segítők, mint egy puzzle darabjait rakták össze. Ezt követően Éliás Ádám szobrász és keramikus művész legyártotta az eredeti cserépkályhának megfelelő csempedarabokat.
Éliás Ádám mindent úgy rekonstruált, és úgy készítette el a csempéket, ahogyan régen készíthették. Ha jobban megnézzük az egyes elemeket, előtűnik a csempéken a szövetminta. Mivel régen nem volt formaleválasztó, hanem egy úgynevezett géz textildarabot tettek a csempére, ez is látható ezeken a csempéken is
-ismertette Géber Zoltán. A kályhásmester kiemelte, a kályhán huszonhat különféle motívumelem található, az alsó szögletes, statikust tömbben virágminták, a felsőben pedig szentek képei láthatóak. Mint kiemelte a legfelső sort képező úgynevezett címertartó herold-csempe volt az egyedüli, amely majdnem teljes épségben megmaradt.
Egy nemzet álmához járultak hozzá
A kályhaépítés szakmai kihívásai kapcsán Géber Zoltán arról beszélt, a XV. század végén épült kályha a szakmai kutatások szerint egyterű kemencekályha lehetett, ezért a belső terét így igyekeztek kialakítani, azaz nincs benne füstjárat, mint a mai kornak megfelelő kályhákban, Mint kiemelte, tudomásuk szerint az egész Kárpát-medencében egyedülálló, működőképes kályhát sikerült létrehozni. A kályhásmester elmondta, elmondhatatlan élményt jelentett a kályha építés, különleges volt számára a technikai kihívás, a régi csempékkel való munka, de lélekben többet adott.
Kályhásként, ahogy mondani szoktam, álmokat váltunk valóra, amikor egy-egy kályhát megépítünk egy család nappalijában. Lényegében bevisszük az egyik szentséget a családok otthonába, és megtanítjuk vele bánni az ottlakókat
-fogalmazott, kiemelve,
itt talán egy kicsit egy nagyobbat léptünk, és talán egy nemzetnek az álmához járulhattunk hozzá. Apró őrtüzeket gyújtunk.
Géber Zoltán kiemelte, a kályhát építő mesterek, Bányi Zoltán, Németh Mihály, Németh István és ő a kályha elkészültekor, hajnali fél egykor még begyújtottak. Ki kellett próbálniuk, hogyan működik…
A videót László Petra és Susánszky Mátyás készítette.
Vezetőkép: Orosz Örs/Facebook
Facebook
Twitter
YouTube
RSS