Március végén nem látszott a csődhullám a cégstatisztikákban, a cigarettacsempészek viszont „bajba” kerültek a határok lezárása miatt, a Ferihegyről pedig 12 gép indult el, ami növekmény, de össze sem lehet hasonlítani a járvány előtti reptéri forgalommal.
A Bisnode adatai szerint a koronavírus okozta járvány az első negyedévben még nem éreztette hatását a cégstatisztikában: március végéig 9519 cég szűnt meg, ami 14 százalékkal kevesebb, mint 2019 hasonló időszakában, az 1306 felszámolás pedig 16 százalékos visszaesést jelez – olvasható a Világgazdaság hétfői számában.
A 4200 kényszertörlés 5 százalékos csökkenésnek számít. Ugyanakkor a bázishoz képest 57 százalékkal, 4600 fölé nőtt a végelszámolások száma. Mindemellett 3 százalékkal kevesebb, alig 7500 új vállalkozás alakult. Az ágazatok közül csak az építőipari cégek száma emelkedett számottevő mértékben, igaz, a legtöbb felszámolás és kényszertörlés is ezt az ágazatot érintette.
Március végén 486 962 működő cég volt Magyarországon, 7900-zal kevesebb, mint tavaly ilyenkor.
Kevesebb feketepiaci cigarettát találtak idén a pénzügyőrök
Az év első három hónapjában hatmillió szál cigarettát vont ki a feketepiacról az adóhivatal, ami jóval alulmúlja a tavalyi első negyedéves értéket; a csempészet visszaszorulásában a karanténviszonyok játszhattak szerepet – írja hétfői lapszámában a Magyar Nemzet.
Több mint 4500 alkalommal intézkedtek január eleje és március vége között a Nemzeti Adó- és Vámhivatal pénzügyőrei, pénzügyi nyomozói a cigaretta feketepiacának szereplői ellen. A rajtaütésekben hatmillió szál illegálisan behozott vagy itt előállított cigaretta, valamint több mint 1,6 tonna dohány került elő. A lefoglalt cigarettatételek értéke 400 millió forintot tett ki, a dohány értéke pedig meghaladta a 100 milliót.
A tavalyi első három hónaphoz képest 40 százalékkal kevesebb cigarettát foglaltak le az idén, amihez hozzájárulhatott, hogy a koronavírus-járvány miatt sok helyen lezárták a határokat és kijárási korlátozásokat vezettek be, kisebb lett az áruforgalom, de nagyobb a hatósági jelenlét, így pedig nehezebbé vált a különféle illegális áruk nemzetközi mozgatása. Ez a drogpiacon is érződik: mivel körülményessé vált a csempészés, akadozik az anyagutánpótlás, emiatt pedig már idehaza is drágul az illegális szer – olvasható a Magyar Nemzetben.
Ébredezik a repülés
Növekszik a járatok száma a ferihegyi repülőtéren, hétfőn már 12 járat indul – mondta Valentinyi Katalin, a Budapest Airport kommunikációs vezetője a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország című műsorában.
A kommunikációs vezető elmondta, a járvány előtt naponta 300-350 repülőgép szállt le és fel a repülőtéren, körülbelül 40-45 ezer utassal, ez áprilisban 2-5 járatra és 150-200 utasra csökkent.
A hétfői járatok még alacsony kihasználtság mellett indulnak el, de ebben is látható némi emelkedés
– tette hozzá.
A repülési feltételek változatlanok: az utasoktól azt kérik, hogy egyedül és maszkban lépjenek be a terminál területére, kézfertőtlenítőt biztosítanak a helyszínen. Kérik továbbá, hogy az online utasfelvételt és az önkiszolgáló poggyászfeladást használják – mondta.
A kommunikációs vezető szerint az egymástól való helyes távolságot matricák jelzik a repülőtéren, és a terminálon is csak minden második széket lehet használni.
Kitért arra is, a repülőtér nem zárt be az elmúlt hónapokban, viszont utasai 99 százalékát elvesztette; az előrejelzések szerint fokozatosan, de nagyon lassan áll majd vissza az utasszám a járvány előtti szintre. Tavaly 16,2 millió utas fordult meg a repülőtéren, az idén 17 millióra számítottak, de várhatóan csak 10-11 millió lesz. A tavalyi utasszámot valószínűleg csak 2022-ben érhetik el.
(MTI)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS