Tizenegy irodaszerforgalmazó cég 2008 és 2011 között felosztotta egymás között a piacot, egy sor közbeszerzésen így jóval a piaci áraknál drágábban adhatták el termékeiket. A Gazdasági Versenyhivatal a vállalkozásokra összesen egymilliárd forint bírságot szabott ki. – írja a Népszabadság.
Egymilliótól hatszázmillió forintig terjedő bírságot szabott ki a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) a papírkartellben résztvevő 11 irodaszerforgalmazó cégre. Mint azt a GVH – a vállalkozásoknál folytatott rajtaütéseken lefoglalt bizonyítékok alapján – megállapította: hat irodaszerforgalmazó társaság stratégiai együttműködési megállapodást kötött, majd 2008 és 2011 között a kartellhez csatlakozott cégekkel, összesen tizenegy vállalkozás 19 közbeszerzés esetében együttműködött egymással. A kartell lényege a cégek piaci részesedésének megőrzése, illetve növelése, továbbá az árak felhajtása volt. – írja a lap.
A legnagyobb bírságot, 600 millió forintot a jelenleg felszámolás alatt álló Gyár-Ker Kft. kapta, ezt követi 274 milliós büntetéssel a Budapiért Zrt. A Gyár-Ker esetében szükségintézkedést kezdeményezett a GVH, hogy a bírság megfizetését biztosítsa. Juhász Miklós, a versenyhivatal elnöke a Népszabadságnak elmondta: az ügyben a hivatal rövidesen két büntetőjogi feljelentést tesz, igaz az utóbbi években öt esetben is így tett a GVH közbeszerzési kartell ügyekben, ám a rendőrség ezeket visszadobta. A büntetőjog esetében ugyanis jóval szigorúbb a bizonyítási teher, a GVH bizonyítékait, következtetéseit a rendőrség nem fogadta el.
Juhász Miklós a lap kérdésére elmondta: az ügyben nem merült fel olyan adat, amely a kartellben érintett közbeszerzéseknél a kiírók és a cégek közötti együttműködést mutatna.
A GVH elnöke csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján elmondta: az utóbbi 5 évben mintegy 60 kartell eljárást indított a GVH. A kartell lehet árbefolyásoló, piacfelosztó, vagy akár termékmennyiség- illetve kapacitás felosztó is. A tapasztalatok szerint a kartellek 10-40 százalékkal emelik az árat. A nemzetközi adatok szerint a feltárt kartellek a valós szám 15 százalékát jelentik, vagyis csak a jéghegy csúcsa látható.
Az elnök jelezte azt is, amennyiben egy informátor nélkülözhetetlen bizonyítékot szolgáltat az úgynevezett kőkemény kartellre, vagy szóbeli közlésére a bíróság rajtaütést engedélyez a gyanús cégeknél, informátori díjra jogosult. Ennek összege a kiszabott bírság egy százaléka, de legfeljebb 50 millió forint. A mostani kartell feltárása miatt járó 10 millió forint még adóköteles, de július 1-jétől adómentes lesz az informátori díj – jelezte.
Arra a kérdésre, hogy hogy áll jelenleg kötelező gépjármű felelősségbiztosítási kartell-ügy, Zavodnyik József elmondta: még 2006 végén két biztosítóra, három alkuszra és a GÉMOSZ-ra közel 7 milliárd forint bírságot szabott ki a GVH, ám a Kúria döntése után a versenyhatóságnak újra kell tárgyalnia a biztosítók és az alkuszok közti kapcsolatot. Megjegyezte, hogy ez a bírságnak csak 10 százalékát érinti.
MTI / További részletek a NOL.hu-n olvashatók
fotó: Népszabadság – Bócsi Krisztián
Facebook
Twitter
YouTube
RSS