A Budapesti Ügyvédi Kamara november 11-én, pénteken megismételt választói közgyűlésen döntött az új tisztségviselőkről, köztük az elnök személyéről, illetve arról, hogy a négy éve hivatalban lévő Tóth M. Gábornak kihívói akadtak, mégpedig a baloldalhoz köthető ügyvédek köréből. Ám egyikük sem aratott sikert a választáson, úgy tűnik tehát, hogy a gyurcsányi politikai múlt nem segít.
Az ellenfél Horváth Lóránt volt, aki csapatában tudhatta Bárándy Pétert, a Medgyessy-kormány igazságügy-miniszterét, Zamecsnik Pétert, aki ügyészként kezdte pályafutását, majd váltott, és ma a legsikeresebb büntetőjogászok egyike, vagy az Eötvös-díjjal kitüntetett Kománovics Ibolyát, aki szintén az egyik alapítója volt a Bárándy és Társai Ügyvédi Irodának. Vauver Krisztina Éva, az ATV, azon a belül is a Civil a pályán című műsor rendszeres szereplője szintén csapattagként mérettette meg magát.
Horváth az Alapítvány a Modern Baloldalért, vagyis az Amőba kuratóriumi elnöke volt. Az alapítvány eredetileg Gyurcsány Ferenc és tanácsadói körének ötlete volt, célja a szocialisták által nehezebben megszólítható fiatalság mozgósítása, megnyerése. Az alapítványt 2005-ben Gyurcsány Ferenc, Hiller István akkori pártelnök és Lendvai Ildikó frakcióvezető hívta életre.
A lezajlott választásokról a BÜK hírlevele beszámolt, eszerint a jelenlévők számára tekintet nélkül határozatképes megismételt választói közgyűlésen 1620 választásra jogosult jelent meg, és adta le szavazatát a Kamara székházában.
A Szavazatszámláló Bizottság tagjai összesen 154 844 darab szavazatot számoltak össze. Az eredmények alapján a Budapesti Ügyvédi Kamara elnöke dr. Tóth M. Gábor; elnökhelyettesek: dr. Fügedi Szilvia, dr. Holczer Ferenc, dr. Mile Attila és dr. S. Szabó Péter; főtitkár: dr. Gyalog Balázs.
Ami a kihívói oldalt illeti, a hivatalos, mindenki számára nyilvános, előzetes végeredményt tartalmazó lista alapján nem lett elnökhelyettes sem a tisztségre aspiráló Bárándy Péter (528 szavazat), sem Kománovics Ibolya (397 szavazat). Elnökségi tagságra nem választották meg Bárándy Pétert (550 szavazat), Zamecsnik Pétert (437 szavazat), Vauver Krisztina Évát (364 szavazat), sem a szintén ezen a listán szereplő, legutóbb például Varga Zoltán baloldali médiamogul védőjeként megszólaló Papp Gábort (471 szavazat). Nem lett elnök Horváth Lóránt, aki gyakorlatilag a régi-új elnökre leadott szavazatok harmadát szerezte meg.
A Magyar Ügyvédi Kamara küldöttgyűlését is megválasztották: az előzetes végeredmény alapján a harmadik legtöbb szavazatot Bánáti János, a MÜK elnöke kapta, de ide például beválasztották Bárándyt és Zamecsniket is az összesen 60 jelölhető főből. Bánáti, aki elvileg az ügyvédek érdekképviseleti csúcsszervének a vezetője, legutóbb a Népszava információi szerint Schiffer András kapcsán szokatlanul durván fogalmazott a David Pressman amerikai nagykövet, illetve az OBT bírái közötti találkozót illetően az Országos Bírói Tanács november 2-i ülésén. A hivatalos jegyzőkönyv szerint Schiffer korábbi véleményére a MÜK elnöke így reagált:
kővé váltan hallgattam az ATV-ben, egy, sajnos úgy kell mondanom ügyvéd kolléga – mert jelenleg a névjegyzékben szerepel, bár politikusi tevékenységében talán nagyobb nevet szerzett magának – ugyanezt a lovat lovagolta, hogy hogy létezik az, hogy egy bíró elmegy egy nagykövethez, és akkor újra folytatta ezt a baromságot, már elnézést, de hát inkább befejezem, mert olyan jelzők jönnének ki belőlem, amik azt hiszem, ebben a teremben méltatlanok lennének.
A Tűzfalcsoport az ügyvédi forrásara hivatkozva azt írja, hogy Bánátitól, aki 1992 óta a fővárosi, 2006 óta az országos ügyvédi kamarák elnöki tisztét tölti be, Bárándy Péter vagy Magyar György közéleti szerepvállalását hasonló módon kritika tárgyává tevő kijelentésre nem emlékeznek. Mivel jelen beszámoló a tárgyszerűség talaján kíván maradni, csupán annyit tart fontosnak kihangsúlyozni, hogy elsősorban a régi (balos) arcok számára lehet kudarc a mostani eredmény, és a pártpolitika kiszorulását jelentheti a budapesti ügyvédi köztestületből.
Forrás: Tűzfalcsoport; Fotó: MTI/Földi Imre
Facebook
Twitter
YouTube
RSS