Elhunyt nyolcvannégy éves korában Madeleine Albright, az Egyesült Államok első női külügyminisztere –jelentette be szerdán a volt tárcavezető családja. Külügyminiszterként elért eredményei közé tartozik, hogy a NATO kelet felé, a volt szovjet nemzetek felé terjeszkedett Európában. Hivatali ideje alatt 1999. március 24-én kezdte bombázni a NATO Jugoszláviát.
Fájdalommal tudatjuk, hogy Dr. Madeleine K. Albright, az Egyesült Államok 64. külügyminisztere és az első nő, aki ezt a pozíciót betöltötte, a mai napon elhunyt. Halálának oka daganatos megbetegedés volt
– közölte a család a Twitteren.
Családja és barátai vették körül. Egy szerető anyát, nagymamát, testvért, nagynénit és barátot veszítettünk el
– olvasható a közleményben.
Menekültként érkezett az Egyesült Államokba
A prágai születésű Albright 1948-ban menekültként érkezett az Egyesült Államokba. Családjával Denverben telepedtek le, ahol apja a Denveri Egyetemen kapott állást. Josef Korbel egyik legjobb tanítványa egy Condoleezza Rice nevű fiatal nő volt, aki később lányát követően töltötte be az amerikai külügyminiszteri posztot. Albright 1959-ben diplomát szerzett a Wellesley College-ban. Újságíróként dolgozott, majd nemzetközi kapcsolatokat tanult a Columbia Egyetemen. A James Carter elnök vezette kormány idején a Nemzetbiztonsági Tanácsban dolgozott, Bill Clinton elnök megválasztása előtt pedig külpolitikai tanácsokkal látta el a demokratákat. 1993-ban az Egyesült Államok ENSZ-nagykövetévé nevezte ki, 1997-től 2001-ig a Clinton vezette kormány külügyminisztereként dolgozott.
Kitüntette Obama
A Clinton-adminisztrációban betöltött szolgálata után egy globális stratégiai cég, az Albright Stonebridge élén állt, és egy feltörekvő piacokra összpontosító befektetési tanácsadó cég elnöke volt. Több könyvet is írt. A volt amerikai külügyminisztert 1959-ben vette feleségül Joseph Albright újságíró. Három lányuk született, 1983-ban elváltak. Madeleine Albright 2012-ben Barack Obama amerikai elnöktől megkapta a legmagasabb polgári amerikai elismerést, a Szabadság-érmet (Presidential Medal of Freedom). Családja “a demokrácia és az emberi jogok fáradhatatlan bajnokaként” emlékezett rá.
A nemzetközi joggal ellentétes volt Koszovó bombázása
Külügyminiszterként elért eredményei közé tartozik, hogy a NATO kelet felé, a volt szovjet nemzetek felé terjeszkedett Európában. Hivatali ideje alatt 1999. március 24-én kezdte bombázni a NATO Jugoszláviát. A 78 napig tartó támadásban – amellyel kikényszerítették a jugoszláv hadsereg kivonulását Koszovóból, és amelynek következtében egy évvel később megbukott Slobodan Milosevic elnök – a becslések szerint több ezer civil, katona és rendőr halt meg. Madeleine Albright egy 2013-as interjúban azt mondta: az Egyesült Államok koszovói beavatkozása 1999-ben – ideértve a bombázást is, amelyet nem hagyott jóvá az ENSZ Biztonsági Tanácsa – a nemzetközi joggal ellentétes, de helyes lépés volt. Ned Price, a külügyminisztérium szóvivője szerdán közölte, hogy Joe Biden amerikai elnököt és Antony Blinken külügyminisztert is értesítették Albright haláláról.
A hatás, amelyet erre az épületre gyakorolt szinte minden egyes folyosón, minden nap érezhető
– mondta Price.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/EPA/Michael Reynolds
Facebook
Twitter
YouTube
RSS