A Grund legutóbbi adásában Hoppál Hunor vendége Dornfeld László, az Alapjogokért Központ vezető elemzője volt. A műsorban szóba került az ukránok azon lépése, amellyel az orosz kőolaj exportját korlátozták Magyarország és Szlovákia felé, emellett terítékre került a finn elnök szokatlanul békepárti, már-már orbáni húrokat pendítő nyilatkozata.
Az orosz kőolaj-export kijevi korlátozása kapcsán Orbán mellett Fico is a kemény érdekvédelem talajára lépett – Pozsony közölte, ha nem szüntetik be a korlátozást, akkor az ukrán gázolaj-szükséglet 10%-át kitevő szlovák finomító nem juttat gázolajat Ukrajnába. Hogyan reagált az Európai Bizottság két tagállamának veszélyeztetésére? Meglepetésre a luxemburgi külügyminiszter kritizálta Ukrajna lépését, de vajon mi miatt szólalt meg az eddig feltétel nélkül ukránpárti nagyhercegség külügyére? Mindennek a körkörös károkozásnak Szlovákia, Magyarország, esetleg Ukrajna látja a kárát, Oroszország pedig egyáltalán nem. Ezt mikor ismerik fel, vagy ha felismerték, mikor látják be szélesebb körben Nyugaton?
Szintén meglepő változás a háborús propaganda zajában, hogy a jobboldalisággal és háborúellenességgel kevéssé vádolható finn elnök elmondta, hogy Kijevnek feltételek nélküli béketárgyalásba kellene kezdenie Moszkvával. Elindulhatott egy paradigmaváltás? Mit mutathat ez a háborús politika uniós támogatottságáról, és mit vetíthet előre a közeljövőre a két fontos nyilatkozat Luxemburg és Finnország részéről? Mi a jelentősége annak, hogy már Zelenszkij is az oroszokkal való tárgyalásról és a területekről való lemondás népszavazási legitimációjáról beszél? Milyen szempontok teljesülése szükséges még a teljes körű békepárti fordulathoz?
Ezek a kérdések mind felmerültek a legutóbbi Grundban, a szakértő válaszadásával egyetemben.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS