Az Emberi Jogok Európai Bírósága keddi határozatában elítélte Lengyelországot a magánélet tiszteletben tartásához való jog megsértése miatt, arra hivatkozva, hogy az országban nem létezik az azonos nemű párok “elismerését és védelmét” biztosító jogi keret.
A strasbourgi testülethez öt lengyel homoszexuális pár fordult azzal a panasszal, hogy házasságkötési szándékukat a helyi hatóságok azzal az indokkal utasították el, hogy a lengyel jog csak egy férfi és egy nő házasságát teszi lehetővé. Fellebbezésüket a nemzeti bíróságok elutasították. A felperesek a testület sajtóközleménye szerint hátrányos helyzetbe kerültek például az adózás szempontjából vagy a családi jogok tekintetében amiatt, hogy kapcsolatukat nem ismerték el hivatalosan.
Az EJEB emlékeztet arra, hogy az emberi jogok és alapvető szabadságok védelméről szóló egyezményt aláíró államok “kötelesek olyan jogi keretet biztosítani, amely lehetővé teszi az azonos nemű személyek számára, hogy párkapcsolatuk a megfelelő elismerésben és védelemben részesüljön”. A bírósági határozatban leszögezték: az adott országban uralkodó többségi társadalmi hozzáállás önmagában nem indokolhatja a szexuális irányultságon alapuló eltérő bánásmódot, valamint semmi sem utal arra, hogy az azonos nemű pároknak nyújtott jogi elismerés és védelem önmagában kárt okozna a hagyományos családmodellnek.
Az EJEB úgy vélte, hogy a jogsértés megállapítása önmagában elegendő elégtételt jelent az elszenvedett nem vagyoni károkért. A költségek és kiadások tekintetében a lengyel államnak 20, illetve 317 eurót kell kifizetnie a felperesek egy-egy csoportjának.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/Balogh Zoltán
Facebook
Twitter
YouTube
RSS