Eljárás indult szerdán a thaiföldi alkotmánybíróságon a májusi választásokon győztes Pita Limdzsaronrat kormányfőjelölttel szemben a monarchia megdöntésére tett kísérlet címén.
Pitát és az általa vezetett progresszív Előre Pártot azzal vádolják, hogy kampányígéreteiben kilátásba helyezte a felségsértésre vonatkozó szigorú helyi törvények reformját, továbbá hogy meg akarja dönteni a thaiföldi alkotmányos monarchiát – közölte a törvényszék szerdán. Mindössze néhány órával korábban az ország választási bizottsága javaslatot tett az alkotmánybíróságnak arra, hogy függessze fel Pita képviselői mandátumát, mert a pártvezetőnek továbbra is van üzleti részesedése egy időközben már nem működő médiavállalatban, amivel megszegi a délkelet-ázsiai ország választási törvényeit. Mindkét ügy a miniszterelnök személyének megválasztására összehívott csütörtöki parlamenti ülés előtt pattant ki.
Prajut Csan-Ocsa thaiföldi miniszterelnök csaknem egy évtizedes, hadsereg által támogatott kormányzását követően a májusi választásokon az Előre Párt aratott győzelmet, majd a második legtöbb szavazatot megszerző Pheu Thai párt, valamint hat másik politikai erővel kezdett koalíciós tárgyalásokba. Annak ellenére, hogy széles a koalíció, a csütörtöki parlamenti szavazás kimenetele továbbra is kétséges, mivel Pita és támogatói tábora nem elég nagy ahhoz, hogy leszavazhassa a hadsereg által kinevezett 250 szenátort. Jelenleg a kétkamarás parlament (Ratthasapha) alsóházának 500 választott képviselője mellett a felsőház a hadsereg által kinevezett 250 szenátora is dönt a miniszterelnök személyéről. Pita szerdán úgy fogalmazott, hogy továbbra is derűlátó, és a csütörtöki parlamenti szavazást a tervek szerint megtarthatják majd. A 42 éves politikus pártja azonban hatalmi visszaéléssel vádolta meg a választási bizottságot, amely javaslatát anélkül továbbította az alkotmánybíróságnak, hogy Pitát meghallgatták volna az ügyben.
Thaiföldön felségsértésnek számít minden olyan bírálat, amely az uralkodó döntéseit éri, tehát ezen a címen a mindenkori kormány bírálata is büntethető, hiszen a kormány kinevezését is az uralkodó hagyja jóvá.
Forrás: MTI; Fotó: EPA/RUNGROJ
Facebook
Twitter
YouTube
RSS