Közép-európai idő szerint délután egy órakor, helyi idő szerint pénteken este nyolckor kezdetét vette a harminckettedik nyári olimpia nyitóünnepsége Tokióban. A száznegyvenharmadikként érkező magyar delegációt Cseh László és Mohamed Aida vezette a stadionba. A ceremónia zárásaként a japán császár ünnepi beszédével hivatalosan is kezdetét vette a tokiói olimpia.
Az Olimpiai Stadionban zárt kapuk mögött sorra kerülő ünnepség az Érzelmekkel egyesülve (United by Emotions) címet kapta, és a tervezők célja, hogy a sport szerepét, valamint az olimpiai játékok értékeit emelje ki, miközben – többek között – Japán két meghatározó szimbóluma, a Nap, valamint a Fudzsi-hegy is megjelenik a stadion küzdőterén zajló előadásban. A nemzetek bevonulásánál a magyar delegáció a 143.-ként érkezik a stadionba – tudta meg a Magyar Nemzet.
Közép-európai idő szerint nem sokkal 15 óra után bevonult a magyar csapat az Olimpiai Stadionba a tokiói nyári játékok megnyitóján. A küldöttség élén a piros-fehér-zöld zászlót – az olimpiák történetében először – két sportoló vitte: Cseh László, a négyszeres ötkarikás ezüstérmes és kétszeres világbajnok úszó, valamint Mohamed Aida tőrvívó, aki magyar rekorderként hetedik olimpiáján vehet részt. A magyar csapat 173 tagú, többen azonban hiányoztak a ceremóniáról, mert vagy még meg sem érkeztek a japán metropoliszba, vagy a hétvégén már verseny vár rájuk. A nők piros-fehér-zöld, kimonószerű ruhában vonultak, míg a férfiak sötétzöld nadrágot és piros-fehér-zöld felsőt viseltek. A sportolói bevonulást a hagyományokhoz hűen az ötkarikás játékok bölcsőjének számító Görögország versenyzői nyitották, a magyarok pedig a japán ABC alapján a 143. helyen érkeztek. A sort majd 206.-ként a házigazda japánok zárják. A sportolók jelentős része – vélhetően – a szigorú távolságtartási és maszkviselési szabályok miatt olyan megoldást választott, hogy a bevonuláson részt vett, utána viszont nem maradt a küzdőtéren, hanem azonnal kiment a stadionból. A tokiói olimpián 206 nemzet több mint tizenegyezer versenyzője vesz részt.
A nyitóünnepség újabb magyar vonatkozással bővült, hiszen az olimpiai játékok fejlődését az idén száz éves Keleti Ágnes életútján keresztül mutatták be.
A ceremónia a japán szervezőbizottság és a NOB elnökének beszédével folytatódott. Thomas Bach felszólalásában megköszönte a japán nép emberfeletti munkáját a szervezés során. Ezután Naruhito császár a protokollnak megfelelően hivatalosan megnyitotta a XXXII. olimpiai játékokat, majd felvonták az olimpiai lobogót.
Forrás: Magyar Nemzet; Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt
Facebook
Twitter
YouTube
RSS