Lengyelországban két, Csehországban, Svájcban és Svédországban egy-egy ember életét követelte hétfőn a Ciara vihar, amely Észak- és Nyugat-Európa más országaiban is közlekedési fennakadásokat és károkat okozott. A Lengyelország felett is tomboló időjárás miatt több, mint 55 ezer háztartás maradt áram nélkül, az erős szél épületeket rongált meg, és közlekedési fennakadásokat okozott – közölte a lengyel kormány biztonsági központja (RCB). Hazánkban is komoly fennforgást okozott a vihar, tetőket bontott meg, fákat döntött ki és kéményeket rongált meg a szél – közölte az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője hétfő este.
A lengyel közszolgálati hírtelevízió közölte: a Bukowina Tatrzanska hegyi síközpontban négy emberre ráborult egy síkölcsönző viharos szél által letépett tetőzete. A balesetben ketten – egy nő és egy kislány – meghaltak, egy sérült asszonyt kórházba vittek, egy férfi könnyebb sérüléseket szenvedett.
Vasárnaptól hétfő hajnalig 1100 alkalommal riasztották a tűzoltókat, akik mindenekelőtt kidőlt fákat, leszakadt faágakat távolítottak el. Úttesten fekvő fák miatt két gépkocsivezető megsérült.
Több közúton a vihar fennakadásokat okozott. A Swinoujscie balti-tengeri kikötőből nem indítottak kompokat, a lengyelországi repülőterek pedig az Európában fennálló időjárási viszonyok miatt több nemzetközi járatot is töröltek.
A vihar negyven épületet rongált meg, ezen belül 28 lakóházat. A dél-lengyelországi Kujawy faluban a leszakadt áramvezeték egy gazdasági épületre esett rá, s az áramütés miatt elpusztult 16 tehén.
Az országos meteorológiai szolgálat már vasárnap másodfokú vihar riasztást adott ki szinte az egész ország területére. Két dél-lengyelországi vajdaságban – a nyugaton fekvő Alsó-sziléziaiban, valamint a Kárpátaljaiban – harmadfokú, akár katasztrófa jellegű jelenségekre is figyelmeztető riasztás érvényes.
Közlekedési fennakadásokat és károkat okozott Németországban is a viharfront, amely hétfő reggel érkezett Bajorország tartomány térségébe, ahol több tízezer háztartás áram nélkül maradt és sokhelyütt megbénult a közlekedés.
A müncheni nemzetközi repülőtér forgalmát határozatlan időre leállították, az 1050 hétfői járatból több, mint 420 járatot töröltek. Münchenben és számos további városban korlátozásokkal működik a közösségi közlekedés. A fennakadások és a vihar jelentette veszélyek miatt tanítási szünetet rendeltek el a bajorországi iskolákban.
A vihar kicsavart fákat, megrongált tetőszerkezeteket, leszakított elektromos vezetékeket. A vezetékhálózatban keletkezett károk miatt 50 ezer háztartásban nincs áram Bajorországban. Bajorország mellett számos további tartományban is akadozik a vasúti, a közúti és a légi közlekedés. Észak-Rajna-Vesztfália két legnagyobb repülőterén, a düsseldorfi és a köln-bonni repülőtéren például 150 járatot töröltek. A Deutsche Bahn vasúttársaság leállította távolsági járatait.
A kidőlő fák, lehulló tetőcserepek sérüléseket is okoztak, két embert súlyos állapotban szállítottak kórházba. Azonban a vihar a vártnál kisebb anyagi károkat okozott. Egy ember meghalt, több, mint egy tucatnyi megsérült, míg mintegy 280 ezer háztartás áram nélkül maradt Csehországban az országon átvonuló és kiadós esővel kísért szélvihar következtében. Az áldozat egy balesetben halt meg a nyugat-csehországi Sokolov város közelében, vele egy kocsiban utazó másik személy, egy nő súlyos sérüléseket szenvedett és kórházban ápolják.
A heves szélviharnak eddig legalább 14 sérültje van, és komoly anyagi károk keletkeztek. Számos helyen, főleg a cseh-német határon, leállt a vasúti forgalom a sínekre dőlt fák következtében, s több hegyvidéki közúton is közlekedési akadályok alakultak ki. Országszerte mintegy 280 ezer háztartás volt áram nélkül. A széllökések sebessége helyenként meghaladta az óránkénti száz kilométert. A cseh-lengyel határon fekvő Óriáshegység (Krkonose) legmagasabb, Snezka nevű hegycsúcsán pedig rekordnak számító 180 kilométer/óra szélsebességet mértek.
A Cseh Hidrometeorológiai Intézet országszerte a legmagasabb fokú készültséget rendelte el. Észak-Európában is fennakadásokat okozott a viharos időjárás a légi és vasúti közlekedésben.
Svédországban Svenljunga községben egy tavon vasárnap felborult egy csónak két horgásszal, az egyiküket megtalálták holtan, társát még keresik. Norvégiában és Svédországban több légi járatot is töröltek, számos hajó- és vonatjárat nem közlekedik.
Svájcban egy ember vesztette életét egy közúti balesetben, amelyet a Fribourg kanton rendőrsége szerint az orkán erejű szél idézhetett elő. Egy 35 éves férfi autójának utánfutója a szembejövő sávba sodródott, ahol egy 36 éves férfi járművével nekihajtott. A 36 éves sofőr életét vesztette a karambolban.
Magyarországot is elérte a vihar
Mukics Dániel, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője tájékoztatása szerint este hét óráig 397 helyszínen volt szükség tűzoltók beavatkozására a viharos szél miatt. 120 épületben keletkezett kár: tetőket, bádoglemezeket, kéményeket rongált meg a szél. Győrben egy sportcsarnok tetején bontotta meg a szél a sátorponyvát, Szentlőrincen egy általános isk ola kapujára dőlt fa. A lakóházak mellett több középületben is kárt tett a szél. 240 helyszínre kidőlt fák, letört faágak miatt riasztották a tűzoltókat. A fák több helyen is villanyvezetékre dőltek, emiatt országszerte több ezer fogyasztási helyen van átmenetileg áramszünet. A szolgáltatók és a tűzoltók folyamatosan dolgoznak.
A közlekedésben is megnövekedett menetidőre kell számítani. A katasztrófavédelem minden autóst arra kér, hogy a megszokottnál lassabban közlekedjen, így könnyebben ki tudja kerülni a kidőlt fákat, letört ágakat, leszakadt villanyvezetékeket. Az autósok, ha tehetik, ne parkoljanak fák, reklámtáblák, villanyoszlopok alatt – mondta a szóvivő.
Mukics Dániel kitért arra is, hogy érdemes elemlámpát és elemeket, vagy gyertyát és öngyújtót előkészíteni, valamint feltölteni a mobiltelefont, arra az esetre, ha átmenetileg szünetelne az áramellátás. Ha valaki leszakadt villanyvezetéket lát, ne közelítse meg, hanem azonnal értesítse a 112-es segélyhívó számon a hatóságokat.
Zala megyében a nap folyamán több mint 50 esetben hívták a tűzoltókat viharkárok miatt – mondta el az MTI-nek Kalamár Norbert, a megyei katasztrófavédelmi igazgatóság szóvivője. A legtöbbször utakra, vezetékekre dőlt fák vagy leszakadt ágak miatt kellett közbeavatkozniuk, néhány esetben pedig tetőlemezeket bontott meg a viharos szél.
Tolna megye több településén tetőket bontott meg a szél, és kidőlt fákat kellett eltávolítani a közterületekről. Az E.On tájékoztatása szerint Tamásiban, Iregszemcsén, illetve a Baranya megyei Szentlőrinc térségében vezetékekre dőlt fák okoztak áramkimaradást.
Somogy megyében a viharos időjárás miatt szintén tetők, kémények, gépkocsik rongálódtak meg, fák dőltek elektromos vezetékekre – tájékoztatta Török Sándor, a megyei katasztrófavédelmi igazgatóság hivatalvezetője az MTI-t. A legtöbb kár Kaposváron és környékén történt. Az Országos Meteorológiai Szolgálat két megye, Zala és Baranya kivételével keddre is az egész országra elsőfokú figyelmeztetést adott ki az erős szél veszélye miatt. Több megyében a zivatarveszélyre is figyelmeztetnek.
MTI; Fotó: MTI/AP/Matt Dunham
Facebook
Twitter
YouTube
RSS