Joseph Saw-val, az Oxford egyetem filozófiaprofesszorával olvasható interjú a pénteken megjelent Hetekben. A professzor többedmagával hívői korrekciót intézett Ferenc pápához, amiben eretnekségek terjesztésével vádolta az egyházfőt. Saw arról is beszélt, fennáll a szakadás veszélye a katolikus egyházban, mivel „megfelelő vezetés hiányában a püspökök és bíborosok még a hit alapkérdéseiben sem értenek egyet”.
A filiális korrekció szóvivőjeként Saw elmondta: szükségesnek tartja, hogy a pápa tisztázza az Amoris laetitia című apostoli buzdításában fölvetődött tisztázatlan kérdéseket. A pápai enciklika bizonyos fejezetei miatt nagy zavar volt a katolikus vezetőkben és hívőkben, mivel azt többen úgy értelmezték, hogy ezentúl a „házasságtörésben” élő hívek is részesedhetnek például az Oltáriszentségben. Ezt az egyház évszázadok óta tiltja. Az eretnek tanítások elterjedése végett katolikus professzorok, tudósok és prominens személyek tucatjai írtak alá egy „hívői korrekciót”, amire közel 700 éve nem volt példa. Az 1330-as években XXII. János pápa a halálos ágyán vonta vissza eretnek tanait.
Saw abban látja Ferenc pápa legnagyobb hibáját, hogy a tanítói hivatal még akkor sem tisztázza az egyház alapvető tanításait, amikor azokat püspökök és bíborosok vonják kétségbe. Az oxfordi professzor szerint az elterjedt eretnek tanításokat a pápa kijelentései ösztönözték és támogatták. Ezek többek között azt sugallják, mintha néhány ember számára lehetetlen volna a keresztény élet megélése. A szóvivő a Heteknek úgy fogalmazott, Rómában évek óta az befolyásolja a közgondolkozást, hogy az egyház jó színben tűnjön fel a szekuláris világ szemében. A katolikus egyházban tapasztalható progresszív-konzervatív törésvonallal kapcsolatban úgy vélekedett, egészséges ha különböző vélemények vannak. Ugyanakkor hozzátette:
ma megfelelő vezetés hiányában a püspökök és bíborosok még a hit alapkérdéseiben sem értenek egyet. Így pedig fennáll a szakadás veszélye.
A teljes cikk a pénteken megjelent Hetek című hetilapban olvasható.
Hetek.hu. Vezető kép: EP
Facebook
Twitter
YouTube
RSS