Eurómilliókat húznak ki különböző trükkökkel nemzetközi bűnszervezetek idős emberek zsebéből Európa-szerte. Nálunk is egyre gyakoribb az „öregezés”, a rendőrség azonban a nemzetközi trendek és bűnügyi jelzések ellenére továbbra is egyedi esetekként kezeli a trükkös tolvajok és csalók ügyeit – írja a Népszabadság.
Az unokájukénak vélt sírva könyörgő hang hallatán sok idős ember azonnal előveszi otthon rejtegetett pénzét, és átadja annak, aki az unokájára hivatkozva jelentkezik érte, még akkor is, ha nem emlékeznek rá, hogy valaha is látták volna az illetőt. Közben az „unoka” újra és újra telefonál. Amíg a nagyi felveszi, biztos lehet benne, hogy nem hívja a rendőrséget, vagy nem próbálkozik elérni a valódi unokáját. Nagyi telefonos sokkolása egészen addig tart, amíg a futár, akit a pénzért küldtek, meg nem érkezik a zsákmánnyal a csalóhoz. Néhány perccel később a hívó telefonja már elérhetetlen. A kártyát, de olykor magát a készüléket is eldobják, és egy hajléktalan nevére, vagy egy lopott személyi igazolvánnyal újat vásárolnak. Majd kezdődik a vadászat az újabb áldozatra.
Egy trükk a több tucat közül, amelyekkel nemzeti és nemzetközi bűnszervezetek évek óta fosztogatják Európa idős embereit. A módszereket akár naponta változtatják. Néhány éve, amikor a magyar sajtó szinte mindennap a légi mentés sanyarú helyzetéről cikkezett, a csalók azzal hívtak fel idős embereket, hogy baleset érte valamelyik hozzátartozójukat, helikopterrel kellene kórházba szállítani, hogy azonnal megműthessék.
Az idős embereket könnyű megijeszteni azzal, ha közlik velük, valamelyik szerettük bajba került. Még könnyebb, ha maga a bajba került rokon üvölti a fülükbe, hogy csak ők segíthetnek rajta. A sokk hatására az idős emberek automatikusan teszik, amire kérik őket. Ritka kivételtől eltekintve nem avatnak be másokat, nem kérnek segítséget rokonoktól, ismerősöktől, még csak vissza sem hívják bajba jutott rokonukat, hogy ellenőrizzék, tényleg ő kért-e segítséget.
Az Europol 2006 és 2012 között készült felmérése szerint csak az úgynevezett „unoka-trükkel” 7500 idős embert csaptak be bűnözők, összességében mintegy 75 millió eurót zsákmányolva tőlük. Magyarországon néhány éve felállítottak egy önálló nyomozócsoportot az öregezők ellen, de „miután minden eset egyedi volt”, visszakerültek az efféle ügyek a kerületi kapitányságokhoz. Márpedig az Europol felmérése szerint az öregezés az esetek többségében nem alkalom szülte csalás. „Komoly, kiterjedt nemzetközi kapcsolatokkal rendelkező bűnszervezetek állnak az ügyek mögött”.
A teljes cikket a nol.hu-n olvashatja
Fotó: hobnoborlando.com
Facebook
Twitter
YouTube
RSS