Alan Milward Európa megmenti a nemzetállamot című könyvének magyar kiadását mutatták be a Mathias Corvinus Collegium rendezésében tartott kerekasztal-beszélgetésen. A rendezvény egyik felszólalója Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter volt, akit a kötet témáján keresztül kérdeztünk arról, mit gondol, mit hozhat az öreg kontinens számára a közelgő EP-választás. Ennek folyamán kíváncsiak voltunk arra is, hogy milyen irányba mozdulhat a nagyobbik kormánypárt a frissen alakuló Európai Parlamentben, Navracsics pedig elárulta: két frakcióval is tárgyalásban lehet a Fidesz.
Ha az Európai Közösség eredetére és céljaira vagyunk kíváncsiak, és meg akarjuk válaszolni az európai integráció múltjára, jelenére és jövőjére vonatkozó kérdéseket, akkor meg kell vizsgálnunk, hogy a két világháború utáni gazdasági és társadalmi erők hogyan alakították az európai államokat. Alan Milward könyve ezeket a történelmi kérdéseket járja körbe.
A magyar kiadás bemutatóján részt vett Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter, aki kitért arra, hogy a szuverenista és a federalista nézőpontok nem összeegyeztethetetlenek egymással. Ennek kapcsán és Milward könyve nyomán kitért a hatvanas évek francia külpolitikájára, illetve a németek elhelyezkedésére a háború utáni újjáépítés folyamatában. A tárcavezető külön kiemelte, hogy a kötet magyar címe új, pontosabb értelmezést is ad az olvasónak, szemben ugyanis a szó szerinti fordítással (“az európai megmenti a nemzetállamot”), itt a hangsúly magára a kontinensre kerül, ezzel egyszersmind megalapozva a földrész nemzeteinek egységét.
Az előadás után portálunk arról kérdezte a tárcavezetőt, hogy mit vár a közelgő európai parlamenti választásoktól, egyszersmind “megmentheti-e Európa a nemzetállamot”? Mint mondta, az előrejelzések szerint nagyarányú Fidesz-győzelemre számít a választások alkalmával, valamint azt is valószínűnek tartotta, hogy nemcsak hazánkban várható jobboldali siker.
A pártcsaládokkal kapcsolatban kifejtette, hogy az Európai Konzervatívok és Reformerek, és az Identitás és Demokrácia is lényegesen megerősödhet. Erre vonatkozóan megjegyezte, hogy a Fidesz a választásokat követően tárgyal a pártcsaládokkal a hozzájuk való csatlakozásról.
Arra vonatkozó kérdésünkre, miszerint egy jobboldali fordulat, illetve az uniós soros elnökség hozhat-e változást az európai szankciós politikában, Navracsics kifejtette, hogy a soros elnökség nem ruházza fel hazánkat ilyen szintű döntéshozói hatalommal, de lehetőséget ad arra, hogy jobban érvényesítsük a magyar álláspontot. Az EP-mandátumok száma azonban már komolyabb hatással van arra, hogy azok a politikai erők, akik átgondoltabban állnak a gazdasági kérdésekhez, érvényesíthessék érdekeiket.
Fotó: PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS