Oroszország ukrajnai inváziója egyre több kárt okoz Moszkvának, és a jelek arra utalnak, hogy “a háború visszatért oda, ahonnan indult” – mondta Volodimir Zelenszkij ukrán elnök vasárnap esti videóüzenetében.
Minél tovább tart az orosz agresszió, annál nagyobb károkat okoz magának Oroszországnak
– húzta alá az ukrán vezető. Zelenszkij egyúttal aggodalmát fejezte ki a zaporizzsjai atomerőművel kapcsolatos biztonsági kockázatok miatt. Jelezte: úgy véli, hogy még mindig nem elégséges nemzetközi figyelem irányul az erőműnél fennálló orosz fenyegetésre. Elmondta, hogy Ukrajna nyugati szövetségesei minden rendelkezésre álló hírszerzési információt megkaptak az atomlétesítményt érintő orosz tervekről. Zelenszkij szerint a nemzetközi közösségnek konkrét lépéseket kell tennie azért, hogy megakadályozzon bármiféle sugárzási incidenst. Ukrajna attól tart, hogy az oroszok szabotázsra készülnek az atomerőmű ellen. A közelgő vilniusi NATO-csúcstalálkozóról az ukrán elnök megjegyezte: országa “mindent megtesz annak érdekében, hogy a csúcstalálkozó valódi tartalommal bírjon”.
Éjjel rakéta- és dróntámadás érte Odessza kikötőjét. A fővárosban, Kijevben és más megyékben légiriadót rendeltek el. Zaporizzsja megyében az orosz csapatok különféle fegyverrendszerekkel követtek el támadásokat – közölték. Az ukrán vezérkar hétfő reggeli helyzetjelentésében azt írta: az oroszok legalább hat Sz-300-as rakétát és 45 rakéta-sorozatvetőből származó tüzérségi eszközt lőttek ki a területre, és 33 légicsapást hajtottak végre vasárnap óta. A támadások következtében civilek sérültek meg, és lakóházakban, kereskedelmi és adminisztratív épületekben, valamint magán gépjárművekben keletkezett kár. A vezérkar szerint az orosz csapatok megpróbálták feltartóztatni az ukrán hadsereg előrenyomulását a térségben, és visszaszerezni az elvesztett hadállásaikat, és legalább harminc települést ért tüzérségi támadás. Hanna Maljar ukrán védelmiminiszter-helyettes hétfőn közölte: Ukrajna mintegy 130 négyzetkilométernyi területet szerzett vissza az oroszoktól a déli front mentén az ellenoffenzíva kezdete óta. Hozzátette: az elmúlt héten nem történt jelentős változás délen. Megjegyezte: a keleti fronton, Bahmut, Liman, Avgyijivka és Marjinka irányában körülbelül 250 összecsapás volt.
Ausztrália újabb katonai felszerelést szállít Ukrajnának
Ausztrália további 110 millió ausztrál dollár (25 milliárd forint) értékű katonai felszerelést, ezen belül 70 páncélozott harci járművet készül szállítani Ukrajnának – jelentette be Anthony Albanese ausztrál miniszterelnök hétfőn. Ezáltal már összesen 790 millió ausztrál dollárra (179 milliárd forint) nő az Ukrajnának a háború tavaly februári kezdete óta nyújtott ausztrál támogatás, amelyből 610 millió ausztrál dollárt (138,3 milliárd forint) tesznek ki a katonai célú hozzájárulások. A legújabb katonai segélycsomag 28 M113-as páncélozott szállító járművet, 14 különleges műveleti járművet, 28 közepes teherautót és 14 pótkocsit tartalmaz.
Ez az ismételt támogatás jelentős segítséget fog jelenteni az ukrán nép számára, amely továbbra is nagy bátorságról tesz tanúbizonyságot Oroszország illegális, kiprovokálatlan és erkölcstelen háborújával szemben
– fogalmazott az ausztrál miniszterelnök egy canberrai sajtótájékoztatón. Albanese elmondta, hogy az újabb katonai támogatást nem a hétvégi oroszországi események váltották ki, amelyek során a Wagner magánhadsereg rövid időre ellenőrzése alá vonta az oroszországi Rosztov városát, és 200 kilométerre megközelítette Moszkvát.
Mi már a hétvégi események előtt is dolgoztunk az újabb támogatási csomagon, hogy ma reggel a kabinet elé terjeszthessük azt
– közölte Albanese. A miniszterelnök azt is elmondta, hogy az ukrán gazdaság és kereskedelem támogatása érdekében országa további 12 hónapra kiterjeszti a vámmentességet az Ukrajnából importált árukra.
Ausztrália június 15-én törvénnyel akadályozta meg új orosz nagykövetség építését az ország parlamentje mellett. A lépést nemzetbiztonsági okokkal indokolták, tekintettel az Ukrajnát támogató Canberra, illetve Moszkva között egyre növekvő feszültségre. Ausztrália az egyik legnagyobb támogatója Ukrajnának a NATO-tagországokon kívül a háború kitörése óta. Védelmi felszereléssel – többek között Bushmaster páncélozott járművekkel – és humanitárius segítséggel támogatta Kijevet, és csaknem ezer orosz természetes és jogi személyre vetett ki szankciókat, akik közvetett vagy közvetlen módon hozzájárultak Ukrajna megtámadásához, emellett betiltotta az Oroszországba irányuló timföld-, alumíniumérc- és bauxitexportot.
(MTI / Kiemelt kép: MTI/AP/Efrem Lukackij)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS