Országszerte több rendezvénnyel és megemlékezéssel készülnek az 1956-os forradalom és szabadságharc emléknapjára. Az állami rendezvények már vasárnap délután kezdetüket veszik, ahogy a Fidelitas felvonulására is 22-én kerül majd sor. A Polgári Mulatóban ’56 és 2006 véres eseményeiről beszélget hétfő este dr. Bándi Kund, ’56-os szemtanú, dr. Gaudi-Nagy Tamás ügyvéd, a Nemzeti Jogvédő Szolgálat ügyvezetője, Murányi Levente, 1956-os szabadságharcos, az esemény moderátora pedig Huth Gergely, portálunk főszerkesztője lesz.
A kormány által szervezett programsorozat 22-én veszi kezdetét délután kettőkor a Műegyetemnél tartandó koszorúzással. Itt beszéldet mond Dömötör Csaba miniszterhelyettes, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára. Az államtitkár beszédét a hagyományos fáklyásmenet követi, ami délután négykor veszi kezdetét.
(A menet útvonala: Műegyetem – Szent Gellért tér – Szent Gellért rakpart – Várkert rakpart – Casino – Ybl Miklós tér – Clark Ádám tér – Fő utca – Jégverem utca – Bem rakpart – Bem tér.)
A Bem téren dr. Panyi Miklós miniszterhelyettes, a Miniszterelnökség stratégiai és parlamenti államtitkára mondja el ünnepi beszédét. A kormányzati programsorozattal párhuzamosan, de ahhoz illeszkedve, este hét órakor kezdődik a Fidelitas, a Budapesti Fidesz és a Határtalanul a Magyar Fiatalokért által szervezett megemlékezés a Kossuth téren. Itt Láng Zsolt, a Budapesti Fidesz elnöke, Renge Zsolt, a Budapesti Fidelitas elnöke, valamint a Határtalanul a Magyar Fiatalokért nevében Dobsa István, a KMKSZ ISZ elnöke szólal majd fel. A rendezvények alatt a Külügyminisztérium épületét ünnepi fényfestéssel világítják majd meg.
Szabadságharc vidéken – Idén Veszprémben mond beszédet Orbán Viktor
A kormányfő immár hagyományosan a forradalom vidéki központjai látogatva mondja el ünnepi beszédét. Erre idén Veszprémben kerül sor, ami az 1956-os forradalom egyik legjelentősebb helyszíne volt, a szovjet csapatokkal szemben itt alakult ki Budapest után a legnagyobb fegyveres ellenállás és 1956-ban az elsők között itt kezdődött el a Nemzetőrség szervezése, már október 29-én. Emellett a város óriási szerepet vállalt abban, hogy a forradalom alatt – más települések mellett – biztosította Budapest élelmiszer-ellátását. A szovjet csapatok bevonulása után 1956. november 4-én, Budapest után a legnagyobb fegyveres ellenállás is Veszprémben alakult ki.
Orbán Viktor tavaly Zalaegerszegen, a Mindszenty József életét bemutató Mindszentyneum átadóján mondott beszédet. A miniszterelnök beszédeinek helyszínei szimbolikusak: jól mutatják, hogy az 1956-os forradalom az egész ország forradalma volt.
Lobogjon a zászló
Október 23-án a hivatalos program a Kossuth téren kezdődik délelőtt kilenc órakor az ünnepélyes zászlófelvonással. Ezt követően az emléknap alkalmából egésznapos megemlékezést tartanak a 301-es parcellánál, valamint díjmentesen látogatható lesz a Terror Háza Múzeum – ahol a megemlékezők gyertyát gyújthatnak a Hősök falánál, megemlékezve nemzetünk nagyjaira –, illetve este hatig a Szent Korona is. A hivatalos megemlékezések teljes programtervét ITT olvashatják.
Gyalázat ötven évvel később – Kerekasztal-beszélgetés a Polgári Mulatóban
Nem felejthetjük el 1956 mellett és 2006 véres őszét sem, amikor a baloldal rárontott a nemzetre és vérbe fojtotta a magyar szabadságért vívott küzdelmet. Az ötvenedik évfordulón történt gyalázatos eseményekről a Polgári Mulatóban beszélget dr. Bándi Kund, ’56-os szemtanú, dr. Gaudi-Nagy Tamás ügyvéd, a Nemzeti Jogvédő Szolgálat ügyvezetője és Murányi Levente, 1956-os szabadságharcos. A beszélgetés résztvevői megidézik a két kataklizma időszakát, a történelmi párhuzamok mellett szóba kerülnek a jövőre szóló intő tanulságok és a nemzeti szuverenitás napjainkban egyre hangsúlyosabb védelmének kérdései is. Az est moderátora portálunk főszerkesztője, Huth Gergely lesz.
Fotók: Hatlaczki Balázs/PestiSrácok.hu (a galéria képei portálunk tavalyi megemlékezésén készültek)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS