Az Európai Parlament Állampolgári Jogi, Bel- és Igazságügyi Bizottsága (LIBE) elfogadta Gwendoline Delbos-Corfield zöldpárti EP-képviselő jelentését, amit nem csak hazánk, de több európai ország képviselete is a kettős mérce példátlan megnyilvánulásának tart. De lássuk, hogy pontosan mit is követel tőlünk a LIBE-bizottsága!
Az Európai Parlament oldalán elérhető közlemény alapján, amelyet az Index idézett a Magyarországgal szembeni “aggályok” közé az alábbiakat sorolták:
-
Az alkotmányos és választási rendszer működése,
-
az igazságszolgáltatás és más intézmények függetlensége és a bírák jogai,
-
a korrupció és összeférhetetlenség,
-
a magánélet és adatvédelem,
-
a véleménynyilvánítás szabadsága, beleértve a médiapluralizmust,
-
a tudományos szabadság,
-
vallásszabadság,
-
gyülekezési szabadság,
-
az egyenlő bánásmódhoz való jog, beleértve az LMBTQI-jogokat,
-
a kisebbségekhez tartozó személyek, köztük a romák és a zsidók jogai, valamint az e kisebbségek ellen irányuló gyűlöletkeltő kijelentésekkel szembeni védelem,
-
a migránsok, menedékkérők és menekültek alapvető jogai,
-
gazdasági és szociális jogok állapota.
A LIBE továbbá elítéli a magyar kormány “szándékos és rendszerszintű erőfeszítéseit az uniós alapértékek aláásására”, de hozzáteszik: a határozott uniós fellépés hiánya is hozzájárult, hogy Magyarországon “hibrid rezsim” alakuljon ki. A jelentésben elítélték azt is, hogy az Európai Unió Tanácsa képtelen érdemben előrelépni a demokratikus normákkal szembeni visszaélések elleni küzdelem terén. A képviselők arra szólították fel az Európai Bizottságot, hogy használja ki a rendelkezésére álló valamennyi eszközt, különösen a költségvetési feltételrendszert az európai értékek védelmére.
Szorgalmazták, hogy az uniós végrehajtó testület ne hagyja jóvá a koronavírus-járvány utáni helyreállítást szolgáló uniós alap pénzeinek folyósítását lehetővé tevő magyar tervet mindaddig, amíg Magyarország teljes mértékben nem teljesíti az európai szemeszter valamennyi vonatkozó ajánlását, és végre nem hajtja az Európai Unió Bíróságának, valamint a strasbourgi székhelyű Európa Tanács felügyelete alatt működő Emberi Jogok Európai Bíróságának (EJEB) valamennyi vonatkozó ítéletét. Az EP LIBE-bizottsága szerint ki kell zárni a finanszírozásból azokat a magyar kohéziós programokat, amelyek hozzájárulhatnak az uniós forrásokkal való visszaéléshez vagy a jogállamiság megsértéséhez. A bizottság javasolta, hogy az Európai Unió Tanácsa is állapítsa meg: Magyarországon egyértelműen fennáll az “uniós értékek” súlyos megsértésének kockázata. A jelentéstervezetet az Európai Parlament következő, szeptember 12–15. között Strasbourgban tervezett plenáris ülésén vitatják meg, plenáris szavazást is tartanak róla.
Azonban az Európai Parlament nem minden képviselője érezte szükségét annak, hogy hazánkat bírálja, a spanyol és az olasz jobboldal delegáltjai például egy alternatív javaslatot állítottak össze, amelyről bővebben ITT olvashatnak.
Forrás: Index; Fotó: MTI/Máthé Zoltán
Facebook
Twitter
YouTube
RSS