1000 nap, milliónyi siker címmel tartott sajtótájékoztatón számolt be a 2015-2017 között elért eredményeikről a Magyar Fejlesztési Központ. A közvetlenül pályázható európai uniós programokon a magyarok kiemelkedő sikereket értek el, az adott időszakba ugrásszerűen megnövekedett a pályázatok száma. Az MFK megalapítása óta ezer nap telt el, mely idő alatt kiváló eredményeket ért el a szervezet.
A Magyar Fejlesztési Központ (MFK) elsődleges célja, hogy a közvetlen támogatású európai uniós programok széles körben ismertté és elérhetővé váljanak, az elnyert források felhasználása pedig hatékony legyen. Ezek a források a versenyképesség növelését és felzárkóztatást hivatottak elősegíteni. A Magyar Fejlesztési Központ létrejötte előtt nagyon kevés információ volt elérhető ezzel kapcsolatban. Honlapjuk (palyazatokmagyarul.eu) és a kapcsolódó programok minden magyarul beszélőnek szólnak, ezért a határon túl is tevékenykednek, képzési napokat tartottak az érdeklődőknek külföldön is. Míg 2014-ben 4,66 milliárd forintot nyertek magyarok ilyen pályázatokon, addig 2016-ra ez a szám az MFK munkájának köszönhetően már 16,54 milliárd.
Honlapjukon Európában egyedülálló módon mindenki által érthető kategóriákba rendezték a tartalmat, így könnyen lehet böngészni a pályázatok között – mondta el Kiss Antal miniszteri biztos, a Magyar Fejlesztési Központ vezetője –, így bárki megtalálhatja a neki való lehetőséget. A honlap létezése óta egymillió oldalletöltést ért el, Facebook oldalukat pedig már több mint 8500-an kedvelik. A mai naptól új Androidos alkalmazás is segíti a pályázókat. Két év alatt 930 dekódolt pályázathoz férhettek hozzá a felhasználók a honlapon, ezek elért eredményeit pedig a nyeromagyarok.eu oldalon lehet megnézni: 139 sikeres magyar projektről olvashatunk, melyek összértéke több, mint 26 milliárd forint.
Én mindig is hittem és hiszek is a magyar emberek tettrekészségében, tudásában, bölcsességében, és képességeiben. Ezek a projektek, amiket bemutatunk, illetve ezek a sikerek, amiket elértünk, ezeken alapszanak. Le tudták sokan győzni a kishitűségüket, le tudták győzni az elmúlt évtized nyomását, hogy nem vagyunk semmire képesek, le tudták győzni a huhogókat, hogy minek ott elindulni, Európában úgyis sokkal jobb nálunk mindenki… Nem így van.
– fejtette ki Kiss Antal.
A Horizon 2020 néven futó európai uniós program keretében kutatás-fejlesztés és innováció témakörében lehetett pályázni, a Magyar Fejlesztési Központ pedig pályázatfejlesztéssel is segíti a magyarok sikerét. Ötszáz személyes tanácsadás során 515 projektötletet vizsgáltak meg, melyek között 51 olyat találtak, amit érdemes fejleszteni egy sikeres pályázat reményében. Eddig 54 pályázatot adtak be az MFK közreműködésével.
A LIFE környezetvédelmi és éghajlat-politikai programon 2014-2017 között egymillió euró összegű pályázatot nyertek el, és a még hatékonyabb részvétel érdekében pedig kezdeményezték a LIFE önerőalap létrehozatalát is. Ez azt jelenti, hogy a magyar kormány 12 milliárdos hozzájárulása miatt több mint 31 milliárd forint közvetlen kifizetésű forrás elnyerésére nyílik lehetőség.
Nyerő helyzetben a túzok
A 2004-2008 között lefutott, négy éves túzok-LIFE az egyik legelső nyertes magyar LIFE-projekt volt a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság vezetésével. 2016-ban újabb LIFE-nyertes projekt indult a túzokállomány megőrzéséért, ezt az Osztrák Túzokvédelmi Alapítvány vezeti, a konzorcium magyar tagja az MME mellett a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság, a Kiskunság Nemzeti Park Igazgatóság, a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság és az ELMŰ Hálózati Kft.
A túzok, Európa legnagyobb röpképes madara, jól érzi magát a Kárpát-medencében, száma a huszadik század végén mégis drasztikusan csökkent. Hatalmas termetű madárról van szó, a kakas elérheti a 16 kg-os testtömeget is: el lehet képzelni, hogy mi történik a megriasztott, pulykaméretű madárral, amikor az élőhelyén a középfeszültségű elektromos légvezetékkel találkozik. Ugyan repülni gyorsan tud, manőverezni már annál kevésbé, így a túzokok pusztulása egyszerűen ezekből a balesetből adódik. Ezért a projekt keretében többek között légvezetékek helyett földkábeleket fektetnek le a túzok élőhelyén.
Csúcsminőség a cukrászdában
A Caleidoscope című Erasmus+ programon a Magyar Cukrász Iparosok Országos Ipartestülete nyert, a résztvevők élvonalbeli francia és olasz cukrászmesterektől leshettek el új technikákat. A program sikerét igazolja, hogy a 2013-as, 2015-ös és a 2016-os Az ország tortája címet olyanok nyerték, akik korábban részt vettek ilyen külföldi műhelylátogatáson.
Még több innovációt!
Japánnal, Dél-Koreával ellentétben, ahol az innovációk száma évről évre nő, Magyarországon sajnos csökken. Ezt a tendenciát is hivatott megváltoztatni a Magyar Fejlesztési Központ. “Ezt a trendet meg kell, és meg is tudjuk fordítani!” – jelentette ki Kiss Antal, a szervezet vezetője.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS