Nem kér bizalmi szavazást a parlamenttől (Bundestag) Angela Merkel német kancellár a menekültválság miatt, a krízis kezeléséről pedig nincs nézetkülönbség Németország és Franciaország között – mondta a német kormány szóvivője Berlinben. Hozzátette, hogy a berlini vezetés nem szigetelődött el, menekültpolitikáját “nagyon széles körű” támogatás övezi az Európai Unióban.
Steffen Seibert tájékoztatóján újságírói kérdésre elmondta, hogy a bizalmi szavazás kérdése „nem vetődik fel” a kancellár számára. Angela Merkel továbbra is azért dolgozik, hogy olyan megoldást dolgozzanak ki, amely a “lehető legjobb” Németországnak és az Európai Uniónak.
A szóvivőt egy felméréssel kapcsolatban kérdezték, amely kimutatta, hogy a lakosság 81 százaléka szerint a kormány elveszítette az ellenőrzést a menekültügyi helyzet felett. Steffen Seibert úgy vélte, igen nagyívű a gondolatmenet, amely a közvélemény-kutatási adatból a bizalmi szavazásig jut el, hiszen a felmérés egyebek mellett azt is kimutatta, hogy a lakosság több mint 90 százaléka ért egyet a háborús menekültek befogadásával.
Hozzátette, hogy a berlini vezetés nem szigetelődött el, menekültpolitikáját “nagyon széles körű” támogatás övezi az Európai Unióban. Széleskörű egyetértés van abban, hogy gondoskodni kell a külső határok védelméről és a Frontex uniós hatérvédelmi ügynökség megerősítéséről, küzdeni kell a válságot kiváltó okok megszüntetéséért és az illegális migráció felszámolásáért, és együtt kell működni Törökországgal – mondta.
Azzal kapcsolatban, hogy Manuel Valls francia miniszterelnök a hét végén kijelentette, hogy országa a 160 ezer menekült uniós tagállamok közötti elosztásáról hozott döntésből következő kötelezettségének eleget téve befogad 30 ezer menekültet, de semmi másra nem hajlandó, Steffen Seibert kérdésre válaszolva üdvözölte Franciaország elkötelezettségét a közös döntés mellett, és kiemelte, hogy “nagy egyetértés” van Berlin és Párizs között a menekültpolitikában.
Hozzátette, hogy a 160 ezer menekült kvóták alapján történő elosztásról hozott határozat mellett nagy eredmény az EU és Törökország közös akcióterve is, valamint a Frontex megerősítésének folyamata és a szíriai menekültek megsegítésére szervezett londoni adományozói konferencián tett felajánlások sora. Most a külső határ védelmének megerősítése a legfontosabb, és ebben segítség az Égei-tengeren hamarosan induló NATO-küldetés – mondta a német kormányszóvivő.
Hozzátette, hogy lépésről lépésre kell haladni, és a csütörtökön kezdődő uniós csúcson “köztes mérleget” kell készíteni a válságkezelésről. Legális menekültkontingensek átvétele Törökországtól pedig csak akkor kerülhet szóba, ha az eddiginél sokkal jelentősebb mértékben csökken az illegális migráció az Égei-tengeren. „Itt még nem tartunk“, ezért kontingensekről korai beszélni – mondta Steffen Seibert.
Forrás: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS