A hangfelvételeket egy felszerelt hangstúdióban kellene megvizsgálnia, akkor tudna válaszolni azokra a kérdésekre, amelyek tisztázhatják a vizsgált beszélgetések valódi tartalmát, azt, hogy ki, mit mondott a találkozókon – hangsúlyozta kedden a Fővárosi Törvényszéken tartott meghallgatásán a Fenyő-gyilkosság perében a nyilatkozó szakértő. A bíróság számos keresztkérdéssel igyekezett feltárni Gyárfás és a másik felbujtónak tartott Portik Tamás kapcsolatát, amitől Gyárfás indulatos lett, és felemelte a hangját. A vádlott azt állította, sok részletre azért nem tud pontos válaszokat adni, mert évtizedek távlatából nem emlékszik mindenre.
Egy hónapos szünet után kedden folytatódott kedden a Fenyő János médiamágnás huszonkét évvel ezelőtti meggyilkolása miatt indított büntetőper a Fővárosi Törvényszéken, ahol az egyik vádlott, a hazai baloldali sajtó egykori prominens személyisége, Gyárfás Tamás vallomásával, észrevételeivel folytatódott az eljárás. A korábbi úszószövetségi vezető továbbra is következetesen tagadja, hogy köze lenne Fenyő halálához, az ügyészség szerint ugyanakkor az érintettségének egyik fő bizonyítékait jelentik azok a hangfelvételek, amelyeket a másik vélt felbujtó, Portik Tamás készített egykor a találkozóikon.
Mégsem olyan erős bizonyítékok a hangfelvételek?
A vádhatóság által perdöntőnek tartott dokumentumok egy részéről a kedden nyilatkozó szakértő azt mondta, hogy azok szerinte nem alkalmasak bizonyítéknak, mert olyan gyenge a minőségük. A szakember úgy vélekedett, hogy a felvételeket egy felszerelt hangstúdióban kellene megvizsgálnia, akkor tudna válaszolni azokra a kérdésekre, amelyek tisztázhatják a vizsgált beszélgetések valódi tartalmát, azt, hogy ki, mit mondott a találkozókon. A szakértő szerint Gyárfás Tamás számos esetben nem hallható a felvételeken, vagy nem lehet érteni, hogy mit mond. Gyárfás korábban hasonló körülményekre hívta fel a figyelmet a védekezésében, és többször kifogásolta, hogy a nyomozóhatóságok – szerinte – részleteket ragadtak ki a beszélgetésekből, hogy teóriáikat igazolhassák.
Gyárfás és Portik kapcsolata
A keddi tárgyaláson Gyárfás Tamás ismét megemlítette azokat az egykori újságcikkeket, amelyek a Fenyő-gyilkossággal foglalkoztak, a vádlott megjegyezte, hogy azokban az írásokban gyakran az úgynevezett döglött ügyek osztályát vezető Kovács Lajos nyilatkozott. Mivel Kovács ezredes szerint Gyárfás lehetett a merénylet felbujtója, Gyárfás úgy vélekedett, hogy ezt a markáns véleményt átvette a hazai sajtó is, ezért alakulhatott ki a közvélekedés, hogy köze van Fenyő János halálához.
Póta Péter bíró a korábbi tárgyalásokhoz hasonlóan igyekezett részleteket megtudni Gyárfás és Portik kapcsolatáról, például arról, hogy Gyárfás tudott-e Portik álneveiről, amelyeket számos esetben használt. Gyárfás Tamás azzal védekezett, hogy már nem emlékszik pontosan az évtizedekkel ezelőtt történtekre. Portik Tamás egykor vádlott-társától bérelt ingatlant Budapesten, tizennyolc évvel ezelőtti elfogásakor is egy olyan ingatlanban vették őrizetbe, amelynek tulajdonosa korábban Gyárfás volt. Az egyik ilyen lakást Portik egyedi áron bérelhette ki, a bíróság pedig arra volt kíváncsi, hogy miért kaphatott kedvezményt Gyárfástól. Erre a vádlott azt felelte, hogy nem tudta, ki a bérlő, azt hitte, hogy egy cégnek adta ki a lakást. Az ingatlanbérlés ügyében aztán hosszas vita bontakozott ki, de Gyárfás nem tudott pontos magyarázattal szolgálni, mint ahogy a Portikkal való, a vádiratban szereplő egyéb megállapodásairól sem.
Elfogyott Gyárfás türelme
Gyárfás Tamás a korábbi tárgyalásokon többször hangoztatta, hogy kapcsolata Portikkal felületes volt, de azért tartott tőle, aminek ellentmondanak azok a találkozók, amelyeken Portik Tamás a hangfelvételeket készítette. Gyárfás aztán a tárgyalás délutáni szakaszában indulatosabb lett, és felemelt hangon kérte a bírótól, hogy hagyjanak neki időt, hogy a záporozó kérdések között tanulmányozhassa a jegyzeteit.
A vádirat szerint Gyárfás Tamás Portik Tamásra bízta a Fenyő János elleni támadás megszervezését, a bérgyilkos pedig a kilencvenes évek több leszámolásos ügyében már életfogytiglanra ítélt szlovák Jozef Rohác volt, akit korábban már a Fenyő-ügyben is elmarasztaltak. A büntetőper korábban a tavaszi járványhullám miatt állt egy ideig, az eredeti menetrend szerint mostanára már Portik kihallgatása is megkezdődött volna. A tanúk között szerepel például a merénylet megszervezésével állítólag először Gyárfás által felkért Tasnádi Péter, Kovács Lajos nyugállományú nyomozó, vagy Kuncze Gábor egykori, a történtek idején regnáló belügyminiszter.
Cikkünk megjelenése után a Fővárosi Főügyészség a következő kiegészítést küldte portálunknak:
A 2020. november 3. napján tartott tárgyaláson a meghallgatott nyelvészszakértő nem állított olyat, hogy nem alkalmas bizonyítéknak az ügyészség által erre felajánlott hanganyag egy része. A szakértő csak annyit jelzett a bíróságnak, hogy eddig a saját technikai eszközeivel hallgatta meg a hangfelvételeket és jelenleg a feltett kérdésekre nem tud felelősséggel válaszolni, azonban megkereste már a nyomozó hatóságot, hogy biztosítsanak részére olyan technikai eszközöket, amivel a felvételen szereplő beszélgetések jobban hallhatók. A Fővárosi Főügyészség hangsúlyozza azt, hogy a hanganyagról készített leiratot eddig maga a vádlott sem vitatta, erre a bíróság a tárgyaláson ismételten rákérdezett és nyilatkozata szerint az abból idézett szövegrészek tekintetében nem merült fel kifogása, majd ha a hangfelvételek meghallgatására sor kerül akkor jelzi esetlegesen, ha egyes részeket vitatni szeretne. „
Fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS