“Isten iránti örömmel és hálával vagyok ma itt, ezen a történelmi értékekben és hitben gazdag, kedves Mária-kegyhelyen, ahová gyermekként jövünk, hogy találkozzunk égi Édesanyánkkal és hogy egymásban valódi testvérekre leljünk” – köszöntötte az ítéletidő ellenére is népes hallgatóságát a csíksomlyói kegytemplom fölötti dombon Ferenc pápa. A Szentatya a pünkösdi búcsúra készülő híveknek a zarándoklat jelentőségéről prédikált. A Szentatya elismerése és hálája jeléül a mise végén aranyrózsával ajándékozta meg a csíksomlyói kegyhelyet. Az aranyrózsa a pápák különleges adománya Mária-kegyhelyeknek, amely a Szűzanya iránti tiszteletet fejezik ki, Közép-Európában a csíksomlyói az egyetlen olyan kegyhely, ahol szombattól ilyen rózsát őriznek.
Mint arról szombaton folyamatosan beszámoltunk, a szombat kora reggeli heves zivatarok ellenére tömegek jelentek meg Ferenc pápa Csíksomlyón celebrált miséje alkalmával. A román szervezők aprólékos figyelme még arra is kiterjedt, hogy a helyi idő szerint fél tizenkettőkor érkező egyházfő egy Dacia Dusterből eszkábált pápamobil tetőablakából köszönthesse híveit. A nagy várakozásokkal, és bizonyos, “sajátosan vallásos” katolikus körökben kitüntető ellenérzéssel kezelt pápalátogatás alkalmával a kamerák által is mutatott tömegben legtöbben fiatalok és középkorúak jelentek meg; tapasztalataink szerint az eső miatt sokan visszafordultak az idősebb zarándokokkal.
“Örömmel és hálával vagyok ma itt”
A magyarság több, mint ezer éves történelme során először látogatott pápa erre a vidékre. Feltehetően a kommunizmust a kisebbségi lét nehézségeivel együtt átélők, túlélők nem is reménykedhettek abban, hogy a Szentatya „házhoz jön”, hogy Csíksomlyón misét tarthasson. Ugyanakkor az is elgondolkodtató, hogy az első pápalátogatás éppen a magyarság egy olyan korszakára esett, amikor kisebbségben, a román szó elsőbbségétől megalázva éli mindennapjait azon a földön, amelyet évszázadokon át védett töröktől, tatártól a kereszténység nevében. Jelenleg egyedül az Európai Unió teszi lehetővé, hogy szabadabban találkozhassunk, érintkezhessünk a mára jelentéktelenné vált országhatárok átjárásával. A mostani erdélyi magyar nemzedéknek ebben a helyzetben kell helyt állnia, amelyben a hit lehet az egyik legmarkánsabb megtartó erő, és amelynek minden évben új lendületet ad a hagyományos csíksomlyói zarándoklat.
Ferenc pápa ennek fontosságáról prédikált, amikor arról beszélt a híveknek:
ti minden évben, pünkösd szombatján elzarándokoltok ide, hogy eleget tegyetek őseitek fogadalmának, megerősödjetek az Istenbe vetett hitben és a Szűzanya iránti áhitatban, akit ez a fából készült, csodálatos szobor jelenít meg. Ez az évi zarándoklat Erdély öröksége.
Mint kifejtette:
zarándokolni azt jelenti, hogy mint nép, hazatérünk. Egy nép, amelynek gazdagsága a számtalan arc, a kultúra, nyelv és hagyomány; Isten hívő, szent népe, amely Máriával zarándokol az úr irgalmát énekelve.
A múlt sebei nem jelenthetnek akadályt
A múltbéli sérelmek, a békés együttélés, valamint a testvériség megélésének fontossága kapcsán azt hangsúlyozta:
ne hagyjuk, hogy azok a hangok és azok a sebek, amelyek az elkülönülést és a megosztottságot táplálják, megfosszanak minket a testvériség érzésétől. Nem szabad elfelednünk a múlt összetett és szomorú eseményeit, azonban ezek nem jelenthetnek akadályt vagy ürügyet, hogy meggátolják a vágyott testvéri együttélést.
Hozzátette:
zarándokolni annyit jelent, hogy mi is belekerülünk abba a kissé kaotikus tengerárba, amely a testvériség igazi megtapasztalásává válhat. Így egy minden helyzetben szolidáris karavánná válunk, a jövő építése érdekében.
Mária Isten általi kiválasztottságával végezetül arról beszélt:
az Isten általi kiválasztottság szimbóluma ez, amely tekintetét a gyenge felé fordítja, hogy összezavarja az erőseket, és arra ösztönöz, bátorít bennünket, hogy mi is hasonlóan mondjuk ki igenünket, hogy végigjárjuk a kiengesztelődés ösvényeit.
A Szentatya elismerése és hálája jeléül a mise végén aranyrózsával ajándékozta meg a csíksomlyói kegyhelyet. Az aranyrózsa a pápák különleges adománya Mária-kegyhelyeknek, amely a Szűzanya iránti tiszteletet fejezik ki. Közép-Európában a csíksomlyói az egyetlen olyan kegyhely, ahol szombattól ilyen rózsát őriznek. A Ferenc pápa által a csíksomlyói Szűzanyának adományozott rózsa ezüstből készült, a rózsa szára és a címer 24 karátos arany bevonatú. Az alapja rózsaszín márvány, amelyen egy ezüstözött váza áll a pápai címerrel, benne két szál természethű rózsa: leveleik ezüstből készültek.
Vezetőkép: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS