A Ferenc, igen a Feri, hosszú, nagyon hosszú írással jelentkezett az Indexen. Nem érdemes elolvasni, még a kárörömfaktora is csekély, de közszolgálatiságból a legfontosabb mondatokat kiemeltük belőle és egy minimális kommentárral higítva átnyújtjuk önöknek. A magyar Coelho következik.
És ez nem, paródia.
Valamiből meg kell élni, ezért általában dolgozni kell, hacsak nem születtünk vagy házasodtunk be egy gazdag családba, esetleg örököltünk rengeteg pénzt. Aztán van, aki többet szeretne keresni, mert szerinte akkor jobb lesz az élete, ezért mindenfajta erőfeszítést tesz, például túlórázik, tanfolyamra jár, lesi a főnöke kívánságát.
Én az ő élettörténetével ezt nem így fogalmaztam volna meg, de a Feriből mindig is hiányzott az érzékenység, reméljük Klára ezt nem most tudja meg.
Az elmúlt évszázadban két átfogó próbálkozás volt arra, hogy az uralkodó csoportok meghatározzák Magyarország identitását. A „keresztény Magyarország” és a „kommunista Magyarország” megteremtésének igénye magában foglalta a kizárólagosság szándékát is. Kizárólagosságot, mert egyik sem tűrt el más identitást, és azért is, mert a hatalmon lévők mindkét esetben elvárták, hogy az általuk kreált közösségi identitásban magánszemélyként is osztozzanak az ország polgárai, mi több, ezt nyilvánosan is megvallják.
A mai hatalom is ezzel az igénnyel fogalmazza meg nemzeti identitásunkat, amikor keresztény Magyarországról beszél.
Mindig lenyűgöz, ahogy a Feri rugalmasan elszakad a valóságtól. Például milyen nemes egyszerűséggel tesz egyenlőségjelet az ezeréves keresztény magyar állam és a kommunista rablóbandák pár évtizedes országlása közé. Elképzelhetjük, ahogy szegény Feri érzi a nyomást, hogy a jelenlegi kurzus keresztényt akar belőle csinálni és újra rendszeresen kell majd bérmálkoznia. Nem kell meglepődni, a Feri ezt közismerten így tudja. A Magyar Királyság 1895. évi XLIII. Törvénycikkére is hivatkozik, amely vallás szabad gyakorlásáról szól. Hogy miért, az nem derül ki.
Ez pedig a személyes kedvencem:
Amikor azt mondjuk, hogy élesen szemben állunk a jelenlegi rendszerrel, akkor ez szembenállásunk legmélyebb gyökere. Szembenállásunk ily módon elvi természetű, illetve nem független attól, hogy a demokratikus, jogállami alkotmányosság sérelmére az elmúlt tizennégy évben az államhatalom képviselői által elkövetett bűnöket éppen a kizárólagos identitás kikényszerítésének igénye alapozza meg és próbálja elfogadhatóvá, indokolttá, mi több, történelmileg szükségszerűvé tenni.
A fene gondolta volna, hogy a Feri nyelvi készségein ilyen mély nyomott hagyott a KISZ továbbképzés, valamikor 1985-ben. Történelmileg szükségszerű! Istenem.
Végső soron azonban, mivel az üdvözüléssel a földi hatalomnak nincs dolga, a keresztény hitnek valójában nincs köze a politikai kereszténységhez és fordítva.
Nocsak, a Feri hallott róla, hogy üdvözülni is lehet? Bizony élete delén túl sok lelkes ellenfele a klerikális reakciónak rádöbben, hogy erre a tétre nem fogadott idáig.
És egy kis kiemelt bikakaki:
AZ ÉLŐ, ELEVEN NEMZETI IDENTITÁS BEFOGADÓ, AMELYBEN SZINTE MINDENKI SAJÁT SZÁNDÉKA SZERINT TUD OSZTOZNI, OLYAN, AMELY SEGÍTI A SZEMÉLYES ÉS A KÖZÖSSÉGI CÉLOK TELJESÜLÉSÉT, TELJESÍTÉSÉT. AZAZ AZT, HOGY JOBBAN TUDJUNK ÉLNI.
A nemzet nem szándékközösség, a nemzet nem lehet hitközösség. A sikeres nemzet teljesítményközösség.
Feri, visszanyúlva a 2002-es és a 2006-os kampány sikereihez, mindent megígér, még az üdvözülést is. Szociáldemokratának minősíti azt az egyébként nyilvánvalóan kommunista eljárást, és persze “teljesítményközösségnek” kereszteli át, amely során a teljesítmény eredménye újraelosztásra kerül, a Feri, rokonai, barátai, üzletfelei igényei szerint.
Aztán Feri bejelenti azt, hogy ellopta a “Polgári Magyarország” kifejezést (is):
A polgári Magyarország politikai, kulturális, hit- vagy életmódbeli kérdésekben sokszínű. Azaz egyszerre bal- és jobboldali, zöld és liberális, keresztény, világi és szekuláris. Egyesek inkább Korda Györgyöt, mások meg Azahriah-t hallgatnak, vagy éppen egyiket se. A polgári Magyarországon siratják Trianont, míg mások már régen túl vannak a gyászon. Vannak, akiknek az Erdélyben élő magyar magyarabb, mint a belvárosi. Aztán köztünk vannak azok is például, akik szerint Kádár alatt jobb volt, és azok is, akik szerint a rendszerváltozás az elmúlt száz éve egyetlen, vagy legalábbis a legnagyobb magyar sikere.
És végül Feri, a vátesz:
A Magyarország vagy polgári ország lesz, vagy nem lesz.
Forrás: Index, Vezető kép: 2023 12 13 A parlament plenáris ülésén Gyurcsány Ferenc. // fotó: Hatlaczki Balázs
Facebook
Twitter
YouTube
RSS