Átlagosan napi három templomot rongálnak meg Franciaországban. A keresztényellenességet vizsgáló francia intézet, az Observatoire de la Christianophobie közlése szerint csak az elmúlt hetekben Lavaur, Maisons-Laffitte, Houilles, Yvelines, Dijon és Nîmes templomait érte jelentős kárt okozó támadás. Több helyen a helyszín megszentségtelenítésére is sor került a múlt héten. A belügyminisztériumi vizsgálatok szerint az esetek többségében kamaszok követik el a bűncselekményt. A hatóságok arra is rámutatnak, hogy nem egyszer értékes műemlékek pusztulásához, eltünéséhez is vezetnek a rongálások, lopások. A francia parlament több képviselője, de leginkább a Republikánusok pártja felszólította a kormányt: vegye komolyan a jelenséget.
Bár az előző évekhez képest az arány enyhe csökkenést mutat – különösen a kiemelkedően magas, 2017-es 1045 rongáláshoz képest – a jelenség továbbra is aggasztó méreteket ölt az országban. A belügyminisztérium által megerősített adatok szerint 2018-ban – beleszámítva a keresztény oktatási intézményeket és a temetőket ért rongálásokat is – összesen 1063 keresztényellenes cselekmény történt. 2016 óta a lopások száma is növekszik. A 2019-es év első két hónapjában szokatlanul sok rongálás történt.
Az Observatoire de la Christianophobie közlése szerint csak az elmúlt hetekben Lavaur, Maisons-Laffitte, Houilles, Yvelines, Dijon és Nîmes templomait érte jelentős kárt okozó támadás. Villeneuve-de-Berg (Ardèche), Saintes (Charente-Maritime) helységekben a helyszín megszentségtelenítésére is sor került a múlt héten. A belügyminisztériumi vizsgálatok szerint az esetek többségében kamaszok követik el a bűncselekményt.
Az aggasztó jelenségre reagálva Laurent Wauquiez, a Republikánusok pártjának elnöke az esettel kapcsolatban úgy nyilatkozott:
Franciaországnak reagálnia kell a növekvő keresztényellenességre. Ebben nem lehet megalkuvás.
Édouard Philippe miniszterelnök a Twitteren úgy fogalmazott:
Világi köztársaságunk tiszteletben tartja az istentiszteletek helyét. Az ilyen cselekményeket határozottan el kell utasítanunk. A katolikus egyházzal folytatott megbeszélésünk alkalmával biztosítom a francia egyház vezetőit támogatásunkról.
A francia nemzetgyűlés alelnöke, Annie Génévard (LR) és a Jogi Bizottság alelnöke, Philippe Gosselin (LR) március 19-én kelt levélben javasolta Richard Ferrand elnöknek, hogy készüljön egy parlamenti információs jelentés ebben a kérdésben.
A képviselők szerint fontos lenne tudni, hogy kik és miért követik el ezeket a cselekedeteket, hogy hatékonyan lehessen ellenünk küzdeni. A kezdeményezést a kormányoldalon is többen támogatják. Eddig a Nemzetgyűlés elnöke nem reagált a kérésre. A Szenátus Jogi Bizottságának elnöke, Philippe Bas (LR) szintén fontosnak tartja, hogy a kérdést komolyan vegyék parlamenti szinten is.
Egyházi oldalon kamerák elhelyezésével, a templomokban található értékek összeírásával próbálnak küzdeni a tendenciával szemben. A francia katolikus püspöki kar ugyanakkor nem tartja megoldásnak a templomok bezárását.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS