Az igazságszolgáltatás nyílt arculcsapása, ami a Quaestor-ügyben történt – mondta a PestiSrácok.hu-nak Ibolya Tibor fővárosi főügyész azután, hogy a Tarsoly Csaba és társai ellen milliárdos csalás és sikkasztás miatt folyó büntetőper legutóbbi tárgyalásán a tőkepiaci szakértő pár nappal az újabb szakvéleményének a leadása előtt bejelentette elfogultságát, ezért ki kellett zárni az eljárásból. A szakértő döntése azért is vet fel kérdéseket, mivel a nyomozás és az eddigi bírósági eljárás során korábban többször is úgy nyilatkozott, hogy nem elfogult. Ladó Judit lépése forrásaink szerint évekkel elnyújthatja a Quaestor-ügy befejezését, ami a több évtizedes szabadságvesztéssel fenyegetett vádlottaknak kedvez.
A Quaestor-ügy legújabb fejleménye, hogy a nyomozás és a bírósági eljárás során eddig is eljárt tőkepiaci szakértő bejelentette elfogultságát, arra hivatkozással, hogy a 90-es évek végének legnagyobb gazdasági bűnügyében a nyomozás során érintett volt, jogi képviselőjeként a Quaestor-ügy egyik jelenlegi vádlottjának a védője járt el, akivel azóta is tartja a kapcsolatot. A tőkepiaci szakértő ezt a nyilatkozatát pár nappal az újabb szakértői véleményének előterjesztésére előírt határidő (09.30) lejárta előtt tette meg, annak ellenére, hogy a nyomozás és az eddigi bírósági eljárás során korábban többször is úgy nyilatkozott, hogy nem elfogult. A bíróság a büntetőeljárási törvény szabályai alapján az eljárásból a szakértőt kizárta. A Fővárosi Főügyészség az ügyben szükséges intézkedéseket megteszi
– írta portálunknak is megküldött közleményében Ibolya Tibor, a Fővárosi Főügyészség vezetője.
Ladó Judit tőkepiaci szakértő a tavaly novemberben elhunyt Princz Gábor fémjelezte Postabank-ügyben volt gyanúsított, ellene, mint a Deloitte & Touche Kft. könyvvizsgáló partnere ellen a nyomozást 2003-ban szüntette meg az ügyészség. Úgy tudjuk, hogy a szakértő védője Sebes Péter volt, aki a mostani per egyik vádlottjának a védelmét is ellátja. Az, hogy Ladó többször is úgy nyilatkozott, nem elfogult, majd éppen az újabb szakértői véleménye leadása előtt lép vissza, komoly kérdéseket vet fel. Ráadásul elsőként éppen az évtizedes börtönnel fenyegetett Tarsoly Csaba pedzegette meg a szakértő kizárását. Nyilván az sem véletlen, hogy a főügyész a közleményében úgy fogalmazott: az ügyben megteszik a szükséges lépéseket. Információink szerint valószínű, hogy a szakértőtől visszaperelik a milliós nagyságrendű szakértői díjat, de akár fel is jelenthetik Ladó Juditot, akinek kizárása forrásaink szerint évekkel elhúzhatja az eljárás befejezését, ami az időmúlás miatt a vádlottaknak kedvez. Az üggyel kapcsolatban megkerestük Ibolya Tibort is, a főügyész nem kívánt nyilatkozni, annyit azonban elmondott, hogy szerinte, ami most a Quaestor-ügyben történt, “az az igazságszolgáltatás nyílt arculcsapása”.
Három éve tart a per, az időmúlás Tarsolyéknak kedvezhet
A Fővárosi Törvényszéken 2016 júliusában elkezdődött perben a Fővárosi Főügyészség 2016 februárjában nyújtotta be vádiratát. Ennek lényege szerint Tarsoly Csaba és tíz társa 2007-től 2015-ig olyan bűnszervezetet működtetett, amely a Quaestor cégcsoport befektetőinek a valóságban nem létező értékpapírokat is értékesített. Az ügyészség öt vádpontban 5458 rendbeli csalást és sikkasztást ró a vádlottak terhére. A Tarsoly Csabát érintő cselekmények száma a vád szerint 753 rendbeli. Az ügyészség az 50 millió forintnál nagyobb kárt elszenvedő 232 befektető sérelmére emelt vádat csalás miatt. A vádbeli cselekmények elkövetési értéke mintegy 77 milliárd forint, az ügynek több mint harmincezer sértettje van. A vádnak része egy 9,2 milliárd forintos sikkasztás is. A Fővárosi Főügyészség által 2019 januárjában a Kecskeméti Törvényszékre benyújtott vádirat lényege szerint T. Csaba 2004-től kezdve a Soltvadkert és Vidéke Takarékszövetkezet egyes vezetőivel összejátszva oly módon segítette a takarék vagyonának hűtlen kezelését, hogy a pénzkiáramlást fiktív értékpapírügyletekkel leplezte. A két eljárás összefüggései alapján a Fővárosi Főügyészség vádkiterjesztést nyújtott be a Fővárosi Törvényszékre. Ennek lényege szerint T. Csaba 2011-ben már tartott attól, hogy a takarékszövetkezettel kötött értékpapírügyletek fiktív voltára fény derül, ezért további bűncselekményre bírta rá társát, aki a fővárosi ügynek eddig is vádlottja volt. T. Csaba felbujtására társa a Quaestor-cégcsoport kezelésében levő vagyonból 2011 januárja és 2012 áprilisa között, mintegy 1,3 milliárd forint értékű értékpapírt helyeztetett el az ügyfelek tudta és beleegyezése nélkül, jogtalanul a szövetkezet értékpapírszámláján, elodázva a soltvadkerti bűncselekmény lelepleződését.
Vezetőkép: Horváth Péter Gyula/PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS