Nem a teljes tömeget kell uralni, hanem azokat a csatornákat, amelyeken keresztül hatással lehet lenni a tömegekre. Erre jött rá a nemzetközi és az európai szellemi elit egy szűk csoportja, amely folyamatosan befolyást szerzett az iskolákban, az egyetemeken és a médiában – hangsúlyozta Francesco Giubilei a Kossuth Rádió Vasárnapi újság című műsorában, amelyet a Magyar Nemzet szemlézett. Az olasz politikai elemző szerint ellen kell állni az egyszínűvé válásnak és az individualizmus terjedésének ahhoz, hogy Európa gazdagságát és sokszínűségét megőrizzük.
Francesco Giubilei úgy véli, egy intellektuális forradalom átformálhatja a most uralkodó trendektől szenvedő kontinenst. Giubilei, aki a Fondazione Tatarella elnevezésű konzervatív alapítvány elnöke, továbbá vendégelőadóként tanít a Mathias Corvinus Collegiumban (MCC), kifejtette, hogy az említett szűk csoport könnyen és gyorsan formálja az európai gondolkodást. Ez pedig az egyformaság, az egyszínűség felé vezet. Mint mondta, Milánó utcáin sétálva szinte ugyanazt látja az ember, mint bármely más európai városban.
Az eltörlés kultúrája
Ezzel párhuzamosan jelentkező probléma az individualizmus terjedése. Lassan leszokunk arról, hogy az emberi kapcsolatainkat ápoljuk, hogy együtt legyünk a családdal, hogy a templomi közösségben létezzünk. Az elemző úgy fogalmazott: az eltörlés kultúrája terjed, ami már most komoly problémákat okoz Európának.
Megőrizni Európa sokszínűségét
Giubilei arról beszélt: ő, és a kutatói csoportként, valamint médiafelületként is működő Fondazione Tatarella munkatársai azon az állásponton vannak, hogy Európa sokszínűségét meg kell őrizni, egyszerűen tudomásul kell venni, hogy a különbözőség nem probléma, hanem a gazdagság jele. Hozzátette: ehhez azonban az szükséges, hogy az ember figyelembe vegye a tényeket, ami az európai közösségben ma nem divat. Példaként Közép-Európa történetét említette, amely sok-sok nyelv, kultúra, vallás közös története, sok-sok saját tradíciójához ragaszkodó ország története. Mint mondta, a különbözőséget megérteni kell, és nem eltörölni.
Intellektuális revolúcióra van szükség
A felkészületlenség és a tudatlanság példájaként idézte fel, hogy míg 1956-ban az egész világon számos országban szólaltak fel a magyar forradalom mellett, addig a legerősebb olasz kommunista párt a Szovjetunió mellett állt ki.
Az elnyomó hatalom ellen előbb-utóbb forradalom robban ki. Előfordulhat-e ez Európában?
– hangzott az újságírói kérdés, amire Francesco Giubilei úgy válaszolt:
jakobinusi értelemben vett forradalomra nincs szüksége a kontinensnek, de egy intellektuális revolúció, amely megtöri az uralkodó trendeket, szükséges.
Forrás: Magyar Nemzet; Fotó: képernyőfelvétel
Facebook
Twitter
YouTube
RSS