„Jézus soha nem utal arra, hogy biztonságunkat és kultúránkat kellene veszélyeztetnünk ismeretlen hátterű és célú tömegek befogadásával” – mondta Marc Fromager, az AED francia segélyszervezet igazgatója a Heti Válasznak. A lap Fromagert Háború, olaj, radikalizmus – csapdában a közel-keleti keresztények című könyvének hazai bemutatója kapcsán kérdezte.
A könyv a közel-keleti keresztények sorsára összpontosít, de szó esik az energiáról, a nagy- és középhatalmak stratégiai érdekeiről, és az iszlám belső konfliktusairól is. „A közel-keleti keresztények nem a többségi társadalomtól elszigetelten élnek. Sorsuk tragikus: 2014 nyarától észak Irakból tömegesen menekültek el az Iszlám Állam fenyegetése miatt.” Franciaországban nagy figyelmet kapott a jelenség, sok adomány érkezett az AED-hez, Fromager pedig, mivel sok időt töltött az Közel-Keleten, előadásokat tartott az ottani keresztények életéről.
„Szíriában persze nem csak a keresztények szenvednek, hiszen az áldozatok többsége muszlim, akiket más muszlimok ölnek meg.” Ennek ellenére indokoltnak tartja a keresztények kiemelését, mivel ők üldözött kisebbség, és „a térségben senkire sem sem számíthatnak.” Az AED igazgatója szerint a franciák adakozási kedve abból a félelemből fakad, hogy Franciaországban is sor kerülhet vallási alapú összecsapásokra.
Nem szeretünk beszélni róla, de Franciaországnak vannak elveszített területei: olyan külvárosok, ahol az állam alig gyakorol fennhatóságot, helyette bűnbandák vagy szalafista prédikátorok jelentik a törvényt.
Sokan mondják, hogy a háború elől menekülőkön keresztény kötelességünk segíteni. Marc Fromager nem tagadja, hogy olvashatunk erről a Bibilában, azonban hozzáteszi: „Jézus soha nem utal arra, hogy biztonságunkat és kultúránkat kellene veszélyeztetnünk ismeretlen hátterű és célú tömegek befogadásával.” Szerinte az sem a keresztényi könyörületesség része, hogy „elszívjuk ezekből az országokból az életerős rétegeket.” Homszi útja során óriásplakátokat látott, melyek az volt írva: „Újjáépítjük Szíriát!” Ki fogja azonban újjáépíteni, ha mindenki Németországban van? – teszi fel a kérdést.
Fromager szerint nem a „Nyugat” bírálja folyton a magyar kormány döntéseit, hanem „valójában elfogult újságokról, politikusokról vagy nemzetközi szervezetekről van szó.” Hozzáteszi, hogy más államok nem élték azt át, amikor az ország népességének tíz százalékát kitevő migránshullám hirtelen elönti a határokat. Úgy gondolja, ha Franciaországgal történt volna ugyanez, akkor „a franciák sokkal keményebb rendszabályokat követeltek volna.”
A teljes interjú a Heti Válasz 17. évfolyam 10. számában olvasható!
Facebook
Twitter
YouTube
RSS