Radikális Baloldal Koalíciója (Sziriza) vezet a vasárnapi görögországi előre hozott parlamenti választásokon a voksok 35,5-39,5 százalékával a leszavazott választók körében végzett felmérések (exit poll) szerint.
A Radikális Baloldal Koalíciója (Sziriza) szóvivője szerint a párt “úgy tűnik, történelmi győzelmet aratott” a vasárnapi görögországi választásokon, ami “üzenet egész Európának” és “megkönnyebbülést” okoz a görögöknek.
A radikális párt már régóta azzal riogat, hogy újratárgyalja az EU és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) által Görögországnak 2010-től jóváhagyott 240 milliárd euró hitel törlesztésének feltételeit. Alekszisz Ciprasz, a Sziriza karizmatikus vezetője a gigantikus összeg visszafizetésének megtagadásával is fenyegetőzött már, mert szerinte a korábbi kormányok rosszul használták fel a hitelt, s emiatt nagyot zuhant a lakosság életszínvonala.
Nem kell szélsőséges piaci reakcióktól tartani
Szemben a szélsőséges piaci reakcióktól tartó általános vélekedéssel, számos, a Dow Jones hírügynökségnek nyilatkozó közgazdász szerint a görögországi választásoknak nem lesznek átütő erejű következményei. A parlamenti választás eredménye meghatározó lesz ugyan Görögország jövőjére nézve, szélesebb piaci hatásait azonban felfogja majd az ország viszonylagos elszigeteltsége az euróövezeti pénzügyi rendszertől, valamint az Európai Központi Bank (EKB) csütörtökön bejelentett kötvényvásárlási programja – véli Lucy O’Carroll, az Aberdeen Asset Management közgazdásza. “A fertőzésveszély teljesen nem múlt el ugyan, de jelentősen mérséklődött” – tette hozzá.
Carlo Messina, az olasz Intesa Sanpaolo SpA. bank vezérigazgatója egy interjúban kifejtette, hogy egyáltalán nem tart a görög választások piaci mellékhatásaitól. Az EKB mennyiségi monetáris lazító intézkedése szerinte is megfelelő mozgásteret biztosít a piacoknak, valamint lehetőséget nyújt a görög adósság ahhoz elegendő mértékű átütemezéséhez is, hogy az országnak ne kelljen elhagynia az euróövezetet.
Nem lenne ajánlatos teljesen leírni a dominóhatás bekövetkezésének a lehetőségét – véli viszont Peter Westaway, a Vanguard Asset Management vezető közgazdásza. “Tény, hogy Görögország most el van szeparálva valamelyest, hiba lenne azonban azt gondolni, hogy nincs már a játszmában. Az euróövezet nagyon is káros következményekkel járó elhagyása egyáltalán nem zárható ki” – mondta.
Az AXA Investment Management szakértői számítanak némi piaci volatilitásra a választásokat követően. “A Görögország és hitelezői között kezdődő tárgyalások által okozott bizonytalanság mindenképpen rányomja majd a bélyegét a kockázatosabb befektetési kategóriákra, legalábbis az euróövezeten belül” – mutattak rá előrejelzésükben, hangsúlyozva azonban, hogy a radikális baloldali Sziriza párt választási győzelme még így is legfeljebb csak “marginális” hatással lehet a tényleges euróövezeti folyamatokra.
“Ha a Sziriza nem működik együtt, Németország esetleg kénytelen lesz megkérni Görögországot, hogy hagyja el az euróövezetet” – véli Mark Burgess, a Threadneedle Investments befektetési szakembere.
A Sziriza szóvivője viszont cáfolta, hogy a piacok negatív reakcióval fogadnák a párt választási győzelmét. “Győzelmünk egész Európa számára egy új korszakot nyit meg, egy olyat, amelyben a gazdasági növekedés és a fejlődés veszi át a megszorítások helyét” – fogalmazott.
MTI / Fotó: TASR/AP
Facebook
Twitter
YouTube
RSS