Mészáros Lőrincék 5,3 milliárdért építenek egy darab zászlórudat a Citadellára! – olvasható az álhír Gyurcsány Ferenc Facebook-oldalán. A számadat természetesen extra méretben, narancssárgára van színezve, hogy a lehető legmagasabb tartományba szökjön a vérnyomás, amiért egy csoffadt rúdért kifizet az állam 5,3 milliárdot a Lölőnek. A valóság azonban az, hogy az 5,3 milliárd a Citadella mostani megújításának összköltsége körülbelül 10 ezer négyzetméter falfelület rekonstrukciójával együtt – mutatott rá a vasarnap.hu oldalon megjelenő publicisztikájában Francesca Rivafinoli, aki a számokat és tényeket csokorba szedve mutatta be, mi a különbség a NER és Gyurcsányék politikája között.
Gyurcsány posztja azóta is ott figyel, immár közel 3000 dühösfejes reakcióval, sok-sok lájkkal és 1,7 ezer megosztással, a gép mozog, az álhírgyártó alkotó pedig a Szemlőhegyen pihen. Mint ahogy pihennek a Facebook tényellenőrei is, akiknek már rég szirénázniuk kellene az álhírterjesztés miatt – az 5,3 milliárd ugyanis természetesen a Citadella mostani megújításának összköltsége, egyebek mellett körülbelül 10 ezer négyzetméter falfelület rekonstrukciójával együtt.
Nézzük, hogy is áll a helyzet ezzel a Citadellával és a „NER-közeli” beruházásokkal. Maga a 35 méteres zászlórúd a zászlóhúzó motorral és alapozással együtt valójában 106 millió forintba (azaz a Gyurcsány Ferenc által világgá kürtölt ár ötvenedébe) kerül. A Parlament előtti 22 méteres, motor nélküli árbócért 2006-ban viszont 60 millió forintot fizetett az akkori kormány. Ez arányaiban 960 minimálbér összegének felelt meg, a mostani zászlórúd a mai viszonyok között 633 minimálbérbe kerül. Ha tehát a mostani túlárazott, akkor nem feltétlenül Gyurcsány Ferencnek kellene keltenie a hangulatot miatta.
Ezek a projektek sorra megvalósulnak
Van itt azonban egy általánosabb hergelésfaktor is: már megint „NER-cégek” kapnak valamire iszonyú sok pénzt (hisz máshonnan nem is érkezett pályázat). Amit – legyen szó bármilyen beruházásról – valahogy úgy szokás elképzelni, hogy az összeget szégyentelenül lenyúlják, az objektum pedig magától megépítődik. Mert ezek a projektek (a legendás kormányzati negyeddel ellentétben) sorra megvalósulnak, bennük van az anyag, valaki egymásra varázsolja a szinteket, utána pedig zömében kinéz valahogy az egész: a hat éve még szívszaggatóan siratott szabadtéri kocsma helyén például kinő egy Magyar Zene Háza, amelyről még a HVG is főcímben hirdeti: remek lett. Bezzeg a pre-NER időkben: a Magyar Narancs 2008-as helyzetjelentése szerint az állam közvetlen és közvetett támogatások, megbízások révén évente közel 500 milliárdot fektet az építőiparba. Az eredmény: csaknem 600 milliárdos körbetartozás, százezernél több feketemunkás, hatalmas köztartozások és csődhullám.
Természetesen lehet arról vitát nyitni, hogy szükség van-e a lepukkadt Citadella megszépítésére, miközben a pedagógusbérek türelmetlenül várják az újabb nagyszabású emelést. Ha azonban a számokat megnézzük, elosztván a mostani gellérthegyi beruházás összköltségét az óvodákban és iskolákban dolgozó pedagógusok létszámával, akkor az derül ki, hogy az 5,3 milliárdból legfeljebb fejenként 36 ezer forintos egyszeri jutalomra futná. A mostani szerény, 10 százalékos béremelés többletfedezete 63 milliárd forint. De lehet azt mondani, hogy sok kicsi sokra megy, leállítjuk ezeket a flancos állami beruházásokat. Ebben az esetben kiindulhatunk abból, hogy az elmúlt öt évben felvett (részben „NER-közeli” magánvállalkozók által fizetett) plusz 86 ezer építőipari dolgozó egy részét el kellene bocsátani, ha csupán egynegyedük maradna munka nélkül és kapná (az ellenzék ígéretének megfelelően) kilenc hónapig az álláskeresési járadékot, minimum 15–20 milliárd forintos tételként jelenne meg a költségvetés kiadási oldalán, az államkasszába befolyó adó- és áfabevételek egyidejű csökkenése mellett.
Forrás: vasarnap.hu; Fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS