Karácsony Gergely civilként hirdetett új mozgalmának prominens aláírói közül többen 2010 előtt is a szocialista–szabad demokrata kormányok szekerét tolták. Gyurcsány Ferenc a saját embereivel veszi körül Karácsonyt, akit ily módon teljes kontroll alatt tarthat – hívta fel rá a figyelmet a Magyar Nemzet.
A lap rámutat, hogy az aláírók között megtalálható Ferge Zsuzsa Széchenyi-díjas szociológus is, aki a Partizánnak a közelmúltban adott interjúban azt hangoztatta, nem bánta, illetve természetesnek vette azt, hogy gyakorlatilag Gyurcsány Ferencet támogatta azzal, hogy a 2000-es évek derekán elfogadta a szocialisták akkori miniszterelnökének a felkérését a gyermekszegénység visszaszorítását célzó, hosszú távú program kidolgozására. A szakmai programból egyébként egészen a Gyurcsány-kormány bukásáig semmi sem lett. Ferge folyamatosan bírálja az Orbán-kormányt a miniszterelnök által meghirdetett illiberális demokráciát pedig nyílt diktatúrának titulálta. Kaltenbach Jenő egykori kisebbségi ombudsmannak kormányzati szerepet is szánhat Karácsony a szivárványkoalíció győzelme esetén. A 2018-as választás kampányában ugyanis a szocialisták akkori miniszterelnök-jelöltje Kaltenbachot kérte fel az antikorrupciós ügyészségről szóló javaslatuk részleteinek kidolgozására, s Karácsony azt is kijelentette, hogy kormányra kerülésük esetén őt javasolná az intézmény élére. A jogállamiságért rendszeresen aggódó jogtudós egyébként Gyurcsány Ferenc holdudvarához kapcsolódhat.
Köpönyegforgatók
A mozgalom támogatói között megtalálható a meglehetősen színes politikai karriert maga mögött tudó Elek István is. Az egykori MDF-es, majd fideszes, később az LMP megalapításában is szerepet vállaló kritikus manapság előszeretettel bírálja a nemzeti kormányt. 2010 óta rendszeresen vizionálta a Fidesz–KDNP-kabinet bukását, s a 2018-as választás előtt is azt fejtegette, hogy esély lenne az ellenzék – szerinte kívánatos – kétharmados győzelemére. Elek István kultúrkérdésekben is rendre a Fidesz–KDNP-t támadva nyilvánul meg. Egyik tavalyi publicisztikájában például arról értekezett, hogy Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház igazgatója, a Színház- és Filmművészeti Egyetem kuratóriumi alapítványának elnöke „az önkényuralmi rendszer teljes térfoglalásához segédkezik”.
Kultúraromboló liberálisok
Emlékezetes, Vidnyánszkyt Gyurcsány tavaly azzal fenyegette, hogy földönfutóvá teszi. A legsötétebb diktatúrákat idéző kijelentést számos közéleti személyiség elítélte. Ám Jordán Tamás, a szombathelyi Weöres Sándor Színház idén leköszönt igazgatója – aki ugyancsak csatlakozott a Karácsony-mozgalomhoz – nem volt köztük. Jordán a minap arról is tanúságot tett, hogy kulturális ügyekben egészen szélsőséges nézeteket vall. A különböző nemzetközi balliberális és szélsőbaloldali csoportok által népszerűsített, úgynevezett cancel culture egyik aktivistájává avanzsálta magát Jordán azzal, hogy önkényesen cenzúrázta egyik legnagyobb költőnk, Radnóti Miklós egyik strófáját. A Juhász Anna Szalon május elején tartott Radnóti-estjén a Sem emlék, sem varázslat című verset átírva szavalta el, az eredeti szöveg helyett – amelyben a négerbarna szó szerepelt –, azt mondta: „mint alma magházában a kávébarna (!) mag”. Tarr Bélának nem a 99 kontra 1 mozgalom támogatása volt az első eset, amikor baloldali ügyek mellett szállt síkra. 2016-ban az MSZP-nek a kvótanépszavazás elleni tüntetésére küldött üzenetet, amelyet a kormányt láthatóan gyűlölő Schilling Árpád olvasott fel. A színész-rendező extrém szélsőséges nézeteit jól illusztrálja, hogy szerinte a Nélküled című, labdarúgómeccseken himnuszként énekelt dal náci utalásokat tartalmaz.
A Soros-egyetem oktatói is felbukkannak a mozgalomban
Nem meglepő módon a Soros-egyetem több oktatója is felbukkant a főpolgármester mozgalma körül. Kis János, az SZDSZ alapító tagja és első elnöke közel harminc éve tevékenykedik a CEU tanáraként, Pogátsa Zoltán közgazdász pedig rendszeresen tanít a Közép-európai Egyetem Üzleti Iskolájában. Utóbbi egyébként néhány éve egy alákérdezős videóban faggatta Gyurcsány Ferencet arról, hogyan értékeli a saját kormányzását, valamint kedélyesen beszélgettek a szociáldemokrata kormányzás ismérveiről. Karácsony valószínűleg kényszerlépésként hozta létre a mozgalmát, hiszen a gyakorlatilag mérhetetlen pártja, a Párbeszéd nem képes tömegmozgalomként vonzani a tagokat. Erről Kiszelly Zoltán, a Századvég politikai elemzések központjának igazgatója beszélt korábban a lapunknak, rámutatva: a tíz százalék körüli népszerűséget magáénak tudó Momentum nem véletlenül vetette el a 99 kontra 1 mozgalom ötletét, hiszen a párt számottevő tagtoborzó potenciállal bír. Az elemző szerint a hasonló mozgalmak elsősorban az új politikai szereplők esetében válnak be, Karácsony viszont eddig számos különböző párttal, szereppel és kezdeményezéssel próbálkozott, ezért kicsi az esély rá, hogy éppen ezzel a projektjével érne el kiemelkedő sikert, főként vidéken, ahol messze nem olyan ismert és népszerű mint Budapesten.
Még Gyurcsány korábbi testőre is a városházán dolgozik
Az, hogy a 99 kontra 1 mozgalomban megtalálhatók a Gyurcsány Ferenc köréhez kapcsolódó emberek, azt mutatja, hogy a DK-elnök a főpolgármester ezen kezdeményezését is igyekszik kontroll alatt tartani. Ez a folyamat még sokkal látványosabb a Városházán, ahol Karácsony 2019-es győzelme után rögtön tömegesen kaptak pozíciókat a 2010 előtti korszak baloldali megoldóemberei. Köztük az egyik kulcsfigura Draskovics Tibor, a Gyurcsány-kormány pénzügyi, majd igazságügyi és rendészeti minisztere, akit rögtön az új Fővárosi Közgyűlés megalakulását követően a Budapesti Közlekedési Központ igazgatóságának elnökévé neveztek ki. Karácsony egyik helyettese pedig nem más, mint Gy. Németh Erzsébet, a Gyurcsány-párt egyik alelnöke lett. Gy. Németh 2002 és 2010 között az MSZP parlamenti képviselője volt, de régóta aktív a fővárosi politikában is. Szintén kulcsfigura a Városházán Gál J. Zoltán, aki egykor Gyurcsány kormányszóvivője volt. Gál J. vezette Karácsony kampányát, s a mai napig felügyeli a főpolgármester munkáját. Úgy tudni, még a Facebook-posztjait is ő írja. Hivatalosan ő a főpolgármester stratégiai főtanácsadója. A Budapesti Városüzemeltetési Holding felügyelőbizottságának az elnöke Élő Norbert, a DK elnökségi tagja, Nemes Gábor, a Gyurcsány-párt XVI. kerületi önkormányzati képviselője pedig a BKV igazgatósági tagja. Még Gyurcsány korábbi testőrét is a Városházán helyezték el: Handl Tamás a Fővárosi Önkormányzati Rendészeti Igazgatóság vezetője lett.
Forrás: Magyar Nemzet; Fotó: képernyőfelvétel
Facebook
Twitter
YouTube
RSS