Gyurcsány Ferenc szerint Európában a politikai vitákon normális esetben arról beszélgetnek, milyen legyen az adórendszer, a családtámogatás, az egészségügy, de ezeknek a vitáknak feltétele, hogy a pártok és a választók az ország nagy dolgaiban egyetértenek; Magyarországon viszont nem ez a helyzet, mert “egy a haza”, de politikai értelemben “kettő az ország”, ugyanis két, az ország múltját és jövőjét gyökeresen eltérően értékelő nagy politikai közösség áll egymással szemben.
A DK elnöke erről egy szombati budapesti sajtótájékoztatón beszélt, amelyet együtt tartott Gianni Pittellával, az Európai Parlament szociáldemokrata frakciójának vezetőjével.
A pártelnök kifejtette: a DK azt gondolja, hogy egy erős európai demokratikus közösségre van szükség és arra próbálják rávenni a velük vitatkozó “önmagát jobboldalinak mondó” magyar közösséget, hogy egy nyugatos, polgári Magyarországot akarjanak.
Gyurcsány Ferenc az eseményen vendégüket az olasz baloldal egyik jeles képviselőjeként, elkötelezett Európa-pártiként és demokrataként mutatta be. Hangsúlyozta, Gianni Pittella azért érkezett, hogy segítse a baloldali pártok által támogatott Kész Zoltán veszprémi kampányát.
Gianni Pittella a tájékoztatón Kész Zoltánt olyan független személyiségként jellemezte, aki az európai értékeket képviseli és az ország igazi növekedését szeretné. A politikus kiemelte: személyes jelenléte azt bizonyítja, hogy kiemelt figyelmet fordítanak Magyarországra, ami történelme és földrajzi elhelyezkedése miatt is központi országa Európának.
Az európai parlamenti frakcióvezető úgy fogalmazott: nem maradhatnak csendben azzal a “gazdasági, társadalmi és morális hanyatlással” szemben, amelyet ebben a pillanatban Magyarország átél. Szavai szerint ez egy mély a válság, a szegénység a népességnek közel a felét érinti. Hozzátette, nem maradhatnak csendben a pluralizmus lecsökkentésével szemben az információk és a média területén.
Gianni Pittella arról is beszélt, hogy “nem maradhatnak csendben” a jelenlegi kormány “politikai skizofréniájával” szemben sem. Orbán Viktor miniszterelnök egyik nap Angela Merkel német kancellárral, a másik nap Vlagyimir Putyin orosz elnökkel találkozik, miközben az összes felelősséget Európára hárítja, ami szerinte elfogadhatatlan. Kiemelte, hogy politikai síkon szeretnék legyőzni Orbán Viktort, ennek érdekében mostantól egyre kitartóbban és keményebben harcolnak, miközben közel lesznek a DK-t vezető Gyurcsány Ferenchez, az MSZP elnökéhez, Tóbiás Józsefhez és mindazokhoz, akik “az ország valódi megújítását szeretnék”.
Gyurcsány Ferencet a tájékoztatón kérdezték Kész Zoltán korábbi írásáról, miszerint aki nem adózik, az ne is szavazhasson. A DK elnöke azt mondta, hogy jogaiban mindenki egyenlő vagyunk, egy demokratikus országban az állampolgári jogok meghatározó része, hogy dönteni lehet arról, kik vezessék az országot. Szerinte ha nem szavazhatna az, aki nem adózna, akkor a mai kormánypárt sok vezetője, Orbán Viktortól, Kósa Lajoson át Simicska Lajosig “a megszerzett vagyona miatt nem fizetett adó hiányában” nem szavazhatna.
A küzdelem Magyarországon világos, az oligarchikus maffiaszerű önkénnyel szemben küzdenek a demokraták – felelte egy másik újságíró által feltett kérdésre, amely arra vonatkozott, hogy korábbi kijelentései miatt radikálisnak tartják-e Kész Zoltán. Gyurcsány Ferenc hangsúlyozta: a demokraták sokfélék, libertariánusok, baloldaliak, konzervatívok vagy meritokratikusak. Kész Zoltán azon megjegyzései, amelyek az érdem szerint akarnak osztani, meritokratikusak, de ettől még demokraták – szögezte le. Hangsúlyozta, hogy lehetnek fontos részletkérdésekben vitáik Kész Zoltánnal, de a “lényegben nincsen vitánk, ezer Orbán Viktor is rosszabb, mint egy Kész Zoltán”.
Válaszát később azzal egészítette ki, hogy Kész Zoltán demokrata, “időnként sok fejtörést és dilemmát okozó felvetéssel”. Hangsúlyozta, hogy a veszprémi időközi választásnak a tétje a Fidesz kétharmada és számukra ehhez képest érdektelen, hogy a jelölt családtámogatási vagy adózási kérdésekben mit képvisel.
MTI / MTI Fotó: Illyés Tibor
Facebook
Twitter
YouTube
RSS