Kérjük az Európai Bizottságot, gondolja újra, hogy valóban Gyurcsány Ferenc cégére, az Altus Zrt.-re bízza-e az uniós fejlesztéspolitika magyarországi működésének ellenőrzését – mondta Csepreghy Nándor, a Miniszterelnökség fejlesztéspolitikai kommunikációért felelős helyettes államtitkára vasárnap a Parlament előtt. Közben Gyurcsány Ferenc is nyilatkozott, azt állítva, hogy nincs köze a gazdaságfejlesztési operatív program felfüggesztéséhez.
A helyettes államtitkár a következőképpen érvelt: “senki nem gondolhatja komolyan, hogy Gyurcsány Ferenc, a DK elnöke képes lesz objektív, szakmailag elfogulatlan álláspont kialakítására”, egyben értetlenségét fejezte ki amiatt, hogy az Európai Bizottság egy politikailag függetlennek nem mondható politikus négyfős cégét bízta meg a feladattal, ahelyett, hogy azt például egy nagy nemzetközi könyvvizsgáló cégre bízta volna.
Csepreghy elmondta, a héten több minisztériumot is megkerestek az Altus munkatársai; a kormányzati szerveknek bemutatott dokumentumok szerint megbízást kaptak az EB-től arra, hogy ellenőrizzék a magyarországi fejlesztéspolitikai rendszer felépítését az új időszakra vonatkozóan. Elmondta azt is, az Európai Unió eddig maga ellenőrizte ezt a folyamatot. Most pedig egy külsős cég kapott erre megbízást, ami „érdekes kérdéseket vet fel”.
A kijelentésekre Gyurcsány Ferenc és felesége, Dobrev Klára, az Altus vezérigazgatója is reagált rövid időn belül. Előbbi az Országos Sajtószolgálaton keresztül: “A fideszes korrupcióra továbbra is csak Gyurcsányozni tudnak? ” – címmel adott ki közleményt, amiben azt írja, hogy a ténynek, “miszerint 700 milliárd forint EU-s támogatást függesztettek fel a 2010 utáni súlyosan korrupciógyanús ügyek miatt, semmi köze nincs ahhoz, hogy a tulajdonomban álló cég, az Altus Zrt. egy 11 nemzetközi céget tömörítő konzorcium vezetőjeként nyílt, nemzetközi megbízást nyert arra, hogy az összes, azaz mind a 28 Európai Uniós tagországban elemezze és értékelje a 2014 utáni időszak tervezési programjait és dokumentumait.”
Dobrev Klára azt állította, hogy a feladatot a 28 tagállamban csaknem 40 szakértővel végzik, szakértői csapatuk pedig többségében külföldi tanácsadókból áll, akikkel a hazai fejlesztéspolitikában évtizedes tapasztalattal rendelkező szakemberek dolgoznak együtt. Jelezte, hogy az előző tervidőszakhoz, a 2007-2013 közötti források felhasználásához a megbízásnak nincs köze, tárgya pedig nem auditálás vagy pénzügyi ellenőrzés, hanem stratégiai, szakmai elemzés. Közölte: A készülő tanulmány a kormány által felállított új intézményrendszer működését sem ellenőrzi semmilyen formában. A vezérigazgató megjegyezte továbbá, hogy az Altus működése kizárólag külföldi, valamint nemzetközi projektekre korlátozódik.
Gyurcsány is megszólalt
A gazdaságfejlesztési operatív program kifizetései felfüggesztésének semmi köze az Altus Zrt. európai uniós megbízásához – állította Gyurcsány Ferenc, a DK elnöke vasárnap az MTI-nek küldött nyilatkozatában. Gyurcsány azt írta: a tulajdonában álló cég, az Altus Zrt. egy 11 nemzetközi céget tömörítő konzorcium vezetőjeként nyílt, nemzetközi megbízást nyert arra, hogy mind a 28 európai uniós tagországban elemezze és értékelje a 2014 utáni időszak tervezési programjait és dokumentumait. “Megjegyzem, vejek, politikai vazallusok, lekötelezett polgármesterek nem segítik, hogy képesek vagyunk nemzetközi versenyben az Orbán-kormány ellenszele közepette is dolgozni az Európai Uniónak” – fogalmazott közleményében a DK elnöke.
Az Altus maga az “elkúrt” rendszerváltás
Az Altus Zrt. a nómenklatúra privatizációs visszaéléseinek és korrupciógyanús ügyeinek állatorvosi lova. A Gyurcsány Ferenchez és anyósához, Apró Piroskához kötődő vállalkozás az elmúlt két évtized számos közéleti botrányának a főszereplője volt. Még a Norvég Támogatási Alap és Soros György alapítványa jóvoltából létező korrupciós lexikon, a K-monitor is 98 cikket gyűjtött össze az Altus Zrt. gyanús ügyeiről. A listában a közel százmillió forintos, valós munka nélküli paksi megbízásoktól, az alumíniumipar pár tízmillió forintos privatizációján át olajügyeken és veszélyeshulladékos machinációkon keresztül a gyakorlatilag ingyen megszerzett balatonőszödi kormányvilláig számos ügy bukkan fel az átmenet két zavaros évtizedéből.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS