Vannak erkölcsi kérdések, amelyekben nem lehet azt elfogadni, hogy mindig és mindenben csak más mondja meg azt, hogy nekünk mit kell tenni – mondta a Kossuth Rádióban Gyenesei István. A Gyurcsány-kormány volt önkormányzati minisztere szerint nemmel kell szavazni a kvótareferendumon. „Nemcsak a kötelező kvótáról van szó, hanem a mindenek feletti szuverenitásunkról. Részei vagyunk az európai közösségnek, ami egy igazodást követel tőlünk, de vannak nemzeti sorskérdések, ami alapvetően befolyásolhatja a jövőt. Erkölcsi kérdések, amelyekben nem lehet azt elfogadni, hogy mindig és mindenben csak más mondja meg azt, hogy nekünk mit kell tenni” – mondta a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában Gyenesei István.
A volt önkormányzati miniszter szerint a pártpolitikai érdekeken felül kell most emelkedni. Úgy véli, hogy az egyik és a másik oldal is politikai tőkét szeretne kovácsolni a referendumból, de véleménye szerint ezt félre kell tenni és meg kell teremteni az elvesztett együttélés kultúráját. „Ha az ország sorsáról van szó, ha a közös sorsunkról van szó, akkor mindenki felelősséggel tartozik” – tette hozzá.
„…kell, hogy legyenek ezen felül nemzeti érdekek, nemzeti sorskérdések, amelyekben nekünk kell kimondani az utolsó szót…”
Gyenesei kiemelte azt is, hogy Magyarországnak most mindenkire szükség van, hiszen a békés együttélés „elkótyavetyélt” lehetőségét kell újrateremteni. Felül kell emelkedni a pártpolitikai érdekeken, mint azt Gyurcsány volt minisztere elmondta:
„pont ez az alapvető gond mostanság, hogy pártérdek motivált ez az egész világ, ami körülvesz minket”
, és mondja mindenki a maga véleményét, hangoztatja a kötelező kvótáról megfogalmazott véleményét, holott „nem erről szól ez a történet”. Gyenesei István szerint egy szűnni nem akaró migránsáradat öntötte el Európát. Erre nem volt kész forgatókönyve sem az Egyesült Európának, sem az egyes tagországoknak, aminek eredményeként nem mindig szerencsés improvizációk születtek. „Azt tudomásul kell venni, hogy ez nem egyszerűen egy csapás, hanem egy komoly próbatétel, ahol Európa és a nemzet államok is vizsgáznak” – hívta fel a figyelmet Gyenesei, aki hangsúlyozta:
„Nem csak a kötelező kvótáról szól ez a szavazás, itt sokkal többről van szó: mindenek feletti szuveneritásról van szó. Az ország önállóságáról, szuveneritásáról. Tény, hogy tagjai vagyunk egy közösségnek, az európai közösségnek, de – és ez a legfontosabb – vannak és lehetnek, kell, hogy legyenek ezen felül nemzeti érdekek, nemzeti sorskérdések, amelyekben nekünk kell kimondani az utolsó szót, illetve az általunk megválasztott, felhatalmazott parlamentnek. Ezért megyek el szavazni. ”
Azzal, hogy beléptünk az unióba, csak bizonyos mértékben mondtunk le a szuveneritásunkról. Ez nem azt jelenti, hogy teljesen lemondtunk: „nem tettük fel a kezünket, nem mondtuk azt, hogy ettől kezdve nekünk nem lehet önálló döntésünk.” Gyurcsány volt minisztere hozzáfűzte, belépésünk nem azt jelentette, hogy ne vétózhatnánk meg sorsunkról szóló döntéseket senkivel és semmivel szemben. „Valaki föntről majd megmondja, hogy mit kell tennünk. Igen, részei vagyunk, ez egy fajta fegyelmezettséget követel tőlünk, ez egyfajta igazodást követel tőlünk, sok kérdésben kötelező igazodást követel tőlünk, de vannak sorskérdé, amik alapvetően befolyásolhatják a mi, gyermekeink és egész családunk életét is.
A Gyurcsány-kormány volt önkormányzati minisztere megjegyezte azt is,
„ne legyenek illúzióink! Magyarország egy kicsi ország, Európával szemben semmi hatékonyat nem fogunk tudni tenni. De egy ilyen népszavazás, kifelé is üzenet lehet, és erőt adhat a magyar kormánynak, hogy társakat keressen magának ezen az úton. És ez a kicsi ország nagyobb erővel és súllyal szólhasson bele Európa életének alakulásába, jó szándékkal.”
Forrás és fotó: hirado.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS