Ha elmarad az amerikai gazdaság újraindítása, tartós károk lesznek – jelentette ki Steve Mnuchin amerikai pénzügyminiszter vasárnap a Fox televíziónak adott interjújában.
Mnuchin leszögezte, hogy a gazdaság újraindításának “megfontoltan kell megtörténnie”, viszont mindenképpen meg kell történnie.
Jelentős a kockázata, ha elmarad az újraindítás
– fogalmazott a miniszter. Leszögezte, hogy az ismét munkába állóknak biztonságos körülmények között kell dolgozniuk, egyes munkahelyeken meg kell tartaniuk a társadalmi elkülönülés eddig bevezetett előírásait. A jelenleg 14,5 százalékos munkanélküliséget nem tartotta nagyon aggasztónak.
Ez nem nagy arány, hiszen nem azért alakult így, mert a gazdaság rosszul teljesít, hanem mert lezártuk a gazdaságot
– mondta. Hozzátette, hogy szerinte 25 százalékosra is hízhat a munkanélküliek tábora. Mnuchin hangsúlyozta azt is, hogy a Fehér Ház készen áll az újabb gazdaságélénkítő csomag megtárgyalására, de ezzel – mint fogalmazott – “néhány hetet” még várna.
Az elnök és én is azt mondjuk, hogy rengeteg pénzt szabadítottunk fel, de ez még nincs mind benne a gazdaságban, várjunk hát még néhány hetet
– mondta. Hozzáfűzte: “egyszerűen arról van szó, hogy mielőtt az adófizetők pénzéből újabb ezermilliárdokat használnák fel, meg kell néznünk az eddig biztosított összegek jól hasznosulnak-e”.
Kevin Hassett, a Fehér Ház egyik gazdasági tanácsadója a CNN hírtelevízióban megerősítette, hogy a kormányzat azzal számol, a munkanélküliek jelenleg több, mint 20 milliós tábora tovább szélesedik. Húsz százalékosra jósolta a munkanélküliséget. Ugyanerről beszélt egyébként a CBS televízó vasárnapi heti politikai vitaműsorában is, bár úgy fogalmazott, hogy a 20 százalék “az alsó határ”. Hassett szerint a nyár közepén indulhat meg a gazdaság, az erőteljes növekedést az esztendő harmadik és negyedik negyedévére jósolta.
Az Egyesült Államokban a jegybank szerepét ellátó szövetségi tartalékrendszer minneapolisi elnöke szerint a munkanélküliséget illetően “a legrosszabb még előttünk van”. Neel Kashkari az ABC televízióban úgy fogalmazott:
Meglehet, hogy fokozatosan enyhítünk a korlátozásokon, de aztán ismét szigorítanunk kell, mert a vírus tovább terjed. A gazdaság helyzetének megoldásához a vírushelyzetet kell megoldanunk.
Kashkari úgy vélekedett, hogy a gazdasági növekedés lassabb, fokozatosabb lesz, mint amire a kormányzat számít. Szerinte ugyanis az “erőteljes gazdasághoz” áttörésre van szükség az oltások, a vírustesztek és a gyógymódok terén.
Ohio állam republikánus kormányzója, Mike DeWine szintén a Fox televízióban fejtette ki álláspontját. Védelmébe vette a gazdaság újraindítását célzó intézkedéseit, de hozzáfűzte, hogy megtették a szükséges óvintézkedéseket is a közegészség biztosításáért. Fontosnak mondta az alapvető óvintézkedések betartását, így például a társadalmi elkülönülést, a szájmaszkok viselését vagy a gyakori kézmosást.
Bármit teszünk is, a gazdaság addig nem indul be, amíg az emberek nem nyerik vissza a bizalmukat. S mi megpróbáljuk visszaadni nekik a bizalmat
– fogalmazott. DeWine kormányzó ugyanakkor megjegyezte: nem tartották be a Fehér Ház azon ajánlását, hogy csakis azt követően indítsák újra a gazdaságot, hogy két egymást követő héten keresztül csökken az új megbetegedések száma.
Csak szeretnénk, hogy ez így legyen, de nem tartunk itt
– mondta DeWine. Hozzátette, hogy stagnál viszont a kórházba szállított új betegek száma.
Senki nem becsüli alá a nehézségeket, de mégis meg kellett lépnünk az újraindítást
– hangsúlyozta.
Forrás: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS