Egyszerre tartanak házkutatást jelenleg adónyomozók az Országos Roma Önkormányzat (ORÖ) mind a 34 megyei irodájában, amelyeknek többsége a képviselők saját lakásán működött bezárásukig. A havi 450 ezer forintos költséggel szabálytalanul működtetett irodákban iratlefoglalások zajlanak – tudta meg a RomNet. Az ORÖ jelenlegi és korábbi képviselőit, több mint 150 embert hallgattak ki eddig, az adónyomozók több száz millió forint értékű gyanús szerződéseket és számlákat is lefoglaltak – írja a Zoom.hu.
Kiss Jánosné, az ORÖ Baranya megyei képviselője elmondta a lapnak, hogy az adónyomozók iratlefoglalásokat tartanak országos szinten és az ő irodájában is keresték a 2016-os évre vonatkozó szerződéseket, nála azonban mindent szabályszerűnek találtak. Az adóhivatal nyomozói múlt év folyamán több mint 150 tanút hallgatott ki a költségvetési csalás gyanújával indult nyomozásban.
Mint ismert: az ORÖ Roma Nemzetiségi Kulturális és Foglalkoztatási Módszertani Intézményhálózatán keresztül havi 450 ezer forintot juttatnak irodafenntartás, és havi 200 ezer forint megbízási díjat mentori fizetés címén azokhoz a képviselőkhöz és családtagjaikhoz, illetve segítőikhez, akik támogatták Farkas Flóriánt, illetve elősegítették, hogy Hegedüs Istvánt elmozdítsák elnöki székéből. Az irodákat úgy hozták létre, hogy azok csak a Farkas Flóriánt és Balogh Jánost támogató képviselők lakhelyén alakulhattak meg.
A szerződéseket Hegedüs István 2016. február 16-ai lemondása után visszamenőlegesen, február elsejei hatállyal kötötték, és egy február végi zártkörű egyeztetésen Farkas Flórián munkatársai azt mondták, hogy március elején minden képviselő megkapja bérszámfejtés után a „fizetését”, és gondoskodnak arról is, hogy az akkor még csődhelyzet előtt állt ORÖ a Módszertani központján keresztül zökkenőmentesen fizethesse a lojális képviselőket. A RomNet minderről hangfelvételt is nyilvánosságra hozott. Ezután tettek büntetőfeljelentést költségvetési csalás és tartozás fedezetének elvonása gyanújával, az adóhatóság pedig elrendelte a nyomozást.
Az adónyomozók a több száz millió forint értékű gyanús szerződéseket és számlákat 2015 októberben éppen az ORÖ közgyűlésének ideje alatt foglalták le a szervezet Dohány utcai székházából. A múlt évi beszámolót az ORÖ május végi közgyűlésén ugyan elfogadta, de a közgyűlést szabálytalanul tartották meg, mert az ülésről kizárták a nyilvánosságot, ezért a kormányhivatal a közgyűlés megismétlésére utasította az ORÖ-t, de annak azóta sem tettek eleget.
PS/zoom, fotó: MTI, Kovács Tamás
Facebook
Twitter
YouTube
RSS