Az egy éve húzódó városligeti tüntetéssorozatnak hála, a tiltakozók mára nemhogy a fákat, de még a bokrokat sem engedik megnyesni a kertészeknek – tudta meg a PestiSrácok.hu, miközben a parkban rendszeresen gyújtanak illegálisan tüzet, és sokan életvitelszerűen élnek a Ligetvédők sátortáborában. Miután ma hajnalban egy aktivistát fejbevert egy markológép, újra aktivizálódni látszik a Ligetvédők mára legalább két csoportra oszló közössége. Mindezek kapcsán szöget ütött a fejünkben, mennyire terheli meg az adófizetők pénztárcáját a rendőrséget és a tűzoltókat folyton éberen tartó tüntetés-sorozat, a kivonulások, ellenőrzések, intézkedések. Annyit legalább megtudtunk, működik a demokrácia.
Mennyibe kerülhet az adófizetőknek a folytonos perpatvar a Városligetben, ahol a Liget Projekt Zrt. nagyszabású beruházásait civil aktivisták próbálják meg megakadályozni? Ezt szerettük volna megtudni. Nem sok sikerrel.
Mit akarunk? Ligetvédelmet!
A Ligetvédők most éppen azért tiltakoznak, mert hiányolják a Városligetben tervezett beruházásokkal kapcsolatos társadalmi egyeztetést. Nem árt feleleveníteni, a tüntetések kezdetén még olyan, józan ésszel nehezen érthető kifogásokat emeltek, miszerint az újabb épületek miatt a Liget elveszti közpark jellegét, ez csillapodott mára a társadalmi egyeztetés hiányára. Mint fogalmaznak, „a Városliget védelme nem csak pár fa és mókus megvédéséről szól. A budapestiek szabad, tiszta levegője, a budapestiek önrendelkezési joga, a demokrácia forog kockán”. A tiltakozók aggályosnak tekintik továbbá az építési engedélyek körül általuk tapasztalt visszásságokat, illetve, hogy a bontás során nem locsolják a romokat, ezért súlyosan káros azbeszt került a levegőbe.
A Ligetvédők jelentős sikert könyvelhetnének el a fakivágások tekintetében, mivel tiltakozásaik hatására olyan döntés született, hogy a kivágásra ítélt fákat lehetőség szerint egy nagy szakmai múlttal rendelkező cég segítségével áttelepítik. Az időközben két frakcióra szakadt Ligetvédők/Ligetben Ligetvédők ugyanakkor az áttelepítéseket is szabotálják.
A három front
A tiltakozóakciók eddig három helyszínen zajlottak. Az egykori Hungexpo, részben a volt Kertem romkocsma előtt 2016. márciusától kezdődtek meg a tiltakozások, amely a Ligetvédők központi bázisának is helyet adott. Az építési munkálatokat megakadályozó aktivisták kikiáltva a területen a vegán köztáraságot, konkrét tábort építettek ki az egykori Kertem területén, koncertekkel foglalkozásokkal, este tábortűzzel. A Ligetvédők addigi központját a rendőrség közreműködésével 2016. júliusában számolták fel, így a tiltakozók sátraikkal a Hungexpo köré szorultak ki. Lehangoló, jobbára üres, bedőlt sátraik ottjártunkkor is körbevették a helyszínt.
Egy váll is megzúzódott, de nem ott, és nem akkor
Jelentősebb tiltakozó akció kapcsolódik a Közlekedési múzeumhoz is, amelynek bontását az aktivisták úgy próbálták megakadályozni, hogy különböző tereptárgyakhoz, és az épület ablakrácsához láncolták magukat. Az tiltakozók egyik központi figurája, Komáromy Gergely még az épület tetejére is felmászott, ahonnan csak a tűzoltók segítségével jutott le. Bár Komáromyt akkor a Nyírő Gyula kórház pszichiátriai osztályára szállították, ez nem okozhatott nagy lelki törést a számára, mert két nap múlva ismét az épület tetején tiltakozott. Az ügy pikantériája, hogy az aktivista tüntetés során végig kábítószer hatása alatt állt, amelyet maga is elismert.
A helyszínhez kapcsolódó másik emlékezetes momentum, amikor az egyik aktivista azt állította, a tiltakozó akció során megzúzódott a válla. Mint kiderült, Sebestyén Eszter kezéből az egyik biztonsági őr csavarta ki a festékszóró spray-t, mivel tiltakozó feliratokat akart a kerítésre fújni. Azt már a 444.hu derítette ki, hogy Sebestyén állításaival szemben az állítólagos vállzúzódásnak semmi köze nem volt az incidenshez.
Sebestyén Eszterről a Válasz.hu írta meg, hogy korábban az MSZP-frakció sajtóosztályának egykori vezetője, utóbb a Gyurcsány-kabinet stratégiai tervezője volt. A Ligetvédők megosztottságára, és egyes csoportok politikai indíttatására jellemző, hogy a tüntetések egyik állandó szereplője Böjte József, az MSZP veterán kampányembere, vagy Mécs Imre, egykori SZDSZ-es képviselő, a Momentum Mozgalom elnökségi tagjának, Mécs Jánosnak az édesapja.
Cserbenhagyásos gázolás, fejbevert aktivista
A Ligetvédők idei leghangosabb tiltakozó akciója a harmadik központi helyszínnél, a Petőfi Csarnoknál történt, ahol állításuk szerint hétfőn a hajnali órákban megpróbáltak egy, a helyszínre kiérkező munkagépet megakadályozni a PeCsa területére való bejutásban. Mint a csoport Facebook-bejegyzésében írja, a munkagépet megpróbálták feltartóztatni, ám annak vezetője nem állt meg, így az egyik aktivistát fején találta a munkagép gémje, míg egy másikukon majdnem áthajtott. Hozzátették, a gépkezelő az eset után elmenekült a helyszínről és a rendőrség keresi.
www.facebook.com/ligetvedok/videos/1352103121526298/
Portálunk ottjártakor az egyik aktivista néhány Ligetvédő és egy csoport hangoskodó hajléktalan gyűrűjében éppen önszántából, egy tűzoltó segítségével mászott le a munkagépről. Az igazoltatás és jegyzőkönyvfelvétel után az aktivista hölgy úgy nyilatkozott, korábban arról értesültek, hogy a Liget Projekt Zrt. egyszerre öt helyen készül „támadást indítani” a Városliget ellen. A hajnali icidens kapcsán arról beszélt, cserbenhagyásos gázolás miatt tettek feljelentést, mivel a munkagép sofőrje a trailerrel elhajtott a helyszínről. A nyilatkozta után az aktivista elbiciklizett a helyszínről.
A Városliget Zrt. időközben, a hétfői eseményekkel összefüggésben kiadott közleménye arról tájékoztat, tiltakozók szűk csoportja tett kísérletet annak megakadályozására, hogy a Petőfi Csarnok bontására érkező markológép bejusson a helyszínre. Miközben jogszerűtlenül akadályozta a gép mozgását, az egyik tiltakozó – elmondása szerint – sérülést szenvedett, ám a rend biztosok helyszíni tájékoztatása szerint sérülése orvosi ellátást nem igényelt. Hozzátették, a bontási munkálatokat engedélyezni, azok szakszerűségét, szabályszerűségét ellenőrizni kizárólag az illetékes hatóságok hivatottak és jogosultak, akik mindezidáig nem emeltek kifogást. Néhány, a saját testi épségét is kockára tevő, önjelölt hatóságként viselkedő tiltakozó magánakciójának lehettünk ma is tanúi.
Belefér a füvön parkolni
Portálunknak név nélkül nyilatkozó forrásaink arról számolnak be, a Ligetvédők nemcsak a bontást, de a Főkert Zrt.-t mindennapi munkáját is akadályozzák. Többek között az ilyenkor szükséges tavaszi tisztítási, metszési munkálatokat is, ugyanis a kertészeket az aktivisták nem engedik a fák közelébe. Újabban még a bokrokat is féltik a metszéstől. Ehhez képest a téliesített vízcsapokat több esetben illegálisan megnyitották, majd úgyhagyták, így szabadon folyt a víz.
A Ligetvédők ’56-osok teréhez közeli táborában rendszeresen illegálisan gyújtanak tüzeket, valamint torlaszokat állítanak fel, hogy a Főkert munkagépei ne tudjanak közlekedni. A Paál László úton ismeretlenek fémtüskéket vertek az amúgy is feltöredezett aszfaltútba. A PeCsa előtt kialakított tábor környékén pedig rendszeresen illegálisan parkolnak az aktivisták személyautóikkal, sőt az is előfordult, hogy a füvön parkoltak.
Nem tudjuk meg, mennyibe kerül nekünk a Ligetvédés
Portálunk szerette volna megtudni, hogy a Ligetvédők tiltakozóakcióinak kezdete óta hány alkalommal és hány fővel vonult ki a rendőrség. Arra is rákérdeztünk, hogy a kivonulások kapcsán hány olyan nyomozás indult, amely végül vádemeléssel zárult. Az BRFK által megküldött válaszból kiderült, megnyugodhatnak a demokráciában kételkedő, és folytonosan rendőrállamot emlegető, de a rendőrséget állandó készenlétben tartó ligetvédők. Mint írják, kérdéseink szerinti szempontoknak megfelelő kimutatást a rendőrség nem vezet. Mint hozzáteszik, a rendőrség csak konkrét, beazonosítható intézkedésekkel kapcsolatban tud nyilatkozni a felmerülő költségekről, általánosságban ilyen kimutatással sem rendelkeznek. Emiatt nem tudhatjuk meg, milyen terheket rónak a rendőrségre, és ezen keresztül az adófizetők pénztárcájára a Ligetvédők akciói, de azt sem, ténylegesen mennyi sérelem érte a Ligetvédőket tiltakozó megmozdulásaikkal kapcsolatban. A Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatósághoz intézett, szintén a kivonulások költéségre vonatkozó kérdésünkre azt reagálták, a tűzoltók nem riasztás alapján voltak jelen. Feladataikat felkérésre, társszervi együttműködés alapján hajtották végre.
Forrás: MTI/24.hu/valasz.hu/PestiSrácok.hu; Címlapfotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS